Whatsapp Whatsapp Telefon Hemen Ara Randevu Messenger Randevu Randevu Al

Meme Küçültme

blank

Meme Küçültme Nedir?

Meme Küçültme, göğüslerin boyutunun normalden daha büyük olması ya da kişi tarafından büyük olduğu düşünülmesi halinde yapılan ameliyatlardır. Göğüslerin büyük olması birçok kişi tarafından rahatsız edici bir durum olarak düşünülebilir. Memenin küçültülmesi için yapılan işlemde göğüslere dolgunluk veren bir kısım yağ ya da cilt alınabilir.

Vücuda daha orantılı bir büyüklük olması sağlanır. Eğer memenin belirli bir oranın üzerinde büyüklüğe sahip olması durumu söz konusu ise, sağlık açısından da çeşitli sorunlar olabilir. Bu kapsamda; meme küçültme ameliyatı bu sorunları önler.

Görsel problemlerin yanı sıra, sırt ve omurgada ağrı durumu ortaya çıkabilir. Aynı zamanda; meme altında yara, vücudun öne eğilmesi, kemik deformasyonları gibi çeşitli problemlerin yaşanması da mümkündür.

Göğüsler, özgüven üzerinde etkili olan organlardır. Göğüslerin normalden daha büyük olması hem estetik hem de sağlık açısından sorun yaratabilir. Bu sorunlardan kurtulmak isteyen kişilerin yapabileceği şeylerden birisi estetik uygulamalardır. Daha normal bir göğüs boyutuna sahip olmak isteyen kişiler tarafından göğüs küçültme estetiği yaptırabilir.

Genç hastalarda erkenden bu operasyonu yaptırmak ve göğüs boyutunu istenilen düzeye getirmek daha faydalı olacaktır. Göğüslerin büyük boyutlara sahip olması yaşam kalitesini doğrudan etkileyen bir durumdur. Cerrahi estetik işlemi ile kolay ve hızlı bir şekilde bu sorundan kurtulmak mümkün olur.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat için ilk olarak meme üzerinde çizim yapılır. Ameliyatın gerçekleşmesi için çizimlerin önemi büyüktür. Bununla birlikte, ayaktaki meme pozisyonunun yatmaya göre değişmesinden dolayı, ayakta çizim yapılır. Belirtmek gerekir ki, kadınlarda göğüs asimetrisi yaygın olan bir durumdur. Bunun belirlenmesi ve ameliyat sırasında belirli oranda simetri sağlanması için çizimlerin yapılması önemli bir konudur.

Doktorunuz yapılan çizimlere göre yağ ve doku alma işlemlerini gerçekleştirir. Bu sayede de göğüslerin küçültülmesi sağlanır. Ameliyat öncesinde ve sonrasında doktorunuzun size verdiği talimatlara uymanız gerekir. Bu sayede de işlem en iyi şekilde tamamlanır ve iyileşme süreci de daha kısa sürer.

Meme Küçültme Yöntemleri

Göğüslerinin daha küçük olmasını isteyen kişilerin tercih edebileceği farklı ameliyat yöntemleri mevcuttur. Uzman doktor ile yapılan görüşme sonrasında en uygun yöntemin hangisi olacağına karar verilir. Daha sonra da ameliyat öncesi hazırlıklar tamamlanır ve operasyon sürecine başlanır. Genel olarak şu 3 yöntem kullanılarak küçültme işlemi yapılır:

  • Lejour (lolipop izle meme küçültme)
  • Test T izle meme küçültme
  • Greft Tekniği ile meme Küçültme

3 yöntem ile de göğüslerin daha küçük bir görünüme sahip olması mümkündür. Doktorunuz ile görüşerek muayene olabilir ve uygun yöntem ile ameliyat olabilirsiniz.

Meme Küçültme Öncesi

Ameliyat öncesinde hastaların yapması gereken bazı şeyler vardır. Öncelikle mamografi ve meme ultrasonu çekilmesi gerekir. Eğer kist varsa bu sayede hemen tespit edilir. Böylece, temizlenmesi gereken kistler temizlenir.

Aynı zamanda, kan sulandırıcı ilaçlar, aspirin gibi ilaçlar en az 10 gün öncesinden bırakılmalıdır. Bu kapsamda; meme küçültme öncesinde sigara kullanımı da doktorunuzun belirttiği sürede kesilmelidir. Aynı zamanda, en az 8 saat öncesinden yeme içmenin kesilmesi de önemlidir.

