Whatsapp Whatsapp Telefon Hemen Ara Randevu Messenger Randevu Randevu Al

Burun Estetiği

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun Estetiği, burun şeklini değiştirmek isteyen kişiler için uygulanan bir estetik operasyondur. Eğer burnunuzdan memnun değilseniz bu ameliyat ile, estetik olarak daha iyi görünen bir burna sahip olabilirsiniz. Estetik ameliyat kategorisinde yer alan bu ameliyat günümüzde kadın veya erkek fark etmeksizin herkes tarafından yaptırılabilir.

Günümüzde çok fazla tercih edilen bir işlemdir. Birçok kişide başarılı sonuç ortaya koyar ve insanların memnun olmasını sağlar. Kişilerin operasyon için uygun olup olmadığına karar verildikten sonra, işlem yapılabilir. Bu bağlamda; burun estetiği daha estetik bir görünüme sahip olmayı sağlar.

Burun Estetiği Kimlere Uygulanır?

Kişilerin bu operasyon için uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bazı kişilerin sağlık durumu, böyle bir estetik işleme uygun olmaz. Birtakım kriterlere sahip olan kişiler, bu operasyonu sorunsuz bir şekilde yaptırabilir. Öncelikle, erkeklerde en az 18 yaşında olmak gerekir. Kadınlarda ise, bu sınır 16 yaştır.

Yaş sınırının yanı sıra, kişinin sağlık durumu da çok önemli bir kriterdir. Sağlık durumu elverişli olan kişilerin rinoplasti yaptırması mümkündür. Sağlık durumunuzun elverişli olup olmadığına karar verecek olan ise, bu konuda size yardım eden doktor olacaktır.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Rinoplasti genellikle genel anestezi uygulanarak yapılan bir ameliyattır. Nadir de olsa, lokal anestezi altında yapıldığı da olur. Doktorlar tarafından hangi yöntem kullanılarak yapılacağına karar verilir. Açık ve kapalı olmak üzere, farklı yöntemler söz konusudur.

Açık yöntemde, daha rahat ve etkin bir şekilde çalışmak mümkün olur. Kapalı ameliyatta ise, burun açılmadan burun deliklerinden girerek işlem yapılır. Rahat olmasına karşın, ciddi müdahaleler için tercih edilen bir yöntem değildir. Muayene sonrasında nasıl bir buruna sahip olmak istediğinize göre uygun yöntem tercih edilir.

Burun Estetiği Öncesi Hazırlıklar

Estetik ameliyat öncesinde gerekli hazırlıkların yapılması önemlidir. Sağlık taraması ile herhangi bir rahatsızlık ya da engel olup olmadığı tespit edilir. Daha önce burnunuzda bir cerrahi işlem yapılmış olması durumunda, bunu doktorunuz ile paylaşmanız gerekir.

Aynı zamanda, kullandığınız ilaçlar konusunda da doğru ve tam bilgilendirme yapmanız önemlidir. Doktor tarafından kullanımının ameliyat öncesinde bırakılması istenen ilaçlar olabilir. Kan sulandırıcı ilaçlar, en az 10 gün öncesinden bırakılmalıdır. Üç hafta öncesinden, sigara kullanımını da bırakmanız gerekir.

Burun Estetiği Sonrasında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Burun estetiğinden sonra hastanın bazı şeyleri bilmesi ve birtakım faktörlere dikkat etmesi gerekir. Öncelikle, ameliyat sırasında uygulanan tamponlar, doktorların belirttiği süre boyunca kalmalı ve doktor tarafından çıkarılmalıdır.

Ameliyat sonrasında, hafif yanma hissi meydana gelebilir. Aynı zamanda, hafif ağrılar da söz konusudur. Bu ağrıların giderilmesi için ağrı kesici verilir. Burundan hafif kanlı akıntılar gelmesi de normal olan ameliyat sonrası etkiler arasında bulunur. Operasyon bitince 4 saat gıda alımı için, 3 saat de sıvı alımı için beklemek gerekir.

Aşırı sıcak içeceklerden uzak durmak da önemlidir. Belirli bir süre için sümkürmeme ve benzeri konulara dikkat etmek de önemlidir. Ameliyat öncesi ve sonrası konusunda doktorunuz sizlere her konuda bilgi verecektir.

Burun Estetiğinde Burun İçi Tampon Konulur Mu?

Burnuna estetik yaptıran kişilerde burun içi tampon genellikle kullanılır. Tampon nedeni ile, hastaların birçoğu ameliyata tedirgin yaklaşabilir. Tampon nedeni ile nefes almak daha zor olabilir. Aynı zamanda, tamponun çıkarılması sırasında acı hissedilebilir.

Bu kapsamda; burun estetiği ameliyatı sırasında kan pıhtısı olmaması için, bu tamponların kullanımı yapılır. Kan pıhtısı oluşması ve burnun şişmesi sorununun önüne geçmek için faydalı olan ürünlerdir.

