Whatsapp Whatsapp Telefon Hemen Ara Randevu Messenger Randevu Randevu Al

Yüz Estetiği

Kişilerin aynaya baktıklarında en çok dikkat ettiği bölge yüz bölgesi olarak göze çarpmaktadır. Bu sebeple yaşlılık ve diğer bazı sebeplere bağlı olarak oluşan sarkma ve benzeri deformasyonların ortadan kaldırılması için plastik cerrahide en çok tercih edilen estetik türü yüz estetiği olarak göze çarpmaktadır. Yüz bölgesinde yapılan operasyonlar yüzün tamamına etki edecek biçimde uygulanabileceği gibi gerekli görüldüğünde yüz üzerinde sadece kişinin istediği bölgeler içinde uygulanabilmektedir. Kişilerin öz güven sahibi olması, kendilerini daha iyi hissetmesi ve yaşlanmanın getirdiği deformasyonlara karşı çok etkili olan bu işlemler daha çok kadınlar tarafından tercih edilmektedir.

Estetik işlemleri uzman hekimler tarafından ve klinik ortamda gerçekleştirilmelidir. Yüz estetiği kadın ve erkekler tarafından oldukça fazla ilgi görmekte ve bu işlemlerden yararlanmak isteyen kişi sayısında her geçen gün artış gözlemlenmektedir. Bununla beraber on sekiz yaşını doldurmamış kişilerde estetik uygulamaları zorunluluk ve aile onayı olmadan yapılamamaktadır.

Yüz Estetiğine Sebebiyet Veren Faktörler

Yüz bölgesi kişilerin günlük hayatlarında belkide en çok dikkat ettikleri bölgelerin başında gelmektedir. Hem kişinin sağlık durumu hakkında genel veriler veren hem de kişinin kendini iyi hissetmesini sağlayan bu bölgede oluşan deformasyonlar genellikle yaşlanmaya bağlı olarak şekillenmektedir. Bununla beraber özellikle günümüzde yüz sağlığını tehdit eden ana aktörlerin başında stres faktörü gelmektedir. Özellikle şehir yaşamında karşılaşılan yoğun ve aşırı stres bireylerin sağlıklarına doğrudan etki ettiği gibi yüz estetiği gibi sonuçları da doğurabilmektedir. Yine her türlü hastalığın başlamasını tetikleyen ve özellikle cilde çok fazla zarar veren sigara, alkol gibi maddelerin kullanımı kişilerin yüzlerinde erken  yaşlarda sarkmalar oluşmasına sebebiyet vermektedir. Doktorlar tarafından önerilen miktarda su tüketmemek, hava kirliliği, çevresel faktörler, yüz bölgesine gerekli özenin gösterilmemesi, düzensiz beslenme gibi faktörler deformasyon oluşumunu arttıran diğer faktörler olarak sıralanabilir.

Yüz Estetiği Çeşitleri Nelerdir ?

Estetik çeşitleri yüze tamamen uygulanabildiği gibi sadece belirli bir alana da uygulama yapılabilmektedir. Yüz ve boyun germe, kaş kaldırma, kulak estetiği, burun estetiği, dudak estetiği, elmacık kemiği ve çene estetiği gibi estetik türleri yüz estetiği kapsamında ele alınabilir. Bölgesel estetik türlerinden en çok tercih edilenlerin belkide başında gelen yüz ve boyun germe işlemi özellikle kırklı yaşlardan sonra sarkma ve çizgileri ortadan kaldırmak için önemli rol oynamaktadır. Bununla beraber burun estetiği kişilerin dış görünüşleri üzerinde çok büyük etki etmektedir. Özellikle aşırı büyük ve kemerli burunlar kişilerin sosyal hayatlarında problemler yaşamasına sebebiyet verebilmekte ve isteğe bağlı olarak bu tür burunlar daha ince ve şekilli hale getirilebilmektedir. Bununla beraber burun estetiğinde de yaş sınırı on sekiz olarak belirlenmiştir. Estetik işlemlerinin her biri önemli klinik müdahalelerdir ve alanında uzman doktorlar tarafından hastalara çizilen doğru tedavi yöntemleri eşliğinde hayta geçirilmelidir.