Whatsapp Whatsapp Telefon Hemen Ara Randevu Messenger Randevu Randevu Al

Meme Büyütme

blank

Meme Büyütme Nedir?

Meme büyütme, meme hacminin daha büyük olması için meme dokusu altına protez yerleştirme işlemidir. Estetik amaçlı olarak yapılan cerrahi işlemlerden birisi meme büyütme ameliyatıdır. 

Göğüslere daha büyük hacim kazandırmak amacıyla uygulanan meme büyütme ameliyatı, kadınların küçük göğüslerden dolayı yaşayabileceği özgüven sorunlarının önüne geçebilir.

Meme Büyütme Operasyonu Nedir?

Kadınlar meme hacmini büyütmek isteyebilir. Bunun için protez kullanılarak memenin daha büyük olmasını sağlama işlemine meme büyütme operasyonu adı verilir. Aynı zamanda, bu işlem yapılırken sarkık ve gevşek olan meme dokusunun toplanması da mümkündür.

Meme Büyütme Estetiği Neden Yapılır?

Büyütme estetiği yaptırmanın birden fazla nedeni olabilir. Bunlardan birisi, sarkan ve hacmini yitiren memelerin toparlanmasıdır. Aynı zamanda, meme yapısının gelişmemesi durumunda da uygulanır. Bunun yanı sıra, cinsiyet değişim süreçlerinde de uygulanabilen bir yöntemdir.

Meme Büyütme Estetiği Kimler için Uygundur?

Memelerinin küçük olduğunu düşünen kişiler için büyütme ameliyatı yapılması uygundur. Aynı zamanda tek taraflı meme gelişim sorunu olan kişiler için de uygun bir işlemdir. Meme kanseri sonrasında da kadınlar için yapılması uygun olan bir cerrahi işlemdir.

Meme Büyütme Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Meme büyütmede farklı protez çeşitleri kullanılabilir. Öncelikle vücudun kendisinde bulunan yağ dokuları kullanılabilir. Kök hücrelerden yararlanmak da mümkündür. Bunun yanı sıra; silikon, tuzlu sudan olan implantların kullanılması da mümkündür.

Meme Büyütme Operasyon Süreci

Büyütme operasyon süreci, uzman bir doktor tarafından son derece dikkatli bir şekilde yürütülür. Göğüs bölgesinde açılan bir kesinden implant yerleştirilir. Ne kadar yerleştirileceğine ise, ne kadar hacim kazandırılacağı doğrultusunda karar verilir. Ameliyat sonrasında ise iyileşme süreci kolaydır.

Meme Büyütme Operasyonunda Kullanılan Silikonlar

Genel olarak meme büyütme operasyonunda kullanılan silikonlar değişebilir. İçerisinde silikon jel olan protezler oldukça fazla kullanılır. Aynı zamanda serum fizyoloji içeriğine sahip protezler de mevcuttur. Bunlar ve benzeri çeşitli silikonlar ile estetik operasyonlar yapılır.

Meme Büyütme Operasyonu Nasıl Yapılır?

Öncelikle göğüs bölgesinde bir kesi açılır. Göğüs dokusu bu keşiden sonra kaslardan ayrılır. Daha sonra oluşturulan bir cebe implant yerleştirilir. İmplantın yerleştirilmesinden sonra, göğüs hacmi daha büyük olur. Doktorunuz implantın düzgün bir şekilde yerleştirilmesini sağlayacaktır. İşlem bitince de kesiye dikiş atılarak kapatılır.

Meme Büyütme Ameliyatı İyileşme Süreci

İyileşme süreci genel olarak iki ila üç hafta sonrasında tamamen biter. Genel olarak rahat ve hızlı bir iyileşme söz konusudur. Aynı zamanda meme büyütme estetiği yaptıran kişiler günlük yaşamlarına ve hareketlerine kısa bir süre içinde dönebilir.

