fbpx
Whatsapp Whatsapp Telefon Hemen Ara Randevu Messenger Randevu Randevu Al

Burun Estetiği

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun Estetiği olarak bilinen rinoplasti, burnunun boyutundan veya şeklinden memnun olmayan hastalar için popüler bir seçenektir. Rinoplasti, burnunuzun şeklini ve boyutunu değiştiren ,yeni görünümüne kavuşturan bir plastik cerrahi türüdür. Bu prosedürü gerçekleştiren cerrahlar, plastik cerrahi veya yüz plastik cerrahisi konusunda eğitimlidir.

Burun estetiği (Rinoplasti), görünüşünüzü iyileştirmek veya nefes almanızı engelleyen tıbbi sorunları düzeltmek için burnunuzu yeniden şekillendirir. Sapmış bir septumu veya kırık bir burnu düzeltebilir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun şeklini değiştirmeye yönelik rinoplasti ya burun deliklerinin içinden (kapalı rinoplasti denir) ya da burun delikleri arasında küçük bir kesi açılmasının ardından deri kaldırılarak burun estetiği yapılır (buna açık rinoplasti denir).

İki ana rinoplasti prosedürü vardır:

Açık: Açık rinoplasti, büyük burun yeniden şekillendirme prosedürüdür. Cerrahınız burnunuzun derisini kemik ve kıkırdaktan tamamen ayırmak için kesiler yapacak ve bu da burnunuzun altındaki anatomiyi net bir şekilde görmelerini sağlayacaktır.

Kapalı: Kapalı rinoplasti, küçük bir burun yeniden şekillendirme prosedürüdür. Cerrahınız cildinizi kemik ve kıkırdaktan ayırmak ve yeniden şekillendirmek için burnunuzun içinde kesiler yapacaktır.

Ek rinoplasti türleri şunları içerir:

Estetik rinoplasti: Burnunuzun ve yüzünüzün görünümünü iyileştirir.

Cerrahi olmayan rinoplasti (dolgu rinoplasti): Bu, burnunuzdaki çukurları ve düzensizlikleri geçici olarak doldurmak için dermal dolgu maddeleri kullanan bir tür kozmetik rinoplastidir. Sarkık bir burun ucunu kaldırabilir veya küçük bir tümseği düzeltebilir.

Fonksiyonel rinoplasti: Hastalık, kanser tedavileri veya travmatik yaralanmalardan sonra burun şeklini ve işlevini eski haline getirir. Bu tür rekonstrüktif cerrahi aynı zamanda doğuştan kusurları ve sapmış bir septumu düzeltmek için de kullanılabilir.

Sekonder rinoplasti: İlk rinoplasti ameliyatından sonra ortaya çıkan sorunları gözden geçirir veya düzeltir. Bu problemler küçük olabilir ancak genellikle cerrahınız için onarması daha karmaşıktır.

Burun Ucu Estetiği Nedir?

Burun ucu estetiği, özellikle burun ucuna yönelik bir rinoplasti türüdür. Burun ucu estetiği prosedürü, burun ve dudak arasında uygun bir açı oluşturmak için burun ucunu yükselterek zaten var olan bir ucu ayarlar.

Burun ucu rinoplastisi arayan hastalar genellikle burunlarının geri kalanının estetiği ile ilgili önemli bir sorun yaşamazlar ve sadece ince değişiklikler isterler.

Burun ucu estetiği ameliyatı sırasında hastaya anestezi verildikten sonra cerrah burnun iç kısmında küçük kesiler açacaktır. Daha sonra, kaldırmak için burnun ucuna bir kıkırdak tabakası eklenir.

Daha sonra kesiler kapatılır ve hastaya bir süre burnun o kısmına dokunmaması veya zorlamaması tavsiye edilir.

