fbpx
Whatsapp Whatsapp Telefon Hemen Ara Randevu Messenger Randevu Randevu Al

Meme Küçültme

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Meme Küçültme (Redüksiyon mamoplasti), vücudunuzla daha orantılı bir meme boyutu elde etmek ve aşırı büyük memelerden (makromasti) kaynaklanan rahatsızlığı hafifletmek için fazla meme yağını, glandüler dokuyu ve cildi çıkarma prosedürüdür.

Orantısız olarak büyük göğüsler, hastalar için hem fiziksel hem de duygusal sıkıntıya neden olabilir. Makromastili hastalar, göğüslerinin ağırlığından kaynaklanan fiziksel rahatsızlık yaşayabilirler. Makromastinin fiziksel rahatsızlıklarının yanı sıra, bazı hastalar büyük göğüslerinin bir sonucu olarak duygusal sıkıntı veya zihinsel sağlık sorunları yaşayabilir.

Göğüs küçültme genellikle tıbbi sorunları gidermek için yapılsa da makromasti semptomları olmayan ancak memelerinin boyutundan memnun olmayan hastalar da estetik bir işlem olarak meme küçültme yaptırabilirler. Kozmetik nedenlerle göğüs küçültme ameliyatı olmayı seçen hastalar, sosyal damgalanma ve gardırop endişeleri dahil olmak üzere çok sayıda faktörden bahsedebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel olarak, ameliyat yaklaşık üç ila dört saat sürer. Fazla meme hacminin (yağ ve glandüler doku) alınması, estetik bir kontur oluşturulması ve yara izinin en aza indirilmesi için yaranın kapatılması bazı hastalarda ek süre alabilir.

Aşırı derecede büyük göğüsleri olan hastalar daha karmaşık ameliyatlar gerektirebilir. Cerrah memeyi küçültmeden önce areolayı (meme ucunun etrafındaki koyu renkli bölge) ve meme ucunu çıkarabilir ve meme küçülttükten sonra yeniden takabilir.

Göğüs küçültme ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılır. Bazı durumlarda, azalma sadece küçük olduğunda, tıp doktoru sedasyonlu lokal anesteziyi tercih edebilir.

Genel olarak konuşursak, ameliyat şunları içerir:

 • Doktor, meme ucunun çevresinde bir kesi (kesik) yapar. Kesi, meme kıvrımına doğru düz dikey bir çizgide devam ettirilir. Bazen meme altındaki kıvrımda bir kesi daha yapılır.
 • Çoğu durumda, meme ucu her zaman kanına ve sinir kaynağına bağlı kalır. Ancak bazen aşırı derecede ağır bir meme için ‘serbest meme greftine’ ihtiyaç duyulabilir. Meme ucu çıkarılır ve memenin daha yüksek bir noktasından tekrar takılır.
 • Fazla deri, yağ ve glandüler doku çıkarılır. Bazen, tıp doktoru fazla yağın alınmasına yardımcı olmak için liposuction kullanır.
 • Doktor, destek eklemek için meme dokusunun derinliklerine dikişler koyar.
 • Deri kesileri bir araya getirilir ve kapatılır.

Meme Küçültme Öncesi

Ameliyattan önce ve sonra alabileceğiniz vitaminler konusunda cerrahınızın talimatlarına uymanız önemlidir. Aynı şekilde, dengeli yemekler yemek çok önemlidir. Nikotin (sigara ve diğer tütün ürünleri) iyileşmeyi engeller. Uygun iyileşmeyi sağlamak için ameliyattan önce ve sonra bir süre tütün ürünlerini kullanmayı bırakmanız gerekir.

