Whatsapp Whatsapp Telefon Hemen Ara Randevu Messenger Randevu Randevu Al

Meme Dikleştirme

blank

Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme, sarkık göğüslerin dikleştirilmesi için yapılan estetik cerrahi işlemlerden biridir. Her yaşta yapılabilen bir ameliyat olması sayesinde, oldukça fazla tercih edilir. Meme dikleştirmenin bir diğer adı ise, mastopeksi olur.

Göğsü kaldırmak amacıyla kullanılan bir tekniktir. Meme dokusuna yeni bir forma kazandırma konusunda etkilidir. Memelerin sarkması birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Yaşlanma bunlar içerisinde en etkili olanlardandır.

Aynı zamanda, kilo alıp verme nedeni ile de sarkma olabilir. Bunlar ve benzeri nedenler ile sarkma meydana gelmesi halinde, meme dikleştirme ile sarkmanın giderilmesi sağlanabilir. Sarkma birçok kişi tarafından rahatsız edici bulunur. Estetik ameliyat ile kolayca giderilmesi sayesinde de önemli bir sorun olmaktan çıkar. Aynı zamanda, iyileşme süreci de hızlı olur.

Göğüsler Neden Sarkar?

Göğüslerin sarkmasına neden olan durumlar birden fazladır. Bu durumun en önemli sebeplerinden birisi ise, yaşlanmadır. Yaşlanmaya bağlı olarak göğüs yapınızda sarkma meydana gelir ve göğüsleriniz aşağı doğru şekillenir. Sık kilo alıp veren kişilerde de sarkma yaşanması son derece yaygın bir durumdur.

Aynı zamanda, gebelik ve emzirme nedeniyle de ortaya çıkabilen bir durumdur. Bir başka neden ise, yapılan ameliyatlar olabilir. Örneğin; tüp mide ameliyatı olan kişilerde bu işlem sonrasında sarkma yaşanabilir. Sütyen kullanımı ise başka bir nedendir.

Yanlış sutyen tercihi kadınlarda çoğu zaman rahatsız edici olabilir ve memelerin sarkmasına neden olabilir. Genel olarak göğüslerde sarkmaya neden olan unsurlar başlıca bu şekildedir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Göğüs dikleştirme ameliyatı adından da anlaşılacağı üzere, göğüslerinin daha dik olmasını isteyen kişiler için uygulanan bir estetik cerrahi işlemdir. Göğüslerinde hacim kaybı ve sarkma meydana geldiğini düşünen kişiler için bu ameliyat yapılabilir. Meme uçlarının ve meme başının aşağı yönlü olması durumunda da yapılır.

Aynı zamanda, memelerden birinin diğerine göre daha sarkık olması halinde de göğüs dikleştirme ameliyatı yapılabilir. Göğüsleri normalden daha uzun bir görünüme sahip olan kişiler için de uygulanan bir estetik cerrahi işlemidir. Tüp mide ameliyatından sonra kilo veren kişilerde sarkma sık meydana gelir. Bu sarkmayı gidermek isteyen kişiler için de ameliyat yapılması mümkündür.

Göğüs Sarkmasının Sınıflaması

Göğüslerde meydana gelen sarkma farklı seviyelerde olabilir. Doktorunuz ile yaptığınız görüşmede muayene olursunuz. Bu muayene sonrasında ise, ne kadarlık bir sarkma olduğu saptanır. Daha sonra ise, uygun yönteme karar verilerek sarkmanın düzeltilmesi sağlanır.

Meme ucunun meme altı çizgisinin çok az altında olması durumunda buna evre 1 adı verilir. Bu kapsamda; meme dikleştirme ameliyatı ile kısa sürede kolayca giderilebilir.

Meme ucunun meme altı katlantı çizgisinden 1 ile 3 cm aşağıda olması durumunda ise, evre 2 sarkma durumu söz konusudur. Son olarak ise; meme ucu, meme altı katlantı çizgisinin 3 cm’den aşağı olması durumunda ise, evre 3 sarkma mevcuttur.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Teknikleri

Göğüs dikleştirme işleminde kullanılan farklı teknikler söz konusudur. Öncelikle hafif sarkma söz konusu ise, meme başından toparlama gerçekleştirilerek ameliyat yapılır. Eğer orta derece bir sarkma varsa, lolipop şeklinde toparlama tekniği kullanılır.

Bunun yanı sıra, ileri derecede meydana gelen sarkmalarda ise, Ters T şeklinde toparlama işlemi yapılır. Bu üç teknik ile de başarılı bir şekilde dikleştirme yapmak mümkün oluyor. Sarkma derecesine göre en uygun teknik, uzman doktor tarafından belirlenir. Bütün tekniklerde iyileşme süreci hızlı ve zahmetsiz bir şekilde gerçekleşir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı İyileşme Süreci

Göğüslerinin daha dik olmasını isteyen kişilerin en fazla merak ettiği konulardan bir tanesi, ameliyat sonrasında ne kadar iyileşme süresi gerektiğidir. Aynı zamanda, bu sürecin nasıl geçtiği de önemli bir konudur. Ameliyat sonrasında morluk ve şişlik meydana gelmesi normal bir durumdur. İlk hafta kol hareketlerini azaltmak, iyileşmenin daha kolay olmasını sağlar.