Ameliyat sırasında sadece burun ucunuz değiştirilirse, iyileşme tam bir rinoplasti iyileşmesinden çok daha kolay ve hızlı olacaktır. Yoğun fiziksel aktivite en az üç hafta süreyle sınırlandırılmalıdır ve gözle görülür şişlik genellikle birkaç hafta sonra kaybolur.

Burun Estetiği Kimlere Uygulanır?

 • Doğuştan bir anormalliği (doğum kusuru) olanlar,
 • Genel görünümünüzü iyileştirmek isteyenler,
 • Tıkanmış burun pasajları olanlar (sapmış septum),
 • Kırık bir burnu olanlar,
 • Hastalık, kanser tedavileri, travmatik yaralanmalar veya yanıklardan sonra solunum fonksiyonunu kaybedenler,

Burun estetiği olmak için uygun adaylardır. Pek çok insan burnunun şekli konusunda çekingendir ve estetik nedenlerle (yani burnunun görünümünü iyileştirmek için) rinoplasti yaptırır. Eğer durum buysa, ameliyatın amacı burnunuzu daha estetik ve doğru göstermek olacaktır.

Bu nedenle, burnunuzla ilgili neyi beğenmediğinizi zihninizde netleştirmeniz ve bunu cerrahınıza açıklayabilmeniz çok önemlidir. Daha sonra size cerrahi olarak neyin mümkün olup neyin olmadığını söyleyebilecektir

Burun Estetiği Öncesi Hazırlıklar

Ameliyattan önce, ameliyat beklentilerinizi anlamamıza yardımcı olacak bir konsültasyondan geçme fırsatınız olacak. En iyi hareket tarzını belirleyebilmemiz için bu aşamada olabildiğince şeffaf olmanız önemlidir.

Bu aynı zamanda prosedürle ilgili sorularınızı sorma fırsatınızdır. Nihai güvenliğinizi sağlamak ve ameliyatın mümkün olduğunca sorunsuz geçmesini sağlamak için ameliyattan önce şu yönergelere uymanız önemlidir:

 • Ameliyattan en az altı hafta önce sigarayı bırakarak kan pıhtılarının gelişmesini önleyebilir ve daha sorunsuz bir iyileşme sağlayabilirsiniz.
 • Aspirin almazsanız anesteziniz son derece etkili olacaktır.
 • Bitkisel takviyelerden veya antienflamatuarlardan kaçınmak, anestezinizin kesintiye uğramasını önlemenize ve iyileşmenizin iyi geçmesine yardımcı olacaktır.

Elinizden gelen en iyi şekilde iyileşebilmeniz için, ameliyattan sonra kendinize tekrar rahat hissetmeniz için bolca zaman tanımak için işten en az iki hafta izin verin.

Bir arkadaşınızın veya akrabanızın sizi hastaneden almasını sağlayın, böylece iyileşmeniz sırasında herhangi bir komplikasyondan kaçınabilirsiniz.

Burun Estetiği Sonrasında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Rinoplasti ameliyatı sonrası en önemli konulardan biri;

 1. Travmalara dikkat etmeli,
 2. Baş bölgesinde tansiyonu artırabilecek durumlardan kaçınmalısınız.

Aynı gün içerisinde tamamlanan burun estetiği; Bir gün hastanede kalmayı gerektirir.

Burun estetiği sonrasında kişinin burun çevresinde hafif ağrılar oluşabilir. Bu durum son derece normaldir. Ağrı kesiciler doktor kontrolünde alınabilir. Burun çevresi ve göz altı şişlik ve morluklar iki gün içinde artar ve sonraki hafta normal görünümüne kavuşmaya başlar.

Ortalama yedi gün sonra doktor tarafından tüm tampon ve kalıplar çıkarılır ve iyileşme süreci doğal yapısına geri dönmeye başlar. Daha sonra 7-10 gün daha bandajlı tutulabilir. Yaklaşık 3 hafta sonra şişlikler büyük ölçüde iner.