Göğüs küçültme ameliyatı olmayı düşünüyorsanız, mevcut tıbbi durumunuzu doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Bu görüşme, şunları tartışmayı içerir:

 • Fiziksel sağlığınız; hastalıklar, rahatsızlıklar, ameliyatlar, aşılar gibi geçmiş tıbbi geçmişiniz ve diyet ve egzersiz rejiminizi içerecek mevcut fiziksel durumunuz dahil. Bu, doktorun kan basıncınızı, sıcaklığınızı, kalp atış hızınızı/ritminizi, oksijen doygunluğunu ve solunum hızınızı kontrol etmesi için iyi bir zaman olacaktır.
 • Şu anda kullanmakta olduğunuz ilaçlar, vitaminler ve takviyeler
 • İlaçlara geçmiş reaksiyonlar
 • Sahip olduğunuz herhangi bir alerji.

Cerrahınız göğüslerinizi ölçecektir. Fotoğraf çekebilirler. Bu süre zarfında, istenen sonuçları elde etmek için ne kadar meme dokusunun çıkarılması gerektiğini tartışacaklar. Ayrıca ameliyat için nasıl hazırlanacağınızı ve iyileşmenizi nasıl planlayacağınızı da öğreneceksiniz. Cerrahınız ayrıca bir mamografi ve meme muayenesi yaparak sizi bu işleme hazırlayabilir.

Bu görüşmenin bir sonucu olarak, doktorunuz ameliyatın risklerini ve olası komplikasyonlarını sizin için değerlendirebilecektir. Ayrıca, ameliyattan mümkün olduğunca sorunsuz bir şekilde iyileşmenizi sağlamak için hangi hazırlıkları yapmanız gerektiğini size söyleyebileceklerdir.

Ameliyat Öncesinde Nasıl Hazırlık Yapılmalıdır?

İşten veya okuldan en az bir hafta izin almanız gerekecektir. Bazı insanlar iki haftaya ihtiyaç duyar, ancak durum değişir. Cerrahınız, bandajları ve dikişleri çıkarmak için takip randevularında size talimat verecektir. Ameliyat hem fiziksel hem de duygusal olarak stresli olabilir. Tüm endişeleriniz hakkında doktorunuzla doğru iletişim kurduğunuzdan emin olun.

Evde dikkatli bir iyileşme için ne kadar iyi hazırlanırsanız, o kadar çabuk iyileşirsiniz. Uygun iyileşme, ameliyattan sonra mümkün olan en iyi sonucu elde etmenizi de sağlayacaktır.

Ameliyat Günü

Göğüs küçültme ameliyatınızın olduğu gün, aynı zamanda, birkaç saat daha gözetim altında kalmayı gerektirebilecek son derece nadir komplikasyonlar dışında, evde iyileştiğiniz ilk gün olarak sayılabilir. Ameliyattan hemen sonra bir veya iki saat hastanede kalacaksınız, bu süre zarfında personelimiz ameliyat sonrası iyileşme sürecinin ara sıra rahatsız olsa da sorunsuz geçmesini sağlayabilir. Bu sırada, personele herhangi bir ağrı veya mide bulantısı olduğunu bildirmelisiniz.

Kimler Meme Küçültme Ameliyatı Olabilir?

Görünümünüzü değiştirmek istiyorsanız veya aşağıdakilere neden olan veya katkıda bulunan büyük göğüsleriniz varsa, göğüs küçültme estetiğini düşünebilirsiniz:

 • Boyun gerginliği
 • Baş ağrısı
 • Omuz ağrısı
 • Bel ağrısı
 • Göğüs kıvrımının altındaki kronik cilt enfeksiyonları

Gibi rahatsızlıkları gidermek veya göğüslerinizi daha hoş bir görünüm için yeniden şekillendirmek istiyorsanız, meme küçültme estetiği size yardımcı olabilir.

Obezite:

Vücut ağırlığı normalden çok daha fazla olan obez hastalarda tüm vücutta olduğu gibi meme dokusundaki yağ miktarı da artar. Bu hastalara göğüs küçültme ameliyatından önce kilo vermek için yaşam tarzı değişiklikleri yapmaları önerilir. Kilo verdikten sonra göğüs küçültme düşünen hastalarda meme boyutunun yeniden değerlendirilmesi önemlidir.