Meme Büyütme Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Ameliyattan önce, ilk olarak doktorunuza sağlık durumunuz ile ilgili her konuda bilgi vermeniz gerekir. Aynı zamanda, en az bir hafta önceden ağrı kesici grubunda yer alan ilaçların kullanımı bırakılmalıdır. Sigara ve alkol tüketimine de en az iki hafta önceden ara verilmelidir.

Ameliyat öncesi meme (göğüs) ölçümleri yapılarak cilt kalınlık değerlendirmesi, doğumsal bir deformite veya asimetri bulunup bulunmadığını incelenir. Kişinin beklentilerine göre protez hacmini belirlenir ve işlem planlaması yapılır.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve ameliyat süresi 45 dakika ile 1 saat arasındadır.

Ameliyat sonrası 1 gece hastanede konaklayan hastalar ertesi gün taburcu edilmektedir. Üçüncü günden itibaren banyo yapabilir, 5-6. günden itibaren normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Ameliyat sonrası orta dereceli ağrılar oluşabilir. Meme protezinin kas üzerine veya kas altına konmasına göre değişkenlik gösteren ağrılar, operasyonu takip eden ilk 1-2 günden sonra giderek azalır ve birkaç gün içinde geçmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Neler Yapılabilir?

Ameliyat bittikten sonra aynı gün dahi, taburcu olunabilir. Bu kapsamda; meme büyütme işlemi yaptıranlar, doktorun kendisine verdiği ilaçları kullanmalıdır. Aynı zamanda, ilk hafta istirahat etmeniz iyi olacaktır. Bunun yanı sıra, protezin üstüne basmamak ve sigara kullanımına ara vermek gerekir.

Meme Büyütme Estetiği Fiyatları 2021

Ameliyatın fiyatı, birçok farklı unsura bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Öncelikle kullanılan protez türü bu noktada etkilidir. Aynı zamanda, ne kadar hacim kazandırılacağı da fiyatlara etki eder.

Meme Büyütme Ameliyatı Sıkça Sorulan Sorular

Daha büyük göğüslere sahip olmak isteyen birçok kişi tarafından estetik operasyonlar tercih edilir. Bu noktada, insanların aklına birçok soru takılabilir. Fiyatlar, ameliyat öncesi ve sonrası, silikonun patlama ihtimali, tekrar küçülme gibi birçok soru sorulur.

Kas Altına Yerleştirilen Silikon, Kolda Güç Kaybı Yapar mı?

Kolda güç kaybı gibi bir durum ortaya çıkmaz. Ancak kısa süreli ağrılar ve güç kayıpları söz konusu olabilir. Belirtmek gerekir ki, kol gücü ile ağır spor yapan kişilerde bu nedenle kas altı protezi tercih edilmez.

Meme Silikonu Taktırdım. Ameliyattan Ne Kadar Süre Sonra Uçağa Binilebilir?

Meme silikonu taktırdıktan sonra, uçağa ne zaman binebileceğinizi merak mı ediyorsunuz? Genellikle kısa süre sonra, uçak seyahati gerçekleştirebilirsiniz. 5 ile 7 gün arasında bir süre bunun için yeterli olacaktır. Bu süreden sonra, seyahatlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Meme Silikonu Zamanla Patlar mı?

Protezlerin patlama ihtimali vardır. Bunun için, üzerine gelen direkt bir güçlü darbe örnek gösterilebilir. Aynı zamanda, nadir de olsa kendiliğinden patlama gibi bir ihtimal de vardır. Yırtılma, patlama gibi durumlarda önce görüntüleme yapılır. Daha sonra ise, silikon değiştirilir.

Meme Silikonu Küçülür Mü?

Bu kapsamda, meme büyütme ameliyatı ile yerleştirilen silikonların küçülme ihtimali yoktur. Bu silikonların hacmi ameliyat sırasında ilk koyuldukları ile aynıdır. Çeşitli durumlarda yırtılma ve patlama durumu söz konusu olsa da küçülme olmaz. Yani gönül rahatlığı ile söylenebilir ki, ameliyat kalıcı etkiye sahiptir.

Meme Silikonuna Karşı Alerji Olur Mu?

