fbpx
Whatsapp Whatsapp Telefon Hemen Ara Randevu Messenger Randevu Randevu Al

Postbariatrik Cerrahi

Postbariatrik Cerrahi Nedir?

Postbariatrik Cerrahi, aşırı kilo kaybına bağlı olarak, vücutta oluşan deri sarkıklıkların ve deformitelerin düzeltilmesi işlemlerinin tümünü kapsayan bu yöntem, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahlar tarafından yapılmaktadır.

Bu durumlarında düzeltilebilmesi için kombineli ameliyatlar da uygulanmaktadır. Postbariatrik cerrahi sonrasında katı gıdaların belirli bir süre tüketilmemesi sonucunda da ayrıca medikal tedavi gereksinimi ortaya çıkar. Bu süreçte sağlıklı ve dengeli beslenmek, iyileşme süreci açısından çok önemlidir.

Postbariatrik cerrahi ne zaman yapılmalıdır?

Postbariatrik Cerrahi uygulamasına geçiş işlemleri için de hastalara mide ameliyatı sonrasındaki 12-16 ay süresince beklenmesi önerilir. Belirli hastalarda bu süre çok uzun gelebilmektedir. Hastanın genel durumuna ve fiziki muayenesine göre tek ya da birkaç seans halinde yapılan bu uygulamalar ile birlikte daha düzgün bir vücut yapısına ulaşılabilir.

Karın, bel ve kalça bölgesindeki alanlara kesi yapılarak gerçekleştirilen bu ameliyatta, kalça bölgesinde sarkmaların yanı sıra hacim kaybı oluşmuş ise bu kaybı giderebilmek adına hastanın kendi yağ dokusundan hazırlanan yapı ile gerdirilen bölgenin altına enjekte edilir.

Daha sonra ise aşırı sarkmalara karşı karın germe işlemine benzeyen bir uygulama gerçekleştirilir. Hastalara uygulamadan sonra korse kullanmaları konusunda gerekli hatırlatmalar tekrar yapılmaktadır. Hastanede yatış süresi ise genelde 2 gündür ve sonrasında iyileşme süreci başlamış olacaktır.

Postbariatrik cerrahi kimlere uygulanır?

Bu uygulama obezite teşhisi konulan vücudun, kitle indeksi belirli oranları aşmış kişilerin zayıflaması sonrası vücudunda oluşan sarkma ve deformiteleri düzeltmek amacı ile yapılan cerrahi uygulamalardır.

Postbariatrik cerrahi sonrası iz kalır mı?

Postbariatrik cerrahi işleminden sonra kol, karın, kalça, bacak dışı ve meme gibi bölgelerde bir germe toparlama işlemi yapılmışsa elbette bir cerrahi kesi olacağı için bu bölgelerde iz oluşacaktır. Ancak 6 ay içerisinde bu izler belirsiz hale gelecektir.

Postbariatrik cerrahide ne zaman günlük hayatıma dönebilirim?

Postbariatrik cerrahi ameliyatından 7-10 gün sonrasında hasta normal günlük hayatına dönebilir.

Postbariatrik cerrahi ağrılı bir operasyon mudur?

Postbariatrik cerrahi ameliyatları genellikle ağrılı ameliyat değildir. Önerilen ağrı kesiciler yardımı ile ağrı hissedilmeyecek kadar azdır.

Postbariatrik hastalarda ameliyat planlaması nasıl olmalıdır?

Postbariatrik vücut şekillendirme ameliyatlarında gerek anesteziye bağlı komplikasyonların gerekse cerrahiye ait komplikasyonların minimalize edilebilmesi için her bir ameliyat arasında en az 4-6 ay süre olacak şekilde seanslara bölünerek yapılması daha uygundur.

İlk ameliyat olarak, karın, bel ve genital bölgenin sarkmış olan fazla cilt ve ciltaltı yağlı dokularının çıkarılması ve bu bölgelerin şekillendirilmesi ameliyatı olan belt lipektomi operasyonudur.

Karın ve bel bölgesinin şekillendirilmesinden 4-6 ay sonra, kol sarkmaları ve memede oluşan sarkmalar için brakioplasty (Kol germe) – mastopeksi operasyonlarını, sonrasında ise bacak germe ameliyatını uygulamaktayım.

En son olarak yüz ve boyun bölgesinde oluşan deri sarkıklıklarının tedavisi, yüz hacminin yeniden kazandırılmasını sağlamak amacıyla, yüz-boyun germe, yüze yağ enjeksiyonu ameliyatı planlanmalıdır.

Postbariatrik Cerrahi Fiyatları 2023

Postbariatrik cerrahi fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.