Hastası Ne Zaman Taburcu Olur?

Rinoplasti zor yapılan bir ameliyat değildir. Ancak buna karşın belirtmek gerekir ki hastaların ameliyat sonrasında oldukça dikkatli davranması gerekir. Operasyondan sonra, hasta 1 ya da 2 gün hastanede kalmalıdır. Ne kadar süre kalacağına yine, alanında uzman doktorlar karar verir. Çünkü bu ameliyattan sonraki birkaç gün önemlidir.

Hastanın burnunun korunması için, hastanede kalması istenir. Aynı zamanda, beslenme için de taburcu süresi 1 ile 2 gündür. Hastanede kaldığınız süre boyunca, sıvı gıdalar ile beslenmeniz sağlanır. Aynı zamanda, ameliyat sonrasında meydana gelebilecek çeşitli komplikasyonlara hemen müdahale etmek için, de hastanede kalmak gerekir.

Estetik Sonrası Hastasında Çok Ağrı Olur mu? Morluk ya da Şişlik Olur mu?

Estetik ameliyat yaptıracak olan kişilerin, en fazla merak ettiği ve endişe duyduğu konulardan bir tanesi işlemden sonra çok ağrı olup olmadığıdır. Estetik sonrasında hastada ağrı olması çok normal bir durumdur. Ancak şiddetli ağrı söz konusu değildir. Sürecin daha rahat geçirilmesi için, doktor tarafından ilaç da yazılır.

Morluklar ve şişlikler de ameliyat sonrasında ortaya çıkması beklenen son derece normal durumlardır. Genel olarak burun estetiği sonrasında ortaya çıkan morluklar hızlı bir şekilde iyileşir. Şişliklerin iyileşmesi ise, morluklara göre daha yavaş gerçekleşir.

Burun Estetiği Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Burun estetik ameliyatı, kişinin burnunun daha iyi görünmesini istediği her zaman yapılabilir. Tabii ki daha önce belirtildiği gibi, kişinin sağlık durumunun engel teşkil etmemesi gerekir. Genel olarak ise; burnun kemerli olması, kişinin yüzüne göre daha büyük veya küçük bir burna sahip olması, burun içinde et olması gibi durumlarda yapılabilir.

Aynı zamanda; eğri bir burun olması, burun ucunun deforme olması, kişinin nefes almasına engel olan herhangi bir burun problemi bulunması, burun ucunun düşmesi gibi durumlarda da estetiğe ihtiyaç duyulur. Hem görsel amaçlı, hem de sağlık amaçlı yapılabilen bir ameliyattır.

Burun Estetiği Yaş Sınırı Var mıdır?

Sağlık alanında yapılan cerrahi işlemlerde yaş sınırı olması çok doğaldır. Yetişkin olan her insana bu estetik ameliyatı yapmak mümkündür. Yaş sınırı ise, erkeklerde 18 olurken kadınlarda 16 olur. Üst yaş sınırı mevcut değildir. Kişinin burun estetiği yaptırmasına engel olan herhangi bir durum bulunmadığı takdirde, istenildiği zaman ameliyat olunabilir.

Ameliyat öncesinde doktor ile yapılan görüşmede hem hastaya dair bilgiler alınır, hem de gerekli kontroller yapılır. Bu sayede, erkeklerde 18 yaşından kadınlarda ise, 16 yaşından büyük olanlarda sağlık durumu elverişli olması halinde estetik operasyon yapılabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Burnuna estetik yaptırmak isteyen kişiler için, tek bir ameliyat tekniği yoktur. Birden fazla yöntem vardır. Doktorunuz tarafından bu yöntemler içerisinden en uygun olanın hangisi olduğuna karar verilecektir. Genel olarak ameliyat çeşitleri şu şekilde gösterilebilir:

  • Komplike Rinoplasty
  • Primer Rinoplasty
  • Septorinoplasty
  • Septoplasty
  • Tipplasty
  • Konka Cerrahisi

Belirtilen bu yöntemler ile farklı şekillerde ameliyat yapılması mümkündür. Doktorunuz ile görüşürken hangi tekniğin kullanılacağına dair detaylı bilgi alabilirsiniz.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nedir?

Estetik ameliyat olacak kişiler için iyileşme süreci bir hayli önemlidir. Doktorunuz tarafından size sunulan tavsiyelere ve talimatlara uymanız halinde başarılı bir iyileşme süreci geçirmek mümkün olur. Sürecin rahat ve hızlı olması için, bu fazlasıyla önemlidir. Öncelikle şişme ve morluklar geçici olarak ortaya çıkar ve son derece normaldir.