Silikon adı verilen şey, temelde yabancı maddelerden oluşur. Bu nedenle de alerjik reaksiyona sahip olabilir. Ancak genel olarak, alerjik reaksiyonlar nadir bir şekilde ortaya çıkar. Yani çok fazla görülmez. Doktorunuz ile genel sağlık durumunuzu paylaşmanız alerjik reaksiyon için iyi olacaktır.

Meme Silikonunu Değiştirmek Gerekiyor Mu?

Meme silikonlarının değiştirilmesi gibi bir ihtiyaç yoktur. İlk zamanlarda 10 yıllık kullanım ömrü sunulsa da günümüzde ömür boyu kullanılan estetik ürünlerdir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrasında İz Kalacak Mı?

Ameliyat sırasında kesi açılır. Bu nedenle de iz kalması söz konusudur. İyileşme sürecinde izlerde belirli oranda iyileşme söz konusudur. Aynı zamanda, bu izlerin ne kadar görünür olacağı konusunda kişi kontrol sahibidir. İyileşme sürecinde izler de zamanla gider.

Meme Büyütme Sonrasında His Kaybı Oluşacak mı?

Operasyon sonrasında his kaybı yaşanması olası bir durumdur. Ancak bu kısa sürelidir. Uzun süreli his kayıpları genel olarak görülmez ve son derece nadir bir durumdur. Kalıcı his kaybı ise, meme ucu sinirleri ile bağlantılı olan bir sorundur.

Meme Protezleri Kanser Yapar mı?

Silikon implantlar nedeniyle kanser oluşması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu noktada; meme büyütme operasyonu sonrasında kanser riski yoktur. İnsanların aklına en fazla takılan sorulardan birisi budur. Günümüzde kullanılan silikonlar genellikle zararlı madde içermez.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası Emzirme

Göğüs büyütme ameliyatında kullanılan silikonlardan dolayı ameliyat sonrası emzirmede sorun olup olmayacağı kadınlar tarafından sık merak edilir. Silikon meme protezleri nedeniyle, emzirmede herhangi bir sorun ortaya çıkmaz. Yani göğüs büyütme ameliyatının emzirmeye olumsuz bir etkisi yoktur.

Meme Büyütme Meme Sarkmasına Neden Olur mu?

Belirtmek gerekir ki, ameliyat sonrasında göğüslerin yer çekimine karşı olan direnci artar. Ancak yine de zaman ve yaşlanmaya bağlı olarak belirli bir sarkma söz konusu olabilir. Yani ömür boyunca aynı formda kalması mümkün değildir.

Meme Silikonu ile Meme Asimetrisi Düzeltilebilir Mi?

Silikonlar genel olarak memelere hacim kazandırmak amacıyla kullanılır. Yani temel amacı, asimetriyi düzeltmek değildir. Ancak bu konuda da belirli bir oranda işe yaradığını söylemek mümkündür. Özellikle hafif sarkmalarda etkili olduğunu söylemek mümkündür. Asimetri için, daha çok meme dikleştirme tercih edilir.

Meme Büyütme Ameliyatı İyileşme Süreci Ne kadar Sürer?

Bu kapsamda; meme büyütme ameliyatından sonra iyileşme süreci oldukça kısadır. Öyle ki, ameliyat olduktan sonra aynı gün içerisinde taburcu olma imkanı dahi vardır. Ameliyattan sonra tamamen iyileşme süresi 2 ile 3 hafta arasında sürer.

Operasyon Sonrasında Drenim Olacak Mı?

Bölgede biriken sıvının atılması için dren kullanılabilir. İşlemi yapacak olan doktor tarafından dren kullanılıp kullanılmayacağına dair karar verilir. Eğer gerek duyulmazsa dreninizin olmasına ihtiyaç duyulmaz.

 Meme Silikonu Sonrasında Meme Taramalarımı Yaptırabilecek Miyim?

