fbpx
Whatsapp Whatsapp Telefon Hemen Ara Randevu Messenger Randevu Randevu Al

Covid-19 Testleri

COVID-19 Testleri

Kişilerde öksürük, yüksek ateş ve nefes darlığı gibi belirtiler ile kendini gösteren hastalık, uzmanların gerekli tüm tedbirleri alarak yaptığı COVID-19 PCR Testi ve  COVID-19 Antikor Testleri (IgM/IgG) ile anlaşılmaktadır. Hastanemize bu gibi şikayetler ile başvuran hastaların Covid-19 ile ilgili tüm işlemleri hastanemizde gerçekleşmektedir. Gerekli tüm hijyen kurallarına en etkili şekilde uyan Nişantaşı Hastanesi,  COVID-19 Antikor Testi ve COVID-19 PCR Testlerinin aynı gün içinde sonuçlanmasını sağlamakta ve hastalarını bilgilendirmektedir. Covid-19 hastalığının herhangi bir belirtisine sahipseniz ya da hastalık şüphesi olan kişiler ile aynı ortamda bulunduysanız, Nişantaşı Hastanesi güvencesi ile test yaptırabilir ve sonuçları aynı gün öğrenebilirsiniz.

COVID-19 PCR Testi

COVID-19 PCR Testi, hastalığın virüs sürecindeyken, genetik yapılarını tespit etmek amacı ile yapılan bir antijen ve tanı testidir. PCR testi, Covid-19 hastalığına yakalanmış ve hastalığa ait virüsleri aktif olarak taşıyan kişilerin tespit edilmesini sağlamaktadır. PCR testi, kişilerin vücudunda bulunan virüslerin sayısı oldukça düşük olsa bile tanı koyabilecek kuvvete sahip bir uygulamadır. Tedavi sürecinin hızlanması ve erken tanı sayesinde daha fazla hastanın hayata tutunmasını sağlayan PRC testi, hastanemizde tüm hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyarak yapılmaktadır. Hastanemize Covid-19 hastalığı şüphesi ile başvuran hastalara yapılan COVID-19 PCR Testi sonuçları, Nişantaşı Hastanesi güvencesi ile aynı gün verilmektedir. PRC testi, özel çubuklar ile hastaların boğaz ve burunlarından sürüntü örnekleri alınarak yapılmaktadır. Hastalardan alınan sürüntü örnekleri, özel sıvılar sayesinde testin yapılacağı laboratuvara taşınmaktadır. Özel sıvılar eşliğinde laboratuvarlara taşınan örnekler, PCR yöntemi ile incelenmekte ve raporlar oluşturularak, hastalara gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır. COVID-19 PCR Testi ile ilgili her aşama hastanemizde gerçekleşmekte ve hastanemize başvuran danışanlara verdiğimiz tüm hizmetler Nişantaşı Hastanesi güvencesi ile sonuçlandırılmaktadır.

Antikor Testi (IgM/IgG)

Birçok insan ve birçok iş yeri çalışanları için antikor testlerinden faydalanarak, kendilerinin ya da çalışanlarının bağışıklık oranlarını tespit etmek ve bu şekilde yeni normale dönüş yapmak istemektedir.  COVID-19 Antikor Testleri (IgM/IgG) hastaların geçmiş dönemlerde Covid-19 hastalığını geçirip geçirmediğini saptamak amacı ile yapılan testlerdir. Yani yapılan bu test sayesinde Covid-19 hastalığını geçiren ya da belirti göstermeden ve fark etmeden hastalığı geçiren kişiler, bağışıklık durumu hakkında kolaylıkla bilgi sahibi olabilmektedir. Nişantaşı Hastanesi güvencesi altında yapılan COVID-19 Antikor Testleri (IgM/IgG) sonuçları aynı gün içinde çıkmakta ve hastalara anında bilgilendirme yapılmaktadır. Antikor testleri, koldan kan alınması ile yapılmaktadır. Kişilerden alınan kan örneklerinde virüse karşı antikor geliştirip, geliştirmediği dikkatlice incelenmekte ve test edilmektedir. Antikor testinin doğruluğunu etkileyen en önemli durum, testin hasta iken değil, hastalık bittikten sonra yapılması gerektiğidir. COVID-19 Antikor Testleri (IgM/IgG) kendi arasında iki gruba ayrılmaktadır. Bu testlerden ilki IgM yani erken evre antikor testidir. Yapılan bu testte çıkan sonuç pozitif değer üstünde ise kişiler yakın zamanda corona virüs ile karşılaşmış demektir. Antikor testlerinin bir diğeri IgG ise geç cevaplı antikor testidir. Hastalara yapılan IgG testinin pozitif değer üzerinde sonuçlanması ise, kişilerin corona virüs enfeksiyonunu geçmiş dönemlerde geçirdiğini göstermektedir. Antikor testi çocuklara, yaşlılara ve tüm yaş grubunda yer alan hastalara rahatlıkla uygulanabilecek bir testtir.