Ameliyattan sonra, dinlenmeye özen göstermeniz ve çok fazla ayakta durma, hareket etme gibi şeylerden kaçınmanız gerekir. Bu bağlamda; burun estetiği iyileşme sürecinde hasta ilk birkaç gün sıvı ile beslenmelidir. 2 hafta boyunca sıvı ve yumuşak şeyler ile beslenmek daha hızlı bir iyileşme sağlar. Aynı zamanda, kontrollerinizi de aksatmamanız gerekir.

Burun Estetiği Sıkça Sorulan Sorular

Burnunun daha karakteristik bir görünüme sahip olmasını isteyen herkes, estetik operasyon yaptırma hakkına sahiptir. Ancak sağlık durumunda herhangi bir engel olmaması gerekir. İnsanlar ve benzeri estetik ameliyatları yaptırırken çeşitli soruları merak edebilir.

Burun estetiğinde merak edilen sorular ise, alanında uzman doktorlar tarafından cevaplanır. Estetik konusunda aklınıza takılan konu ve sorular ile ilgili her zaman doktorunuzdan yardım alabilirsiniz. Genel olarak, sık sorulan soruların yanıtlarında aradığınızı bulabilirsiniz.

Burun Estetik ile Birlikte Farklı Operasyonlar Yapılabilir mi?

Estetik yaptırmak isteyen kişilerin aklına en fazla gelen sorulardan bir tanesi, burun estetiğiyle birlikte başka bir operasyonun mümkün olmadığıdır. Belirtmek gerekir ki, nasıl bir operasyon istendiğine bağlı olarak bu sorunun cevabı değişir. Öncelikle burun estetiği yapılırken sadece burna güzel bir görüntü kazandırılmaz.

Aynı zamanda, sağlığı etkileyen olumsuz bir durum olması halinde bunun için de işlem yapmak mümkün olur. Tek bir cerrahi operasyon yapılırken birden fazla soruna müdahale etme imkânı vardır. Doktorunuz ile görüşerek mevcut sorunlarınız ve istekleriniz hakkında konuşabilir ve yapılmasını istediğiniz işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Burun Estetiği Yapıldıktan Sonra Nefes Alma Sorunu Da Giderilebilir Mi?

Nefes alma sorunları, birçok insanda ortaya çıkan önemli bir sorundur. Hem yaşam kalitesini etkiler, hem de çok can sıkıcı olabilir. Bu noktada ise, estetik yaptırmak isteyen kişiler burun estetiğinden sonra nefes alma sorunun giderilip giderilemeyeceğini merak eder. E

ğer burunda mevcut şekil bozuklukları için işlem yapılırken sağlık sorunları da giderilmek istenirse, bu sorun ortadan kalkar. Nefes almanızı engelleyen sorunlar, estetik ameliyatı sırasında düzeltilir. Bu sayede de nefes alma sorunu giderilmiş olur.

Burun Estetik Operasyonlarını Sigorta Karşılıyor Mu?

Burun estetiğinde en fazla sorulan sorulardan birisi olarak gösterilebilir. Estetik yaptırmak isteyen kişiler, sigortanın ameliyat ücretini karşılayıp karşılamadığı konusunda bilgi almak isterler. Belirtmek gerekir ki, burun estetiği konusunda sigorta durumu değişkenlik gösterir. Eğer hasta, bu işlemi sağlık amacıyla yaptırırsa sigortanın karşılaması mümkündür.

Yani sağlığa olumsuz etki eden bir durum varsa ve burun estetiğiyle giderilmesi gerekiyorsa, sigorta tarafından karşılanabilir. Ancak hastanın güzellik kaygıları doğrultusunda işlem yapılacak ise, bu noktada sigorta tarafından ameliyat ücreti karşılanmaz. Yani sadece, estetik amaçlı yapılan ameliyatta sigorta tarafından işlem karşılanmaz.

Burun Estetiğinde Yüz Analizi Neden Gereklidir?

Burnuna estetik yaptıracak olan kişilerin yüz analizi gerçekleştirilir. Bunun nedeni ise, kişiye en uygun olan burun tipinin belirlenmesini sağlamaktır. Her insanın yüz yapısına uygun olan burun aynı değildir. Yüz analizi ile hem güzel hem de örünen bir estetiğe sahip olabilirsiniz.

Yüz analizinin burun estetiğinde gerekli olmasının nedeni budur. Yüz yapısı, cinsiyet gibi konular uygun burun tipinin belirlenmesinde önemli olan unsurlar arasında yer alır.

Burun Estetiği Fiyatları 2022

Burun estetiğinde farklı operasyonlar gerçekleştirmek mümkündür. İnsanlar bu noktada estetik fiyatlarını merak eder. Belirtmek gerekir ki, her kişi için farklı burun tipleri söz konusu olabilir. Böylece fiyatlar da değişkenlik gösterir.

Doktorunuz ile yaptığınız görüşme sonrasında uygun burun tipi ve estetik fiyatı belirlenir. Dolayısıyla; burun estetiği ameliyatında fiyatları doktorunuz ile görüşerek öğrenebilirsiniz. Burun Estetiği Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.