Silikon taktıran kişilerin meme taraması yaptırmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ultrason, MR gibi görüntüleme teknikleri sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Aynı zamanda, görüntüleme tekniklerinin de sonuçlara olumsuz bir etkisi yoktur. Göğüs silikonlarınızın olması, sağlık amaçlı yaptırdığınız taramalara herhangi bir engel oluşturmaz ve zararsız bir işlemdir.

Emzirme Sonrası Meme Silikonu Ne Zaman Yapılabilir?

Çocuk sahibi olan kadınların merak ettiği konulardan bir tanesi, emzirme sonrasında ne zaman meme silikonu yapılabileceğidir. Bunun için 6 aylık bir süre geçmesi gerekir. 6 ay geçtikten sonra ise, meme silikonu kullanarak daha hacimli göğüslere sahip olabilirsiniz.

Sigara İçmek, İyileşme Sürecini Etkiler Mi?

Herhangi bir cerrahi işlemden sonra, doktorlar tarafından hastaya uyması gereken konular hakkında bilgi verilir. Göğüs büyütme ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi, sigara kullanmamaktır. Sigara içen kişilerde iyileşme süreci daha yavaş gerçekleşir.

Ameliyat Sonrasında Göğüsler Dikleşir Mi?

Memelerin büyütülmesi için yapılan ameliyat sonrasında, göğüslerin daha hacimli olması sağlanır. Aynı zamanda, bu işlem sayesinde kişinin daha dik memelere sahip olması da söz konusudur. Yani dik ve dolgun bir görünüm için uygulanır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Silikonların Çıkarılması

Ameliyat olan kişilerin ilerleyen zamanlarda silikonların çıkarılmasını istemesi mümkündür. Doktorunuz ile görüşerek bunu yapabilirsiniz. Ancak çıkarma işleminden sonra, göğüsler gevşek ve boş bir görüntüye sahip olur. Bu nedenle, ameliyat yaptıracak olan kişilerin öncelikle emin olmasında fayda var.

Meme Büyütme Ameliyatında Riskler Nelerdir?

Bütün ameliyatlarda olduğu gibi, bu işlemde de çeşitli riskler ortaya çıkması mümkündür. Öncelikle narkoz uygulanarak yapılan bir işlemdir ve komplikasyonlar olabilir. Aynı zamanda, uygulama bölgesinde şişme, ağrı gibi durumlar söz konusu olabilir.

Meme Büyütme Ameliyatın Yaş Sınırlaması

Göğüs büyütme ameliyatı yaptırmak isteyen kişilerin aklına takılan konulardan birisi, yaş sınırlamasıdır. Belirtmek gerekir ki, sağlık alanında yapılan birçok işlemde olduğu gibi, bu ameliyatta da yaş sınırı 18’dir. Üst yaş sınırı ise, hastada sağlık sorunu olmadığı sürece yoktur.

Meme Büyütmede Kullanılan İmplant Çeşitleri

Meme büyütmede kullanılan farklı implant çeşitleri olabilir. Bunlardan bir tanesi, salin implantlardır. İçerisinde steril tuzlu su bulunur. Hem operasyon öncesinde, hem de sırasında doldurulma imkanı olan maddelerdir. Aynı zamanda, silikon jel implantlar da bulunur. Doğal görünüme sahip olması sayesinde kadınlar tarafından sık tercih edilir.

Meme Silikonlarında Pürüzlü ve Pürüzsüz Yüzeyler Mevcut Arasındaki Fark Nedir?

Silikonun dış kabuğunun hem pürüzlü hem de pürüzsüz olması mümkündür. İkisi arasında kapsüler kontraktür oluşumu konusunda fark vardır. Belirtmek gerekir ki, pürüzlü yüzeylerde bu durum daha az ortaya çıkar.

Meme Büyütme Ameliyatının Sonuçları Nelerdir?

Göğüs büyütme ameliyatlarında alınan sonuçlar genel olarak memnun edicidir. Daha dik ve hacimli göğüslere sahip olmak isteyen kişiler tarafından sık tercih edilir. Dolayısıyla; meme büyütme ameliyatı kadınların estetik olarak daha iyi bir göğüs görünümü elde etmesini sağlar.