Burun Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Bir hastanın ihtiyaç duyduğu prosedüre bağlı olarak, doktorlar kapalı rinoplasti, açık rinoplasti, endoskopik, dinamik, 3D ve tamponsuz rinoplasti arasında seçim yapabilir.

Açık ve kapalı rinoplasti, doktorlar arasında en fazla tercih edilen yöntemdir. Kapalı rinoplasti özellikle burun ucuna müdahale içeriyorsa tercih edilir. Buna karşılık açık rinoplasti genellikle kıkırdak ve asimetrik bozukluklar için kullanılır ve genellikle hafif yara izi ile sonuçlanır.

Cerrahi Teknikler

Redüksiyon Rinoplasti:

Redüksiyon rinoplasti olarak da adlandırılan burun küçültme, en yaygın rinoplasti ameliyatlarından biridir. Redüksiyon rinoplastide, daha küçük bir şekil elde etmek için burun kıkırdağı ve kemiği çıkarılır, kesilir veya yeniden düzenlenir.

Bu, alttaki kemik ve kıkırdağa erişime izin veren burun deliklerinin içindeki küçük kesilerle gerçekleştirilir. Altta yatan yapı azaltılsa da dış deri bozulmadan kalır. İyileşme sürecinde, cilt yeni şekli benimsemek için küçülür.

Preservation Rhinoplasty – Koruyucu Rinoplasti:

Koruyucu burun ameliyatı, burun köprüsüne ve doğal burun anatomisine mümkün olan en az zararı veren estetik cerrahi yöntemidir. Klasik yöntemden farkı, burnun kemik veya kıkırdaklarına zarar vermemesi, burun köprüsü altındaki dokulara yapılan estetik müdahalelerle burnu şekillendirmesidir.

Prezervatif rinoplasti, ameliyat sonrası morarma ve şişlik gibi daha az yan etki ile doğal sonuçlar verebilmektedir.

Koruyucu rinoplastide kullanılan yöntem klasik burun estetiği ameliyatlarından farklıdır. Açık bir rinoplasti tekniği olmasına rağmen burnun anatomik yapısı korunur.

Klasik burun estetiği yöntemlerinde burun köprüsündeki kemik ve kıkırdak törpülenir ve buruna istenilen şekil verilir. Koruyucu rinoplastide burun köprüsünün altındaki dokulara müdahale edilerek burun yapısına en az zarar verilir. Ameliyat sonucunda ortaya çıkan burun şekli daha doğaldır.

Ultrasonik, Piezo Ya Da Diamond Rinoplasti:

Rinoplastide ultrason kullanımı ağız ve diş sağlığı ile ilgili cerrahi işlemlerle başlamıştır. Bu yaklaşım, ses dalgalarından yüksek hızlı titreşimlerle kemiği kesmeyi amaçlar. Piezo veya ultrasonik rinoplasti kavramı, bu cihazın burunda kullanılmasıyla başlamıştır.

Bu cihaz sadece kemik yapısı üzerinde çalışır ve kemiğin şekillendirilmesine yardımcı olur. Kıkırdak ve burun ucu gibi diğer burun yapılarının tedavisi klasik yöntemlerle yapılır.

Ameliyat yumuşak dokuya zarar vermeden yapılabilir, bu nedenle iz veya kanama riski yoktur. Yumuşak doku hasarı olmaması burun ameliyatı sonrası morluk ve ödem riskini azaltır. Bu sayede hastanın iyileşme süresi çok daha kısadır.

Tiprinoplasti:

Burnun kemik yapılarına herhangi bir müdahale yapılmadan sadece kıkırdak yapıdaki uç kısmının şekil bozukluklarını düzeltmek amacı ile yapılan ameliyatlar tiprinoplasti olarak isimlendirilmektedir.

Böylece burun ucu düşüklüklerini ve asimetrilerini düzeltmek, dolgun burun uçlarını küçültmek, burun profil görünümündeki uç noktasını belirginleştirmek veya burun girişini daraltan kıkırdak açılanmalarını düzeltmek mümkün olmaktadır.