Ergenlik:

göğüs küçültme ameliyatı için belirli bir yaş kriteri yoktur. Ancak meme gelişiminin devam ettiği gençlik yıllarında meme dokusu henüz tam olarak olgunlaşmadığı için ameliyat kararının erken alınması uygun değildir. Hastalarda, ameliyat sonrası meme dokusunun büyümesinin devam etmesi veya cerrahi bir işlem sonrası kötü kozmetik gelişme gibi durumlarla karşılaşmamak için pubertenin tamamlandığı yaşta yeniden değerlendirilmesi ve cerrahi kararı verilmesi uygundur.

Gebelik:

Hamilelik sırasında meme dokusu, östrojen ve progesteron gibi kanda artan hormonların etkisi altında aktif olarak büyür ve gelişir. Bu nedenle göğüs küçültme ameliyatı hamile olan veya hamile kalmayı planlayan hastalarda istenilen sonuçları vermeyebilir. Ancak herhangi bir meme küçültme ameliyatı sırasında vücuttan çıkarılan bezlerin olmaması anne sütü üretimini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle ameliyata karar vermeden önce hastanın ileride bir gebeliği olup olmadığının öğrenilmesi önerilir.

Kronik Hastalıklar:

Kalp yetmezliği, diyabet, böbrek hastalığı gibi bazı kronik hastalıklar, göğüs küçültme ameliyatından sonra bazı komplikasyonların gelişme riskini artırır. Bu tür hastalıklar nedeniyle hastalar ameliyat sırasında hayati tehlike arz eden durumlar yaşayabilmektedir. Bu nedenle ameliyat kararı verilmeden önce hastalar ek sağlık sorunları açısından detaylı bir şekilde incelenmeli ve gerekirse var olan hastalıkların tedavisi uygulanmalıdır.

Sigara ve Alkol:

Sigara ve alkol kullanımı hem doku hasarına yol açması hem de cerrahi sonrası komplikasyon gelişme riskini artırması nedeniyle ameliyat kararı öncesi değerlendirilmesi gereken bir başka kriterdir.

Meme Küçültme Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Göğüs küçültme ameliyatı için yaygın olarak kullanılan üç teknik vardır, bunlar: Greft tekniği, Dikey (Lollipop) göğüs küçültme ve Ters T (Çapa) göğüs küçültme. Hangi tekniğin sizin için en iyi olduğunu belirlemenin en iyi yolu, kurul onaylı bir plastik cerrahla yüz yüze görüşmek olsa da, her bir tekniği anlamak, bir konsültasyona hazırlanmak için en iyi yoldur.

Aşağıdaki göğüs küçültme ameliyatı türleri en sık uygulanan yöntemlerdir:

1) Lejour (Lolipop İzle Meme Küçültme)

Lolipop meme küçültme iki kesi gerektirir. Biri areolanın kenarında, diğeri ise areolanın alt kenarından memenin altındaki kıvrıma kadar uzanır. Bu işlemde liposuction’a göre daha fazla iz kalırken, izler memenin altında bulunur ve genellikle giysilerle veya memenin şekliyle gizlenir.

Dikey kesi ile göğüs küçültme, meme boyutunda hafif ila orta derecede küçülmeye ihtiyaç duyanlar veya meme dokusunun daha belirgin bir şekilde yeniden şekillendirilmesini ve dikleştirilmesini isteyen, belirgin sarkması olan kişiler için idealdir. Bu yöntem sadece yağ dokusunun değil, glandüler dokunun da alınmasını sağlar. Meme daraltılır, dikleştirilir ve yeniden yapılandırılarak areola ve meme ucu doğal görünüme getirilir.