  1. günden sonra duş almanızda bir sakınca yoktur. Aynı zamanda, günlük hayatınıza dönmeniz için 5 ile 7 gün arasında bir süre yeterlidir. İlk ay meme üzerine yatmamak da önemlidir. Denize girmek içinse, 6 hafta süre geçmesi gerekir.

Spor yapan kişiler ise 3. aydan sonra spor faaliyetlerine kaldıkları yerden devam edebilir. Bu kapsamda; meme dikleştirme ameliyatı sonrası iyileşme süreci bu şekildedir.

Göğüs Dikleştirme Operasyona Hazırlık

Ameliyattan önce uzman doktor tarafından bazı kontroller yapılır ve dikkat etmeniz gerekenler konusunda size bilgiler verilir. Öncelikle, mamografi ve meme ultrasonu çekilir. Aynı zamanda kullandığınız kan sulandırıcı ilaçlar varsa en az 7 gün öncesinden kesilmesi gerekir. Ameliyat öncesinde, en az üç gün önceden sigara kullanımı da bırakılmalıdır.

Ameliyat öncesinde makyaj yapmamanız da önemlidir. Bunun yanı sıra, 6 saat öncesinden yeme içme bırakılmalıdır. Ameliyattan birkaç saat öncesinde hastanede olmanız, gerekli kontrol ve tahlillerin yapılması için önemlidir. Operasyon öncesindeki gece dezenfektanlı sabun ile duş almanız istenebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Kaç Yaşından İtibaren Yapılabilir?

Göğüs dikleştirme ameliyatı için minimum yaş sınırı 18 olur. Kadınlarda meme gelişimi genel olarak bu yaşta tamamlanır. Bu yaştan sonra, dilediğiniz zaman ameliyat olabilirsiniz. Ancak belirtmek gerekir ki, gelecekte olacak fazla kilo alma ve verme gibi şeyler nedeni ile sonuçlar olumsuz etkilenebilir.

Aynı zamanda, hamilelik de ameliyat sonuçlarını etkileyen bir konu olarak ön plana çıkar. Eğer birden fazla çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, buna göre karar vermelisiniz. Bu gibi durumlarda deformasyon meydana gelme ihtimali vardır. Doktorunuz ile görüşerek gerekli konularda bilgi alabilir ve ameliyat konusunda karar verebilirsiniz.

Meme Dikleştirme ve Meme Büyütme Birlikte Yapılabilir Mi?

Göğüslerinin daha iyi bir görünüme sahip olmasını isteyen kişiler bu doğrultuda çeşitli estetik uygulamalarını tercih eder. Akıllara en fazla gelen sorulardan bir tanesi ise, hem dikleştirme hem de büyütme ameliyatlarının birlikte yapılıp yapılamayacağıdır.

Göğüslerin sadece dikleştirilmesi ile bazı kişiler istedikleri görünümü elde edemeyebilir. Bu noktada, meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte meme büyütme ameliyatı da yapılabilir. Yani bir yandan daha dik memelere sahip olurken, bir yandan da implant ile hacim kazandırılır. Böylece, hem daha dolgun, hem de daha dik göğüslere sahip olmak mümkündür. 

Göğüs Dikleştirme Sonrası Koruyucu Sutyen Kullanımı

Sütyenler, göğüsler için oldukça önemlidir. Günlük hayatta kişinin daha rahat hissetmesi ve göğüslerin daha toplu bir şekilde görünmesi konusunda faydalıdır. Aynı zamanda, göğüs dikleştirme ameliyatından sonra ise, iyileşme sürecinin daha iyi geçmesi için kullanılabilir. İyileşmenin daha hızlı olması konusunda, koruyucu sütyen modelleri oldukça etkilidir.

Aynı zamanda, ödemi azaltma konusunda da hastalara yardımcı olur. Yaklaşık 3 hafta korse kullanmak, iyileşme sürecinde faydalı olur. Bu şekilde doktorlar tarafından meme dikleştirme ameliyatından sonra koruyucu sütyen, korse kullanımı faydalı olarak gösterilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatını SGK karşılar mı?

Göğüs dikleştirme ameliyatı yaptıracak olan kişiler, sahip oldukları sigorta tarafından bu ameliyatın karşılanıp karşılanmayacağını merak edebilir. Öncelikle belirtmek gerekir ki, kozmetik amaçlı yapılan herhangi bir ameliyatın devlet tarafından, sigorta tarafından karşılanma imkanı yoktur. Bu noktada, meme dikleştirme ameliyatı da kozmetik cerrahi işlem kategorisinde yer aldığından dolayı, SGK tarafından karşılanmaz.

