fbpx
Whatsapp Whatsapp Telefon Hemen Ara Randevu Messenger Randevu Randevu Al

Ortopedi

Alanında bölgenin referans merkezi olan Nişantaşı Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği, tüm yaş gruplarında oluşabilecek travma; hasar, kırık, iş veya trafik kazası, düşme, özellikle spor yaralanmalarında, çocuk ortopedisinde, el-el bileği, ayak-ayak bileği cerrahisinde uzman hekimleri ve teknolojik donanımıyla 7/24 hizmet sunmaktadır. Gerektiğinde uluslararası konsültasyonlarla da tedavi hizmeti sunan klinik, bilimsel dosyalama sistemiyle hastalarına pek çok kolaylık sağlayabilmektedir.

Ortopedik Tanı ve Tedavide Özellikle Uzmanlaştığımız Alanlar

Protez Cerrahisi

Yaşlanan nüfusun en sık görülen hastalıklarından birisi olan eklem kireçlenmeleri sonucu hastalarımızda görülen yürüyememe ve eklem ağrıları sadece protez takılarak düzeltilebilir hale gelmektedir. Kalça ve diz protezleri (Eklemin yapay parçalarla değiştirilmesi) Nişantaşı Hastanesi’nin “laminar air flow” lu ameliyathanelerinde, uzman ortopedi uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Kemik Uzatmaları ve Kemik Deformiteleri

Tedavisi çok zor, uzun zaman alan, ileri teknik, teknoloji ve deneyim gerektiren tedavi yöntemleridir. Nişantaşı Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji uzmanları bu alanda da başarılı tedaviler gerçekleştirilmektedir.

Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi

Çocuklarda, erişkinlerde ve sporcularda ayak ve ayak bileği problemleri, yeni ve eski kırıklar, diyabetik ayak ve ayak deformiteleri (Şekil bozuklukları), düz tabanlık, nörolojik ayak deformiteleri tüm detaylarıyla tedavi edilmektedir. Ayak bileği protez ameliyatları gerçekleştirilmektedir. Ayak bileğine uygun vakalarda protez ve deformite düzeltmeleri de yapılmakta, ayak bileği kireçlenmeleri tedavi edilebilmektedir. İlerlemiş vakalarda hastanın lezyonuna göre açık ameliyat ile tedavi gerçekleştirilebilmektedir.

Halluks Valgus (ayak kemik çıkıntısı) ameliyatları son teknoloji kullanarak yapılabilmektedir, hastalar en hızlı şekilde günlük hayatlarına dönebilirler.

Pediatrik ortopedi

Yeni doğan ve çocukluk çağı ortopedik problemleri bu konuda özel eğitim almış hekimlerce tedavi edilmektedir. yeni doğan döneminde sıklıkla karşılan kalça çıkığı, tortikoliz (eğik boyun) ve Pes ekinovarus (çarpık ayak) gibi hastalıklar, çocuklarda travmalar, spor yaralanmaları ve kırıklar, pediatrik ortopedinin tedavi alanlarıdır.

Travma

Kırık, çıkık, iskelet sistemi adele, tendon ve bağ yaralanmalarında hızlı ve iyi sonuç etkili tedavi yöntemleri ile mümkündür. Ameliyat gerektirmeyen durumlarda erken yük vermeye ve adele fonksiyonuna izin veren, kaşıntı ve alerji yapmayan, kolayca banyo hatta denize-havuza girme olanağı veren yeni alçılama teknikleri de uygulanmaktadır.

Artroskopik Cerrahiler

Nişantaşı Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği, profesyonel sporculardan ev hanımlarına kadar geniş bir yelpazede diz, omuz, ayak bileği, kalça artroskobileri; bağ, kıkırdak, menisküs, tendon operasyonları, kıkırdak nakilleri; kadavradan menisküs, bağ, kıkırdak nakilleri gibi teknikleri uygulamaktadır. Klinikte, ayak bileği artroskopisi, kıkırdak nakli, kök hücre uygulamaları, ön çapraz bağ operasyonları, tekrarlayan omuz çıkıkları, kalça eklemi kıkırdak-sıkışma hastalığı gibi nadir yapılan artroskobik cerrahileri de gerçekleştirebilmektedir.

El ve Mikro Cerrahi

Elde sinir sıkışmalarından, tendon yaralanmalarına, kırıklardan, romatizmal problemlerime kadar pek çok sorun, konusunda uzmanlaşmış hekimlerimiz tarafından tedavi edilmektedir. Ayrıca mikrocerrahi yöntemler kullanılarak  özellik gerektiren pek çok girişim tarafımızdan gerçekleştirilebilmektedir.

El ve el bileğine dair tüm ağrılar, yaralanmalar ve kırıklar uzman hekimleri tarafından tedavi edilmektedir. Replantasyon gibi zorlu ameliyatlar da gerçekleştirilebilmektedir. Sık görülen el hastalıklarına dair tüm tedaviler de yapılabilmektedir.

Karpal Tünel Sendromu

Karpal kanal sendromu; median sinirin el bileğindeki geçtiği kanal içinde sıkışması sonucu oluşmaktadır. Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülen bu hastalığa, daha çok 40 yaş üzerinde rastlanmaktadır. Son yıllarda bilgisayar kullanımının artması ile bu yaşın öne çekildiğini söylemek mümkündür. Karpal tünel sendromunun ilk belirtileri; parmaklarda uyuşma, karıncalanma ve his bozukluğu olarak ortaya çıkmaktadır. Teşhis konduktan sonra kesinle cerrahi müdahale gerekmektedir.

Tetik Parmak

Tendonun avuç içinde sıkışması ile meydana gelmektedir. Baş ve yüzük parmağında görülen bu sorun sırasında parmakta ani bir kilitlenme görülmektedir. Erken dönemde yakalanırsa kortizon tedavisi uygulanmaktadır. Gerekli görüldüğü hallerde cerrahi operasyon yapılmaktadır.

Tenisçi Dirseği

Tenisçi dirseği olarak bilinse de sadece tenis oynayanlarda görülmemektedir. El ve el bileğinin aşırı kullanımı sonucunda ön kol kaslarının gerilimi ile ortaya çıkmaktadır. Kortizon tedavisi ve bandaj uygulamaları yapılmaktadır. Sonuç alınmadığında ameliyat ile çare bulunmaktadır.

  • Doç. Dr. Mustafa Ersin Nuzumlalı

    Ortopedi ve Travmatoloji

    DEVAMI