Burun Yapısı Nedir?

Yüzünüzün ortasından çıkıntı yapan bir yapı olan burnunuz, solunum sisteminizin bir parçasıdır. Burnunuz solunum sisteminizin bir parçasıdır. Havanın vücudunuza girmesine izin verir, ardından kalıntıları filtreler ve havayı ısıtır ve nemlendirir. Burun, birbirinden septum adı verilen kıkırdak bir duvarla ayrılan iki boşluğa sahiptir.

Burnunuz size koku alma duyusu verir ve görünüşünüzü şekillendirmeye yardımcı olur. Burun tıkanıklığı ve burun kanaması gibi birçok yaygın semptom burnunuzu etkiler. Burnunuzun iyi çalışmasını sağlamak için tedaviye ihtiyacı olabilir.

Cerrahi Yaklaşımlar Ve Teknikler:

Rinoplasti ameliyatlarında kullanılan başlıca teknikler şunlardır;
•    Mikrorinoplasti
•    Tipplasti
•    Açık Rinoplasti
•    Kapalı Rinoplasti
•    Piezo Ultrasonik Rinoplasti
•    Dorsum Koruyucu Cerrahi

Aslında temel olarak bu ayrımlar kapalı ve açık olarak yapılabilmektir. Genellikle diğer ayrımlar müdahale bölgesine ve kullanılan cihazlara göre farklılık gösterebilmektedir.

Cerrahi Yaklaşım Şekilleri:

Cerrahi bir yaklaşım, ilgilenilen yapıları açığa çıkarma araçlarını ifade eder. Seçilen yaklaşım daha sonra bu yaklaşımı mümkün kılmak için kullanılan kesikleri belirleyecektir. Burun ameliyatı için seçilen cerrahi yaklaşım, ameliyatı yapan cerrahın eğitimi, konfor düzeyi, deneyimi ve tercihinin yanı sıra vakanın karmaşıklığına göre değişecektir.

Çeşitli cerrahi yaklaşımlar olsa ve tercih edilen yaklaşım cerrahtan cerraha değişebilse de genel bir kural olarak, söz konusu nazal deformite ne kadar şiddetli veya komplike ise, cerrahın daha geniş açılımdan faydalanma olasılığı o kadar yüksektir.

Açık Rinoplasti:

Burun ucu şekil bozukluğu veya asimetrisi olan ve daha önce ameliyat olmuş veya aynı seansta estetik cerrahi ile septal deviasyonu düzeltmesi gereken hastalarda en ideal yaklaşım açık rinoplastidir.

Açık rinoplasti günümüzde en çok tercih edilen cerrahi yöntemdir çünkü rinoplasti ameliyatı olan hastaların çoğunda burun ucu ameliyatı gerekir.

Hastanın burun anatomisi, cerrahi tecrübesi, revizyonları gibi birçok faktör açma ve kapama seçiminde önemlidir. Açık rinoplastide ameliyat iki burun deliği arasındaki bölgenin ortasından yatay bir kesi ile başlar ve burun derisi bu şekilde gerdirildikten sonra burun ucunu oluşturan tüm kıkırdak yapılar açığa çıkarılır. Ameliyat direkt görüş altında gerçekleştirilir.

Kapalı Rinoplasti:

Kapalı rinoplasti, burun ucu ve burun septumu ile ilgili belirgin bir problemi olmayan ve temel şikayeti burun sırtında kemikli ve kıkırdaklı bir çıkıntı (dorsal çıkıntı) veya daha önce geçirilmiş bir ameliyattan sonra basit bir yüzeysel burun çıkıntısı olan hastalara önerilir.

Bu teknikte burun deliklerinden kesi yapılarak burun kemerine ulaşılır ve burada şekil bozukluğu için gerekli müdahale yapılır. Kapalı teknik, iyi seçilmiş hastalarda kısa sürede ameliyat yapılmasına olanak sağlayarak burun ucunda çok küçük bir ödem oluşturarak iyileşme süresini de kısaltır.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nedir?