2) Test T İzle Meme Küçültme

Ters T göğüs küçültme, dikey kesi göğüs küçültme ile aynı iki kesiyi içerir, ancak memenin altındaki kıvrımı takip eden ek bir kesi vardır. Bu yöntemle daha fazla iz kalacakken, memenin şekli, sütyen ve bikini üstleri ile izler gizlenir.

Bir çapa veya ters T izle göğüs küçültme, daha fazla doku çıkarılmasına ve daha kapsamlı yeniden şekillendirmeye izin verir. Bu nedenle bu yöntem, önemli ölçüde sarkması olan veya meme boyutunu önemli ölçüde küçültmeye ihtiyaç duyan kişiler için idealdir. Ancak bu yöntem aynı zamanda en uzun iyileşme süresini de gerektirir.

3) Greft Tekniği Ile Meme Küçültme

Bu yöntemde meme ucunu besleyen sinirler ve kan damarları korunmadan küçültme ameliyatı gerçekleştirilir. Bu daha çok büyük göğüsler ve yaşlı hastalarda kullanılan bir tekniktir.

Ancak unutulmamalıdır ki bu yöntemle süt kanalları zarar görmektedir. Yani greft teknolojisi ile göğüs küçültme ameliyatından sonra süt vermek mümkün değildir. Aynı zamanda süt kanallarının korunmasına gerek olmadığı için memeyi istenilen boyuta küçültmek de mümkündür. Bu doğrultuda belli bir yaşın üzerindeki kişiler ve çok büyük göğüsler için tavsiye edilmektedir.

Meme Küçültme Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Ameliyattan 1-3 Gün Sonra:

Ameliyattan sonra eve döndükten sonra, kesilerinizi ve dikişlerinizi korumak için steril pansumanlar ve cerrahi sutyen giyeceksiniz. Ameliyattan sonraki şişlik, bu zamanda ve sonraki birkaç gün içinde en belirgin olacak ve bu da biraz rahatsızlığa neden olabilir. Genel anestezi ve genel olarak ameliyattan sonra kendinizi yorgun ve uykulu hissetmeyi de bekleyebilirsiniz. Ameliyattan 48 saat sonra duş alabilirsiniz.

Bu süre zarfında ameliyat sonrası talimatlarınıza dikkat ettiğinizden emin olun. Reçeteli ağrı kesici ilaçlar, antibiyotikler ve kesilerinize nasıl bakacağınıza dair talimatlar alacaksınız.

Ameliyat Sonrası 1-2 Hafta:

Ameliyatınızdan 5-14 gün sonra, özellikle narkotik ağrı kesici ilaç kullanıyorsanız, kendinizi hala yorgun hissedebilirsiniz. Gerektiği kadar dinlenmenize izin verin, ancak sık sık küçük mesafeler yürümeye devam ettiğinizden emin olun.

Bu süre zarfında, morluklar kalsa da şişliğinizin inmeye başladığını fark edeceksiniz. Yaralarınızın olabildiğince ince bir şekilde iyileşmesine yardımcı olmak için silikon kaplama veya jel tedavilerine başlayacaksınız. Nasıl hareket ettiğinize dikkat edin ve ağır nesneleri kaldırmaktan kaçının.

Ameliyattan 2-4 Hafta Sonra:

İki ila dört hafta arasında, bazı hareketler küçük rahatsızlıklara neden olsa da normal aktivitelerinize döneceksiniz. Kesikleriniz iyileşirken kaşıntı olması alışılmadık bir durum değildir. Şişlik belirgin şekilde azaltılmalıdır. Balensiz yumuşak bir sütyen takmaya devam etmeniz gerekiyor.

Bu süre zarfında, normal günlük aktivitelerinizin çoğuna devam etme izniniz olacak. Ancak göğüs bölgenizde yorucu faaliyetlerden kaçınmaya devam edin.

