fbpx
Whatsapp Whatsapp Telefon Hemen Ara Randevu Messenger Randevu Randevu Al

Üroloji

Ürolojik hastalıklarda her yaş grubuna özel tedavi yöntemlerinin uygulandığı ve multidisipliner yaklaşımın benimsendiği Nişantaşı Hastanesi Üroloji Kliniği’nde; böbrek ve idrar yolu taş hastalıkları, prostat hastalıkları, ürolojik kanserler, idrar kaçırma sorunları gibi tüm hastalıkların tanı ve tedavisine alanında uzman hekimler tarafından çözüm bulunmaktadır.

Erkek Sağlığı Polikliniği

Poliklinikte, erkek sağlığına risk oluşturan prostat sağlığı, erken boşalma, erektil disfonksiyon, sertleşme sorunları, penis eğriliği ve protezi, erkek yaşlanma sağlığı gibi hastalıklarda gerekli duyulduğunda endokrin ve metabolik değerlendirmeler ile kardiyolojik tedavi yöntemleri, uzman hekimlerce multisidipliner yaklaşımla tedavi edilmektedir.

Taş Hastalıkları Polikliniği

Böbrek kanalları içerisinde oluşan mineral içerikli sert kitlelere, böbrek taşı adı verilmektedir. Toplumda oldukça sık görülen böbrek taşlarının oluşum mekanizması bilinmemektedir. Ancak genetik yatkınlık taş oluşumunda önemli bir faktör oluşturmaktadır. Erkeklerde kadınlara oranla üç kat fazla görülen böbrek taşları tedavisi, Nişantaşı Hastanesi Üroloji Kliniği’nde kapalı endoskopik ameliyatlar ile gerçekleştirilmektedir.

Kapalı Üreter Tanı Tedavisi – Üreterolitotripsi (URS)

URS, böbrek ile mesane arasındaki idrar kanalı taşları için uygulanan tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Ameliyathane ortamında genel ya da spinal anestezi ile yapılan ameliyatlarda, herhangi bir kesi olmaksızın “Üreterorenoskop” adı verilen aletlerle önce mesaneye, oradan da üretere girilerek taş vücuttan alınmaktadır. Hasta, operasyon ardından bir gün içerisinde normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

Endoskopik Böbrek Tanı Tedavisi – Perkütan Nefrolitotomi (PCNL)

PCNL, genellikle 2 cm ve üzeri böbrek taşlarının tedavisinde uygulanmaktadır. Böbrek hizasına bir cm boyutundaki kesiden, özel bir takım aletler yardımıyla ciltten böbreğe bir boru parçası yerleştirilmektedir. Optik cihaz yardımıyla böbrek içindeki taş video sistemi ile monitörde görülmektedir. Lazer yardımı ile taş kırılmakta ve forsepsler yardımıyla vücut dışına alınmaktadır. Açık böbrek ameliyatlarına göre iyileşme süreci oldukça hızlı olan bu yöntemde, hasta iki gün gibi kısa bir sürede günlük aktivitelerini gerçekleştirebilmektedir.

Flexible Üreterorenoskopik Litotripsi

Normal üreterorenoskopla ulaşılamayan taşlar için kullanılan bir tedavi şeklidir. Genel anestezi ile ameliyathane şartlarında gerçekleştirilen bu tedavi yönteminde, herhangi bir yer kesilmeden veya delinmeden özel kıvrılabilir aletlerle önce mesaneye oradan böbreğe girilerek taş alınmaktadir. Operasyon sonrası hasta bir gün içinde taburcu olup gündelik yaşantısına dönebilmektedir.

İdrar Kaçırma Polikliniği

Kadın ve erkeklerde idrar kaçırma günübirlik cerrahi yöntemlerle tedavi edilmektedir. İdrar kaçırma bozukluklarının teşhisi için idrar akım hızı ölçümü, ürodinamik değerlendirme, postmiksiyonel rezidü ölçümü işlemleri yapılmaktadir. Hastalara medikal ve davranış tedavisi yanında, botox tedavisi, enjeksiyon materyalinin mesane boynuna uygulanması gibi cerrahi işlemler de uygulanabilmektedir. Klinikte idrar kaçırma cerrahi tedavisinde TOT, TVT, pubovaginal sling, sistosel, rektosel onarımı ve yapay sfinter takılması operasyonları gerçekleştirilebilmektedir.