Rinoplasti ameliyatından sonra iyileşme sürecinde şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Şişmeyi en aza indirmek ve iyileşirken burnunuzun yeni şeklini korumak için küçük bir plastik atel. Ateli bir veya iki hafta boyunca takacaksınız.
 • Burnunuzun içine pamuklu gazlı bez (paket) yerleştirilebilir. Ambalajı cerrahınızın talimatlarına göre, genellikle ameliyattan sonraki 24 ila 48 saat içinde çıkarabilirsiniz.
 • Burnunuzun ve gözlerinizin çevresinde, geçmesi birkaç hafta süren şişlik ve morluklar oluşabilir. Ameliyattan sonra bir yıla kadar özellikle sabahları hafif yüz şişmesi yaşayabilirsiniz.

Burun Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Rinoplasti ameliyatınızdan sonra tamamen iyileşmeniz bir yılı bulabilir. Ameliyatınızdan yaklaşık dört ila altı hafta sonra, üç ay sonra yavaşça azalan şişlikleriniz olur.

Üç ay ile bir yıl arasında burnunuz hala iyileşiyor olacak ve bu süre boyunca da şişlik hala mevcut olabilir. Burnunuz tamamen iyileştikten sonra, genellikle bir yıl sonra, tam sonuçları göreceksiniz. İyileşme için zaman çizelgesi her kişi için değişir.

Burun Estetiği Sıkça Sorulan Sorular

Burun Estetiği Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Burun estetiği, burnunun görüntüsünden memnun olmayanlar için faydalıdır. İdeal adaylar, önemli bir tıbbi geçmişi olmayan ve gerçekçi ameliyat beklentileri olan kişilerdir.

16 yaşından önce burun ameliyatı olmayı düşünenlerin, burun bu noktada hala büyüyeceği için bu işlemden kaçınmaları şiddetle tavsiye edilir. Ayrıca, görünüşünü değiştirmek için başkaları tarafından baskı hisseden veya gerçekçi olmayan ameliyat beklentileri olan herkes bundan kaçınmalıdır.

Burun Estetiğinde Burun İçi Tampon Konulur Mu?

Estetik cerrahi ‘açık’ veya ‘kapalı’ teknikleri içerebilir. ‘Açık’ bir teknik, burun delikleri içindeki kesilerden ve burun deliklerini ayıran dar doku şeridinden burun kemiklerine erişmeyi içerir. ‘

Kapalı’ bir teknik, burun deliklerinin içine gizlenmiş kesiler yoluyla burun kemiklerine erişmeyi içerir. Kesiler yapıldıktan sonra cilt, alttaki kemik ve kıkırdaklardan kaldırılır. Burun estetiğinde burun içi tampon konulabilir.

Hastası Ne Zaman Taburcu Olur?

Kozmetik veya fonksiyonel burun estetiği ameliyatının gerçekleştirilmesi genellikle 1 ila 3 saat sürer ve genel anestezi altında uyurken veya lokal anestezi altında uyanıkken yapılabilir.

Kesilerin çoğu burun deliklerinin içine yapılır, ancak bazı durumlarda burnun kenarları boyunca veya burun tabanına yakın doğal kıvrımlarda küçük bir kesi yapılabilir. Bunlar hızla iyileşir ve neredeyse görünmez olan yara izleri bırakır.

Rinoplasti genel anestezi altında yapıldığından, sizi eve bırakacak ve ilk 24 saat yanınızda kalacak birine ihtiyacınız olacaktır. Ameliyattan hemen sonra istirahat önemlidir, ancak şişmeyi azaltmak için başınızı yüksekte tutmanız gereklidir.

Estetik Sonrası Hastasında Çok Ağrı Olur Mu? Morluk Ya Da Şişlik Olur Mu?

