fbpx
Whatsapp Whatsapp Telefon Hemen Ara Randevu Messenger Randevu Randevu Al

Meningokok Aşısı

Meningokok Aşısı, ABD’nde rutin aşı programında yer alan bu aşı, yurdumuzda da ruhsat alarak kullanılmaya başlanılmıştır.

Menenjit türleri içinde en ağır ve tehlikeli tür olarak bilinen meningokok türüne karşı, birçok Avrupa ülkesi ve ABD’nde rutin aşı programında yer alan meningokok aşısı, yurdumuzda da ruhsat alarak kullanılmaya başlanılmıştır.

Bundan önce yurdumuzda, sadece endemik bölgelere ve hacca giden kişilere yapılan aşı bulunmaktaydı. Bu aşının küçük çocuk ve gençlerde yeterli etkinliği olmadığından rutin aşı programında kullanılmamaktaydı. Yeni ruhsat alan ve meningokokların 4 alt tipine karşı etkili olan aşılar artık çocuklara da uygulanmaya başlanmıştır.

Menenjit, değişik mikroorganizmaların beyin zarlarını tutması sonucu gelişen akut, oldukça ağır seyreden, ölüme neden olabilen, iyileşen hastalarda sekel kalma olasılığı yüksek olan bir enfeksiyon hastalığıdır. 5 yaş altı çocuklarda daha sık gözlenmekte ve oldukça ağır seyretmektedir.

Bakterilerle oluşan menenjitlerin en sık görülen etkenleri; N. Meningitis, S. Pneumonia ve H. İnfluenza TipB iken, son yıllarda son ikisine karşı geliştirilen ve rutin olarak ülkemizde de uygulanan aşılarla S. pneumonia (pnömokok) ve H. İnfluenza B menenjiti vakaları çok azalmıştır. Ancak, N. Meningitis (Meningokok), menenjit vakalarının önde gelen sebebi olmaya devam etmektedir.

Menenjit hastalığı, ani başlayan ateş, başağrısı, kusma, hızla vücuda yayılan döküntüler şeklinde seyrederken, bazen cilt içi kanamalarla septik şoka yol açmakta ve % 15-20 oranında ölümle sonuçlanabilmektedir. İyileşen vakalarda ise % 30 sekel bırakmaktadır.

Dünyanın her yerinde görülmekle birlikte Afrika’da içinde Suudi Arabistan’ın da yer aldığı ve menenjit kuşağı olarak adlandırılan bölgede en sıktır. Bu nedenle hacca gidip dönen erişkinler meningokok enfeksiyonunun taşınması ve bulaştırıcılığında önemli olabilmektedirler.

Türkiye, menenjit açısından orta derecede riskli bir ülkedir. 2008 yılı istatistiklerine göre türkiye’de 5 yaş altı çocuk ölümlerinin % 10’u meningokokal hastalıklar nedeniyle olmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), meningokok enfeksiyonları açısından yüksek veya orta derecede riskli olan ülkelerde aşının rutin olarak yapılmasını, düşük riskli bölgelerde ise risk gruplarına (kalabalık ortamda yaşam, kreşler, askerler, bağışıklık sistemi eksikliği..) uygulanmasını önermektedir.

Ülkemiz orta derecede riskli bölgeler arasında olduğu için, ülkemizde de ruhsat alan ancak henüz sağlık bakanlığı aşı şemasında yer almayan Meningokok aşısının tüm çocuklara uygulanmasını önermekteyiz.

Meningokok Aşısı Fiyatları 2023

Meningokok aşısı fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.