Erkek Üreme Sağlığı Polikliniği (İnfertilite, Kısırlık)

Erkek üreme organlarına ait anatomik ve fonksiyonel değerlendirmeler; ultrasonografi, hormon analizleri ile yapılmaktadir. Klinikte, gerekli görülen hastalarda kromozomal ve genetik değerlendirmeler gerçekleştirilmektedir. Cerrahi olarak mikroskobik varikoselektomi, TUR-ED, epididimovazostomi, vazektomi gibi tüm infertilite operasyonları uygulanmaktadır.

Prostat Hastalıkları

Erkeklerde en sık görülen hastalıkların başında prostat hastalıkları gelmektedir. Prostat büyümesi genellikle “iyi huylu bir tümör” olarak büyüme şeklinde görülmektedir. Hastalarda idrar yaparken zorlanma, sık sık idrara çıkma gibi belirtiler görülmektedir. Özellikle ailesinde prostat hastalığı olan erkeklerin 50 yaşından sonra düzenli PSA testi yaptırması önerilmektedir. Tanı konulduktan sonra tedaviye hastalığın derecesine göre karar verilmektedir. Hastalar genellikle ilaçla takip edilmektedir. Cerrahi müdahale gerektiğinde ise Nişantaşı Hastanesi Üroloji Hekimleri tarafından “TUR-P yöntemi” ile ameliyatlar yapılmaktadır.

Ürolojik Kanserler

Böbrek, prostat ve mesane kanserlerinin görülmesinde ailevi yatkınlık önemli bir yer tutmaktadır. Ailesinde bu kanser türlerinden geçmişi olan kişilerin düzenli olarak kontrollerini yaptırması önerilmektedir. Teşhis konduktan sonra kanserin cinsine göre Nişantaşı Hastanesi Üroloji Kliniği’nde laporoskopik ya da açık ameliyatlarla tedavi uygulamaktadır.

Variskosel (Damar Genişlemesi)

Varikosel, erkekteki testislerden kalbe dönen toplar damarlarda oluşan bir çeşit damar genişlemesi olarak tanımlanmaktadir. Kısırlık sorunu görülen erkeklerin yüzde 25-30 ‘unda varikosel görülmektedir. Fiziksel muayene ile tanı konulan varikosel, cerrahi yollarla tedavi edilmektedir. Klinikte, gözle ya da mikroskop eşliğinde kasık bölgesinden yapılan operasyonla testisten gelen toplar damarlar bağlanarak hastanın tedavisi sağlanmaktadır.

Çocuk Ürolojisi

Yenidoğan döneminden erişkinliğe kadar geçen süre boyunca ( 0-17 yaş arası) solunum, sindirim ve boşaltım sistemini tedavi eden Klinikte, çocuğun gelişimi, fizyolojisi ve psikolojisi alanında uzman hekimler tarafından önemsenmektedir.

Modern tedavi yöntemlerinin benimsendiği Klinikte,

– Yenidoğan Cerrahi Hastalıkları,

– Boşaltım Sistemi ve Üreme Organlarına Ait Cerrahi Hastalıkları,

– Sindirim Sistemi Cerrahi Hastalıkları,- Solunum Sistemi Cerrahi Hastalıkları multidisipliner yaklaşımla tedavi edilmektedir.

Sünnet

Doğumdan itibaren her yaşa yapılabilen sünnet, Nişantaşı Hastanesi Üroloji Kliniği’nde ameliyathane şartlarında, cerrahi prensiplere uyularak uzman cerrahlar tarafından yapılmaktadır.

  • Doç Dr. Erkan Erdem

    Üroloji

    DEVAMI