Ameliyattan 4-6 Hafta Sonra:

Tam bir aylık şifadan sonra enerjiniz geri gelmiş olacak ve tüm tipik günlük aktivitelerinize kaldığı yerden devam etme konusunda kendinizi rahat hissedeceksiniz. Eriyen dikişleriniz varsa, muhtemelen şimdiye kadar gitmiş olacaklardır.

Bu sıralarda doktorunuz egzersize devam etmenize veya banyo yapmanıza izin verecektir. Altı haftaya geldiğinizde, yüzüstü veya yan tarafınızda uyurken kendinizi rahat hissedecek ve göğsünüzdeki güç ve hareket açıklığı konusunda kendinize çok daha fazla güveneceksiniz.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Olası göğüs küçültme ameliyatı riskleri şunları içerir:

 • Bant, dikiş malzemeleri ve yapıştırıcılar, kan ürünleri, topikal preparatlar veya enjekte edilebilir ajanlara karşı alerjiler
 • Anestezi riskleri
 • Kanama (hematom)
 • Kan pıhtıları
 • Meme asimetrisi
 • Meme kontur ve şekil bozuklukları
 • Geçici veya kalıcı olabilen meme ucu veya göğüs hissi değişiklikleri
 • Sinirler, kan damarları, kaslar ve akciğerler gibi daha derin yapılarda hasar meydana gelebilir ve bunlar geçici veya kalıcı olabilir.
 • Derin ven trombozu, kardiyak ve pulmoner komplikasyonlar
 • Memenin aşırı sertliği
 • Derinin derinlerindeki yağ dokusu ölebilir (yağ nekrozu)
 • Sıvı birikimi
 • Enfeksiyon
 • Devam edebilen ağrı
 • Zayıf yara iyileşmesi
 • Revizyonel cerrahi olasılığı
 • Emzirmede potansiyel yetersizlik
 • Kesilerin birleştiği yerde potansiyel deri/meme dokusu kaybı
 • Meme ucu ve areolanın potansiyel, kısmi veya tamamen kaybı
 • Ciltte renk değişikliği, kalıcı pigmentasyon değişiklikleri, şişme ve morarma
 • Olumsuz yara izi

Sık Sorulan Sorular

Meme Küçültme Sonra İz Kalır Mı?

Tüm kesilerde yara izi oluşacaktır; ancak yetenekli plastik cerrahlar, ameliyat sonrası yara izinin görünürlüğünü ve görünümünü en aza indirmek için titiz bir teknik kullanır. Yara izlerinin çoğu iyi olacak ve zamanla solacaktır. Genetiğiniz, yaşınız veya cildinizin rengi gibi yara izi için bazı risk faktörleri kontrol edilemez.

Meme Küçültme Sonra Çok Ağrı Olur Mu?

Meme küçültme ameliyatından hemen sonra kesi ağrısı normaldir, ancak sırt veya boyun ağrısını azaltmak isteyen çoğu hasta, ağırlık göğüslerinden tam anlamıyla kalktığında anında bir rahatlama hissedecektir.

Anestezinin ve ağrı kesici ilaçlarınızın yan etkilerini anlayın. İyileşirken ilk birkaç gün biraz mide bulantısı yaşamanız normaldir. Ağrının doruğa ulaştığı anda değil, ağrının en erken başladığı anda ilaç alarak ağrınızın önüne geçin. Çoğu insan ağrı kesici ilaçlarını ameliyattan üç ila yedi gün sonra azaltabilir veya durdurabilir.

Meme Küçültme Kansere Sebep Olur Mu?

Göğüs küçültme ameliyatının kanser yapma riski yoktur. Bu estetik ameliyatın faydalarından biri de kanser riskini azaltmaktadır. Meme kanserine sebep olacak dokular, bu ameliyatla azaltılmaktadır. Kanser riski artmaz, aksine azalmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatını SGK Karşılar Mı?

