Whatsapp Whatsapp Telefon Hemen Ara Randevu Messenger Randevu Randevu Al

Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme

Meme güzelliği, günümüz çağında bir güzellik kavramı olarak ilişkilendirilmektedir. Meme ölçüsünün uygunluğu, büyüklüğü, diriliği gibi durumlar kişinin özgüvenini, stresini ve hayat standartlarını etkileyecek bir olgu haline gelmiştir. Kimi kadınlar bu duruma çok dikkat etmese de bu durumu ciddi şekilde sıkıntı olarak gören kadınlar da mevcuttur. Çünkü bu durum kişiyi özgürleştirecek, özgüvenini tazeleyecek, beğenilme arzusunu getirecek ve kişinin daha genç ve formda görünmesini sağlayacaktır.

Neden Memeler Sarkar?

Meme sarkmasının birçok nedeni olabilir. Sürekli kilo alma veya verme, diyet, yerçekimi, hamilelik, emzirme durumu, yaşa bağlı vücutsal değişimler, aşırı büyük memeler veya farklı vücutsal dokulara sahip olma gibi durumlarda memeler genelde sarkar. Bazı durumlarda memeler erken yaşta sarkabilir. Bu durumdan ötürü kadınlar meme dikleştirme operasyonlarını düşünmeye meyilli olmaktadır.

Ameliyata Karar Verme Aşaması

Öncelikle bu durumdan aşırı şekilde rahatsız oluyorsanız bunu düşünmeniz gerekebilir. Ameliyat sonrası oluşan izler size daha fazla sorun yaratırsa bu operasyonu gözden geçirmeniz gerekebilir. Eğer ameliyat olmaya karar verildiyse uzman doktorunuz ile ön görüşme gerçekleşir. Beklentiler ve ölçümler konuşulur. Memenin şekli, büyüklüğü, dokunun durumu, yaş, sarkıklığın boyutu, daha sonra çocuk sahibi olup olmayacağınız, beklentileriniz ve fikirleriniz konuşulur. Daha sonra operasyon hakkında detaylı bilgi verilir ve oluşabilecek riskler gibi konular size iletilir. Operasyon öncesinde yapmanız gerekenler tek tek size bildirilir. Tüm bunlardan sonra meme dikleştirme ameliyatını düşünebilirsiniz.

Meme Dikleştirme Operasyonu

Bu operasyon gerçekleşirken yapılması gereken birkaç temel durum söz konusudur. Öncelikle memeler büyükse fazla doku çıkartılır, küçükse memeye destek olarak protez takılır. Daha sonra meme başı olması gereken noktaya taşınır, meme dokusu şekle sokulur ve deri fazlası varsa alınır. Bu durum memeye daha genç ve dolgun bir görüntü vermek içindir. Ameliyat süresi 2 ile 4 saat aralığındadır ve genel anestezi uygulanır.

Operasyondan Sonraki Durum

Operasyondan sonra 1-2 gün ağrı görülebilir. Kimi zaman iyileşme sürecinde memeye destek vermek için sporcu sutyeni giyinilir. Bölgeye ufak pansumanlar yapılır. Genelde 2 gün içinde banyo yapılabilir. Ameliyat sonrasında birkaç gün sonra hasta kontrole gelir ve aşamalı olarak günlük aktivitelerini yapmaya başlayabilir. 3-4 hafta sporcu sutyeni giyilmek zorundadır. Operasyon sonrasında göğüs bölgesinde şişlik ve morluklar görülebilir. Bu son derece normal bir durumdur. Memeler son görünümünü alana kadar 9-10 hafta geçmesi gerekmektedir. Bu süre zarfında sabırlı ve talimatlara uymak, memenizin iyileşmesi ve istenilen görüntüyü bulması açısından çok önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Ameliyattan Sonra İz Kalır Mı?

Meme dikleştirme ameliyatından sonra meme sarkıklığına göre meme üstünde veya çevresinde ufak izler görülebilir. Çok zor fark edilir ve izler zamanla kaybolur.

Operasyondan Sonra Emzirme Olur mu?

Emzirme işleminin herhangi bir kadınınkinden farksız olması beklenmektedir.

Ameliyattan sonra bir hissizlik oluşur mu?

Meme dikleştirme ameliyatından sonra meme başında ve memede geçici süreliğine hissizlik oluşabilir. Daha sonra bu durum normale döner ve meme başları eski duyarlılıklarını tekrar kazanır.