Çoğu insan burun estetiği ameliyatından sonra ne kadar az ağrı olduğuna şaşırır. Ameliyat sonrası iyileşmenin en rahatsız edici yanı, şişlik nedeniyle birkaç gün burundan nefes almada zorluk yaşanmasıdır.

Bu genellikle bir veya iki hafta içinde düzelir. Birkaç hafta boyunca gözlerinizin çevresinde bir miktar şişlik bekleyin ve bu şişlik azaldıkça ameliyatınızdaki gelişmeleri görmeye başlayacaksınız.

Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde birkaç özel önlem alınması gerekir. Eğilme veya kaldırma şişliği uzatabilir, bu nedenle ameliyattan sonraki üç hafta boyunca bu önerilmez. Koşma, bisiklete binme veya aerobik gibi yorucu aktiviteler üç hafta boyunca sürdürülmemelidir.

Altı hafta boyunca kemiklerin tamamen iyileşmesi bir o kadar uzun sürdüğü için temaslı sporlardan kaçınılmalıdır. Şişlik görüşünüzü engellemeyecek kadar indiğinde araç kullanabilir ve ameliyattan 2-3 hafta sonra uçabilirsiniz.

Burun Estetiği Yaş Sınırı Var Mıdır?

16 yaşından büyük kadın hastalara ve 18 yaşından büyük erkek hastalara burun estetiği yapılabilir. Estetik operasyonlarda hastanın fiziksel özellikleri, yaşı, beklentileri, anatomik yapısı ve mevcut sağlık sorunları dikkatle değerlendirilmeli ve hastaya uygun yöntem seçilmelidir. Operasyon hastaya özel olmalıdır.

Burun Estetiği Için Doktor Nasıl Seçilmelidir?

Burun ameliyatı olmaya karar verdiğinizde, bu aynı zamanda sizi rahatsız eden nefes alma problemlerini de vurgulama zamanı olabilir. Burun ameliyatınızı gerçekleştirmesinden haftalar önce doktorunuz ilk konsültasyonu sırasında fonksiyonel sorunları belirlemek için burnu kapsamlı bir şekilde inceleyecek ve gerekirse tıkanıklığın derecesini daha iyi anlamak için ek testler isteyecektir.

Kapsamlı bir muayeneden sonra, burnun hem şeklini hem de işlevini ele alan bir cerrahi plan oluşturacaktır. Tüm bu prosedürlerin doğru ve hatasız uygulanabilmesi için tecrübeli ve daha önce başarılı operasyonlar gerçekleştirmiş bir estetik cerrah seçmeniz oldukça mühimdir.

Burun Estetik Ile Birlikte Farklı Operasyonlar Yapılabilir Mi?

Bazı hastalar, burundaki şişlik gibi kalıtsal bir özelliği iyileştirmek veya burun kırığına bağlı şekil bozukluklarını veya solunum komplikasyonlarını gidermek için rinoplasti ararlar. Bunlardan ikisi birlikte tek bir operasyonla giderilebilir.

Burun Estetiği Yapıldıktan Sonra Nefes Alma Sorunu Da Giderilebilir Mi?

Toplum arasında burun kemik-kıkırdak eğrilikleri olarak bilinen deviasyon düzeltildikten sonra nefes alma süreci iyileşmektedir. Aynı zamanda burun eti olarak bilinen konka adı verilen yapılar aynı ameliyat sırasında küçültülebilir.

Burun Estetik Operasyonlarını Sigorta Karşılıyor Mu?

Burun ameliyatları devlet tarafından verilen sigorta tarafından bazı noktalarda karşılanmaktadır. Burun kırıksa ve müdahale edilmesi gerekiyorsa ya da hasta rahat nefes alamıyorsa SGK bu tür operasyonların maliyetini karşılar. Ancak yalnızca estetik operasyon yaptıracaksanız devlet bu tür giderleri kesinlikle karşılamıyor. Fakat özel sağlık sigortalarını bu kapsamda araştırabilirsiniz.