Aynı zamanda, özel sigortalar da bu ameliyatı karşılamaz. Yani ameliyat ücretini hasta kendi cebinden karşılamak zorundadır. Ameliyat için ödemeniz gereken ücret ise, birtakım unsurlara bağlı olarak değişir. Fiyat düşük ya da yüksek olması fark etmeksizin ne SGK, ne de özel sigorta tarafından karşılanır.

Meme Dikleştirme Ameliyatından Sonra Emzirebilir Miyim?

Göğüs dikleştirme ameliyatı birçok insan tarafından yapılır. Bu noktada, kadınların en fazla merak ettiği konulardan bir tanesi, emzirmedir. Çocuk sahibi olan kişiler, eğer göğüs dikleştirme ameliyatı olursa bu işlem sonrasında çocuklarını emzirip emziremeyeceğini merak eder. Emzirme yapılabilmesi için süt kanalları ve süt bezi sağlam olmalıdır.

Bunun için de belirtilen unsurların korunması önemlidir. Bu bağlamda;  meme dikleştirme ameliyatı yapılırken dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi budur. Ameliyat sırasında, süt kanalları tek parça halinde olacak şekilde korunur ve zarar görmez. Böylece, ameliyat sonrasında emzirmeye karşı herhangi bir sorun ortaya çıkmaz. Hastalar ameliyattan sonra kolay bir şekilde emzirebilir.

Meme Dikleştirmede Göğüs Boyutum Değişecek Mi?

Göğüslerini dikleştirmek isteyen kişilerin bunu yapmasının temel sebebi, daha güzel görünen göğüslere sahip olmak istemesidir. Bu noktada, dikleştirme ile birlikte göğüs boyutunun değişip değişmeyeceği merak edilir. Belirtmek gerekir ki, sadece dikleştirme işleminin boyutlara önemli bir etkisi yoktur. Bu işlem, daha dik ve güzel bir görüntü elde edilmesini sağlar.

Göğüslerin sütyen içerisinde daha yuvarlak ve dolgun görünmesini sağlayabilir. Ancak tam anlamıyla fark edilir bir boyut değişimi için, bu ameliyat ile birlikte göğüs büyütme yapılabilir. Böylece, hem daha dik hem de daha dolgun göğüslere sahip olmak mümkün hale gelir.

Ameliyatsız Göğüs Dikleştirme Mümkün Mü?

Göğüslerinin daha dik olmasını isteyen kişiler, ameliyat olmadan bunun mümkün olup olmadığını merak eder. Özellikle birçok insanın spor yaparak daha dik göğüslere sahip olacağını düşündüğü bilinir. Ancak bu yanlış bilinen bir şeydir. Spor yaparak göğüslerin daha dik olmasını sağlama gibi bir durum söz konusu değildir. Meme sarkmasının ortaya çıkmasının nedeni, meme bağlarında yaşanan gevşemedir. Gevşeyen meme bağlarının düzelmesi için, yapılabilecek tek şey ise, ameliyattır.

Ameliyat olmadan farklı yöntemleri kullanarak meme dikleştirme gibi bir durum yoktur. Rahat ve kolay bir şekilde uygulanan göğüs dikleştirme ameliyat teknikleri ile daha dik göğüslere sahip olmak tek seçenektir.

Göğüs Dikleştirme Sonrası Hissizlik Olur Mu?

Ameliyat olan kişilerde hissizlik meydana gelmesi normal bir durumdur. Bu durum genel olarak ameliyat sonrasındaki ilk 6 haftada ortaya çıkar. Meme başında hissizlik meydana gelmesi, en yaygın olan durumlardan birisidir.

Aynı zamanda, göğüs alt bölgesinde de his kaybı yaşanabilir. Bu noktada, endişe etmenize kesinlikle gerek yok. Çünkü hissizlik durumu geçidir. Zamanla hissiyat düzeyi tekrar normal seviyesine dönecektir. Yani görüldüğü üzere, ameliyat sonrasında meydana gelen geçici his kaybı normal bir şeydir ve hastanın endişelenmesine gerek yoktur.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Fiyatları 2022

Göğüs dikleştirme ameliyatı olmak isteyen kişilerin ödemesi gereken fiyat, değişkenlik gösterir. Tam olarak nasıl bir ameliyat yapılacağı bu noktada temel etkenlerden bir tanesidir. Aynı zamanda; göğüslerin büyüklüğü, dikleştirme ile birlikte yapılacak olan diğer işlemler de fiyata etki eden unsurlar arasında yer alır. Uygulama tekniği de ücretleri belirlemede kullanılır.

Dolayısıyla; meme dikleştirme ameliyatı fiyatları 2022 için, ilk olarak uzman bir doktora muayene olabilir ve daha sonra ameliyat için fiyat bilgisi alabilirsiniz.