fbpx
Whatsapp Whatsapp Telefon Hemen Ara Randevu Messenger Randevu Randevu Al

Kardiyoloji

Koruyucu Kardiyoloji

Kalp – damar, kalp – kapak hastalıklarının teşhisi, önlenmesi, yerleşmiş kalp hastalığının daha ileri boyutlara ulaşmasının engellenmesi için uygulanan yöntemlere koruyucu kardiyoloji denilmektedir.

Koruyucu Kardiyolojinin sağladığı olanaklar

 • Kardiyoloji uzman muayenesi ve ayrıntılı görüşme imkânı
 • Elektrokardiyogram – Kalp elektrosu
 • Ekokardiyografi – EKO ve gerekirse Eforlu EKG
 • Kolesterol, Homosistein, hs-CRP-PLAC test, Kalp Hastalıkları koruyucu genetik test uygulamaları eker gibi risk belirteçlerinin ölçümü
 • İlaç ve ilaç dışı koruyucu önlemlerin devreye alınması

Koruyucu Kardiyolojinin Amacı;

Dünyada ve ülkemizde;

 • Hızla artan kalp krizlerini ve kalp ölüm sayısını azaltmak
 • Kalp hastalıklarına neden olan hipertansiyon, hiperlipidemi, obezite, diabetes mellitüs, stres, alkol, tütün tüketimi ile mücadele konusunda toplum bilincini arttırmak
 • Koroner arter hastalıkları, balon anjioplasti veya stent, by pass ameliyat geçirmiş kişilerin sürekli koruyucu kardiyoloji kontrolünde olarak tekrar kalp krizinin yaşanmaması için koruyucu ilaç tedavisi uygun görülüyor.
 • Beta bloker – kalp krizini engeller, önemli koruma fonksiyonunu sağlar.
 • ACE inhibitörü – damar koruyucu etkisiyle tansiyon yüksekliğini ve kalbi korur.
 • Statin, vücut damarlarında yağ birikimini engeller, kandaki kolesterolü düşürür ve çok ciddi bir koruma sağlar.

Elektrokardiyogram

Elektrokardiyografi kalp kasındaki elektriksel akımların kâğıda aktarılmasıdır.

Ritim bozuklukları, kalp damar sistemi ile ilgili hastalıkların değerlendirilmesinde yardımcı olur.

Ekokardiyografi

Eko transtorasik vücuda zararlı olmayan ultrasonik ses dalgaları kullanarak çalışan kalp ultrasonudur.

 • Kalbin anatomik yapısı
 • Kalp boşluklarının çapı
 • Kalp kapaklarının yapısı ve kapakçık fonksiyonları (pıhtı olma şüphesi, kireçlenme, darlık veya kan kaçağı)
 • Doğuştan gelen kalp hastalıkları
 • Kalbin kasılma hareketleri-kalbin kan pompalama gücünün ölçülmesinde kullanılan yöntemdir.

Ekokardiyografi cihazı ile kalp yetersizliği olanlara, kalp krizi geçirenlere, yüksek tansiyon ve şeker hastalığının kalbe muhtemel zararları ve gerekirse göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, bayılma gibi şikâyetlerin tanısının yapılması gibi birçok başka durumlarda uygulanabilir.

Eforlu-EKG

TREADMILL egzersiz testi hareketli bant üzerinde yürürken kalbimizin egzersizde yani yürüme-koşma sırasında oksijen ihtiyacı hakkında bilgi veren teşhis yöntemidir. Vücut efor kapasitesi, tansiyon, nabız, kalp ritmi, koroner arter hastalıklarında EKG değişiklerini değerlendirerek tespiti ve tanı koyulmuş hastaların takibi için yapılmaktadır. Efor testi kalp yükünün giderek arttıracak şekilde egzersiz yapılırken EKG’nin sürekli izlenmesi ve kayıt alınması üzerine özetlenmiştir. Efor test öncesinde kalp ve tansiyona bağlı ilaç tedavisinin doktorunuz tarafından değerlendirilmesi gerekiyor. Efor testi öncesi iki saat açlık, rahat giyim, spor ayakkabı getirmeniz yeterlidir.

Holter- Tansiyon

Ritim veya tansiyonun 24 saat boyunca hastanın taşıdığı küçük bir cihaza kayıt edilme işlemidir. Holter tansiyon 24 saatlik sistolik (büyük) diyastolik (küçük) tansiyon kan basıncını gece ve gündüz değerlerini kaydeder. Özellikle erken hipertansiyon teşhisinde yararlı tanı yöntemidir.

Holter Ritim

Ritim holteri kalbin elektriksel aktivitesini kaydederek kalp atımlarının 24 – 48 ve 72 saat boyunca kayıt edilmesidir. Elektrokardiyografik olarak kalp hızının en yüksek ve düşük değerleri birkaç kablo, elektrotlar ve küçük cihazın kemere yerleştirilerek ritim bozukluklarının tanısında kullanılan değerli teşhis yöntemidir.

Ritim holter sayesinde günlük yaşamda görülmeyen kısa süreli çarpıntılar, nabızda yavaşlama, kalpten veya kalp dışı sebeplerden kaynaklanan ritim bozuklukları tespit edilebilir.

Laboratuvar ve Görüntüleme Hizmetleri

Kan testleri olarak kolesterol, homosistein, hs-CRP-PLAC test gibi risk belirteçleri ölçümü ve şeker, elektrolitler (K, Ca, Mg, Na), tam kan sayımı, böbrek, karaciğer, pankreas, tiroit, romatizma, enfeksiyon, erkeklerde prostat ile ilgili testler, vitaminler ayrıca tümör belirleyici ölçümler (Bazı testler için 9-12 saat açlık gerekir.)