Burun Estetiğinde Yüz Analizi Neden Gereklidir?

Bir burnun ne kadar değiştirilebileceğinin sınırları vardır. Nihai sonuç, burnunuzun boyutuna, yüzünüzün büyüklüğüne, cildinizin durumuna ve yaşınıza bağlı olacaktır. En önemli şey, cerrahınızla ne istediğiniz ve neyin mümkün olduğu konusunda net bir şekilde iletişim kurmanızdır.

Burnunuzdan veya genel olarak dış görünüşünüzden kaynaklandığını düşündüğünüz herhangi bir duygusal veya sosyal sorunu tek başına ameliyatın çözmeyeceğini aklınızda bulundurmalısınız.

Ameliyattan Sonra Nasıl Bir Burnum Olacağını Nasıl Görebilirim?

Şişliğin inmesi birkaç ay, nihai sonucun ortaya çıkması ise aylar alabilir. Çoğu hasta nihai sonuçtan memnundur, ancak bazıları yeni burunlarına alışmakta zorlanırlar. 

Komplikasyonlar Ve Çıkabilecek Sorunlar Nelerdir?

Tüm operasyonlarda olduğu gibi, burun estetiği yaptırmanın da riskleri vardır.

İzler: Ameliyat izleri olacaktır. Bunlar genellikle önce kırmızı, sonra mor olur ve ardından 12 ila 18 ay içinde soluklaşarak soluklaşır.

Kanama: Ağır kanama olağandışıdır ancak mümkündür ve kanamayı durdurmak için başka bir ameliyata ihtiyacınız olabilir, bu da iyileşmeyi geciktirebilir veya sonucu etkileyebilir.

Enfeksiyon: Yarada enfeksiyon kaparsanız, antibiyotik veya başka bir ameliyata ihtiyacınız olabilir. Ameliyat sırasında öksürük, soğuk algınlığı veya boğaz ağrınızın olmaması önemlidir.

Şişlik, morarma ve ağrı: Ameliyattan sonra yüzde, özellikle göz çevresinde bir miktar şişlik ve morarma olacaktır. Bunun oturması zaman alabilir. Şişlik yatıştıktan sonra, burnunuzun sert ve uyuşmuş hissettiğini göreceksiniz. Uyuşma genellikle sonraki birkaç ay içinde kaybolur, ancak sertlik kalıcı olabilir. Uzun süreli ağrı olabilir, ancak bu nadirdir.

Burun Ameliyatı Sonrasında Güneş Işınlarına Maruz Kalmak Tehlikeli Midir?

Aşırı güneş genel olarak cilde zararlıdır. Ultraviyole ışınları ciltte güneş lekeleri yapar ve çizgileri derinleştirir, ayrıca cilt kanseri için büyük risk taşır. Rinoplasti ameliyatı sonrasında, ilk 2 hafta güneşten tamamen uzak durmak gerekmektedir. Burun estetiği sonrası erken dönemde güneşe mazur kalmak burun cildinde aşırı şişme ve nedbe dokusu oluşumuna neden olabilir.

Burun Estetiği Fiyatları 2023

Bir cerrahın rinoplasti ücreti, deneyimine, kullanılan prosedürün türüne ve coğrafi ofis konumuna bağlı olacaktır. Birçok plastik cerrah, rinoplasti için hasta finansman planları sunar. Rinoplasti prosedürü için bölgenizde kurul onaylı bir plastik cerrah seçerken, cerrahın deneyiminin ve sizin onunla olan rahatınızın, ameliyatın nihai maliyeti kadar önemli olduğunu unutmayın.

Ameliyat fiyatı için cerrahın ve bölgenin tecrübesi esastır. Ameliyat fiyatları birçok faktöre göre değişiklik gösterir. Bu faktörlerin başında ameliyatın yapılacağı ülke, anatomik bozukluğun derecesi ve cerrahın tecrübesi gelmektedir. Burun estetiği fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.