fbpx
Whatsapp Whatsapp Telefon Hemen Ara Randevu Messenger Randevu Randevu Al

Göğüs Hastalıkları

Göğüs Hastalıklarının tanı ve tedavisinin yanı sıra, alerji testlerinin de uygulandığı bu bölümde, sigarayı bırakma konusunda da danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Solunum sistemi hastalıkları konusunda uzman bir kadro ile hizmet veren Göğüs Hastalıkları Kliniği’nde belirtilen hastalıkların teşhisine yönelik tüm işlemler yapılabilmektedir.

Bu bölümde sunulan hizmetler:

 • Astım tanı ve tedavisi
 • KOAH(Kronik Bronşit, Amfizem) tanı ve tedavisi
 • Kronik öksürüklerin nedeninin araştırılması
 • Pnömoni(Zatürre) tanı ve tedavisi
 • Akciğer Kanseri tanı ve tedavisi
 • Alerjik akciğer hastalıklarının tanı ve tedavisi
 • Uyku apne sendromu ve diğer uyku bozuklukları tanısı ve tedavisi
 • Sarkoidoz tanı ve tedavisi
 • Akciğer embolisi tanı ve tedavisi
 • Sigaraya bağlı hastalıklar ve sigara bırakma yöntemleri

 

Bronkoskopi

Özellikle akciğer kanserinin erken tanısı ve tedavi planlamasında büyük bir rol oynayan bronkoskopi, çeşitli akciğer hastalıklarının tanısında kullanılmaktadır. Hastaya ameliyathane şartlarında optik bir cihaz ile ağız veya burundan girilerek videobronkoskopi yöntemiyle akciğerdeki problemler doğrudan görüntülenebilmekte ve hastalıklı dokudan biyopsi alınarak tanıya varılabilmektedir.

Solunum Fonksiyon Testleri ve Reversibiliteli (İlaçlı) Solunum Fonksiyon Testleri

Özellikle Astım ve KOAH(Kronik Bronşit, Amfizem) gibi hastalıklarda tanıya varmak, akciğerlerin solunum kapasitesini saptayarak tedavi düzenlemek amacıyla yapılmaktadır.

Alerji Testleri ve Alerji Aşıları

Alerji vücudun bağışıklık sisteminin herhangi bir maddeye karşı gösterdiği aşırı duyarlılıktır. Normalde insan vücuduna zararlı olmayan çeşitli maddeler, alerjik insanlarda aşırı duyarlılık reaksiyonlarına neden olabilmektedir. Alerjik hastalıklar gelişmiş ülkelerde daha sık görülmekte; hava kirliliğinin artması, rutubetli iklim, stres ve çeşitli gıda katkı maddeleri alerji görülme sıklığını artırmaktadır. Ev tozu akarları, ağaç ve ot polenleri, küf mantarları, evcil hayvan tüyleri ve çeşitli gıda maddeleri gibi sık rastlanan alerji türleri alerjik (prick ) deri testleri ve kan analizleri ile saptanabilmektedir. Bölümümüzde Alerjik Astım ve Alerjik Rinit (Saman Nezlesi ) hastalarında, prick deri testlerinde pozitiflik saptanmışsa, mevsimsel veya yıl boyu devam eden alerji aşı tedavisi(İmmünoterapi) uygulanmaktadır.

Tüm gece uyku testi (polisomnografi)

Horlama, gece uykuda solunum durması ve yavaşlaması, gündüz aşırı uyku hali yakınmaları olan kişilerde uyku apne sendromu düşünülmelidir. Bu önemli sağlık sorununun tanısı uyku testi ile konur. Hastanemizde uyku testi yapılmaktadır.

Sigara Bırakma

Sigara içen hastalarımızda; sigaranın yol açtığı hastalıklar hakkında bilgilendirme ve bir program içerisinde sigarayı bırakma yöntemleri hakkında danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

 • Doç. Dr. Özgür Karacan

  Göğüs Hastalıkları

  DEVAMI