Estetik ameliyatlar kişisel ihtiyaç ve tercihlere göre yapılan işlemlerdir. Bu nedenle SGK plastik cerrahiyi içermez. Ayrıca meme küçültme ameliyatları estetik ameliyatlar kategorisine girdiği için sigortalı değildir. Nadir durumlarda, bel fıtığı olan ve göğüslerinin büyüklüğü sağlığını ciddi şekilde etkileyen kişiler için sigorta yaptırmak mümkündür. Bu, üç doktorun onayını gerektirebilir. Ayrıca göğüs küçültme ameliyatları SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Kaç Yaşından İtibaren Yapılabilir?

Göğüs küçültme ameliyatı için üst yaş sınırı yoktur ancak hastanın genel sağlık durumu değerlendirilerek karar verilmelidir. Alt yaş sınırı ise ergenliğin tamamlamış olmasıdır. 

Hangi Anestezi İle İşlem Yapılır?

Göğüs küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Bu sizi uykuda ve ağrısız tutan bir ilaçtır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Araba Ne Zaman Kullanabilirim?

Çoğu hasta, meme küçültme işleminden yaklaşık bir hafta sonra araba kullanacak kadar rahat hisseder. Bu noktada araç kullanmak ve emniyet kemerini göğsünüze takmak daha rahattır. Bununla birlikte, reçeteli ağrı kesici ilaçları almayı bitirene kadar araba kullanmaktan tamamen kaçınmalısınız.

Meme Küçültme Sonrası Dikiş Alınacak Mı?

Göğüs küçültme ameliyatından sonra dikişlerinizin alınması için tekrar cerrahınıza gitmeniz gereklidir. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi dikiş izi oluşacaktır; ancak plastik cerrahlar, ameliyat sonrası yara izinin görünürlüğünü ve görünümünü en aza indirmek için titiz bir teknik kullanır. 

Seyahat Ne Zaman Yapabiliriz?

Gerekli kontrolleri aksatmamak şartıyla 1 hafta sonra seyahat edilebilir, ameliyat sonrası komplikasyon gelişme riski açısından yaklaşık 2 hafta araç kullanılmaması önerilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Emzirebilir Miyim?

Meme küçültme konsültasyonunuz sırasında gelecekteki gebelikleri düşünüyorsanız, bunun uzun vadeli göğüs küçültme sonuçlarınızı nasıl etkileyebileceğine dair size gerçekçi beklentiler sunabilmesi için bunu plastik cerrahınıza açıklamanız gerekir. Bazı teknikler süt kanallarının aktifliğini bozacağından size uygun teknikle çalışılması gerekir.

Ameliyat Sonrası His Kaybı Olur Mu?

Göğüs küçültme ameliyatlarından sonra geçici his kayıpları olabilir. Çok büyük ve sarkık memelerde kalıcı his kayıpları da olabilir, ancak bu durumla sık karşılaşılmaz. Ameliyattan birkaç ay sonra meme başları eski duyarlılıklarına kavuşurlar. 

Meme Küçültme Ameliyatının Meme Kanserine Etkisi Var Mıdır?

Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Danimarka ve İsveç’te binlerce kadın üzerinde yapılan bir çalışmada meme küçültme operasyonunun (reduction mammoplasty) yüksek meme kanseri riski olan kadınlarda meme kanseri oluşumunu belirgin derecede azalttığı görülmüştür. 

Ameliyat Sonrası Korse Kullanacak Mıyım?

Göğüs küçültme ameliyatınızdan sonra, yaklaşık altı hafta boyunca cerrahi sutyen veya kompresyon giysisi giymeniz gerekecektir. Sütyen, duş sırasında çıkarılabilir, ancak gece ve gündüzün geri kalanında takılmalıdır. Bu altı haftalık süre bittiğinde, balenli olmadığı sürece normal sütyenleri tekrar giyebilirsiniz. Balenli sütyenler yaklaşık üç ay sonra giyilebilir.

Meme Küçültme Sonrası Ultrason Ve Mamografi Çektirebilir Miyim?

Meme ameliyatlarının hem öncesinde hem de sonrasında meme ile ilgili çeşitli radyolojik görüntüleme teknikleri yapılır. Meme ameliyatları sonrasında mamografi çekilebilir, herhangi bir sıkıntı olmaz.

Memelerimi Küçültmek Ameliyatı Sonrası Dekoltem Daha Dolgun Olur Mu?

Ameliyat yapılırken meme alt kısmındaki fazla dokulardan genellikle doku çıkarılır. Aynı esnada kalan meme dokusu da dikleştirme işlemiyle yukarı taşındığından dolayı dekolte bölgesinde küçülme olmaz hatta dikleştirme yapıldığı için dekolteniz eskisinden daha güzel görünür.

Meme Küçültme Sonrası Doğum Yaparsam Göğüslerim Eski Haline Gelir Mi?

Göğüs büyüklüğünüz hiçbir zaman eskisi gibi büyük olmaz. Ancak kilo alıp verme ve doğum-emzirme sonrasında meme dokunuzda bir miktar büyüme meydana gelebilir.  

Meme Küçültme Sonrası Cinsel Hayata Dönüş

Estetik ameliyat sonrası cinsel ilişki için ne kadar beklemeniz gerektiği yapılan estetik operasyonun türüne, cerrahınızın koyacağı sınırlamalara ve vücudunuzun iyileşme yeteneğine bağlıdır.

Ne Zaman Kontrol İçin Gelmeliyim?

İlk kontrol ameliyattan sonraki 3-4. Günde yapılır. Daha sonra doktorunuz 1., 3. ve 6. ayda ve bir yıl sonra sizi kontrole çağırabilir.

İzsiz Meme Küçültme Operasyonu

Nadiren meme dokusu aşırı büyük olmayan ve sarkma az ya da orta derecede olan hastalarda liposuction ile memeler biraz küçültülebilir. Özellikle göğüs yan kısmı koltuk altı bölgesi dolu olan hastalarda bu uygulanabilir. Göğüsün tamamına yaygın liposuction uygulandığı zaman göğüste sarkma ihtimalinin mevcut olduğunu unutulmamalıdır.

Göğüs Küçültme Ve Toparlama Aynı Anda Yapılabilir Mi?

Göğüs dikleştirmede fazla olan deri çıkarılırken doku çıkarılmaz korunur. Göğüs küçültmede ise dokuda çıkarılır. Meme küçültme yapılırken fazla doku çıkarılırken dikleştirme işlemi de yapılmalı ki dekoltesi güzel gözüken sarkıklığı düzeltilmiş bir göğüs sonucu alınsın.

Ameliyat Sonrası Ne Kadar Zamanda Günlük İşlerime Dönebilirim?

Ofis tabanlı bir işi olan çoğu hasta, ameliyatın etkilerinden kurtulmak için işten 10-14 gün izin alır. Bu onlara rahatlamaya, herhangi bir rahatsızlığı yönetmeye ve ameliyat sonrası şişliği azaltmaya odaklanmaları için yeterli zaman sağlar. Meme küçültme ameliyatından birkaç gün sonra basit günlük işlerinize dönebilirsiniz.

Meme Küçültme Fiyatları 2023

Meme küçültme ameliyatlarında farklı fiyatlar söz konusudur. Bu fiyatlar ne kadar küçültme yapılacağına bağlı olarak değişir. Aynı zamanda, ameliyat için tercih edilecek tekniğin de fiyatlar üzerinde etkisi vardır.

Göğüslerinin büyük olduğunu düşünen herkes bu uygulamadan yararlanabilir.  Dolayısıyla; göğüs küçültme ameliyatı ile sağlık problemlerini giderirken aynı zamanda daha estetik görünüm elde edebilirsiniz. Meme küçültme fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.