Bütün her şeye uymanız halinde sorunsuz bir şekilde operasyon yapılabilir. Doktorunuz ile yaptığınız görüşme sonrasında ameliyat öncesinde dikkat etmeniz gerekenler konusunda geniş kapsamlı bilgi alabilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı Yaptırma Sebepleri

  • Eğer vücuda göre göğüsler fazla iriyse,
  • İki göğüs arasında asimetri varsa,
  • Göğüs büyüklüğü hastanın normal aktivitelerini engelliyorsa,
  • Meme alt kıvrımında cilt tahriş oluyorsa,
  • Meme ağırlığı sebebi ile boyun ve sırt ağrısı yaşanıyorsa meme küçültme ameliyatıyapılabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Göğüslerinin normalden daha büyük olduğunu düşünen kişilerin yapabileceği en etkili şeylerden bir tanesi ameliyattır. Küçültme ameliyatı ile göğüslerinizin istediğiniz boyutta olmasını sağlayabilirsiniz. Fazla hacimli ve büyük göğüsler estetik açısından iyi görünmeyebilir. Aynı zamanda, sağlık açısından da pek çok soruna neden olduğu bilinir.

Bu durumda yapılması gereken şey, ameliyat tekniklerinden birisi ile göğüslerin küçültülmesini sağlar. Genel olarak tercih edilen 3 farklı teknik vardır. Bunlar; Lejour (lolipop izle küçültme), Test T izle küçültme ve Greft tekniği ile küçültme yöntemleridir. Her yöntemin kendine has özellikleri vardır.

Meme Küçültme Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Ameliyattan sonra sadece bir gece hastanede kalarak taburcu edilebilirsiniz. Çok fazla büyük olmayan göğüslerde iyileşme sürecinde drene ihtiyaç duyulmaz. Ancak daha büyük göğüslerde sıvı ve kan birikmesine karşı kullanılır.

Ameliyattan sonra 5 ile 7 gün arasında bir dinlenme süresi söz konusudur. Hafif sporlar yapmak ve denize girme gibi faaliyetlerde bulunma için en azından 1 ay beklemek gerekir. Ameliyattan sonra genel olarak 3 gün geçince kontrole gitmeniz gerekir.

Doktorunuzdan aldığınız bilgiler doğrultusunda kontrolleri aksatmamanız önemlidir. Kontroller sonrasında bandajlarınız değiştirilir. İyileşme süreci genel olarak kısadır. Bu sayede, günlük hayatınıza kolay bir şekilde dönebilirsiniz.

Meme Küçültme Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Göğüs küçültme ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken çok sayıda unsur vardır. Ameliyatı yapan doktorunuz tarafından sizlere bu konuda gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır. Öncelikle ameliyat sonrasında doktorunuzun size belirttiği tarihte kontrole gitmeniz gerekir.

Bununla birlikte, dinlenmeye de özen göstermelisiniz. Göğüslerinize sert darbe almaktan kaçınmanız da bir hayli önemlidir. Size verilen ilaçları kullanmanız ve farklı ilaçlardan bir süre uzak durmanız gerekir. Sigara, alkol gibi şeylerin kullanımına da kısa bir süre ara vermenizde fayda var. Bu kapsamda; meme küçültme ameliyatından sonra genel olarak bunlara dikkat etmeniz gerekir.

1)Lejour (lolipop izle meme küçültme)

Lejour sık kullanılan yöntemlerden birisidir. Aynı zamanda, kısa izle ismiyle de bilinen bir yöntemdir. Göğüs dokusu çok fazla büyük olmayan kişiler için tercih edilen bir yöntemdir. Belirli bir boyuttan daha büyük olan kişilerde yeterli küçülmeyi sağlayamaması mümkündür.

Çok büyük göğüslerde uygulanması halinde tekrar sarkma söz konusu olabilir. Meme başından aşağı doğru kesi açılarak küçültme işlemi gerçekleştirilir.

Lejour lolipop izle meme küçültme tekniği genel olarak bu şekilde açıklanabilir. Çok fazla büyük olmayan göğüsler için ideal yöntem olduğunu söylemek mümkündür.

2) Test T İzle Meme Küçültme

Her meme yapısına uygulanma imkânı olan bir teknik olarak ön plana çıkar. Bu yöntemde diğer yönteme ek olarak aynı zamanda, meme alt kıvrımına da bir kesi açılması söz konusudur. Bu kesiden sonra ortaya çıkan iz ise, oldukça kolay bir şekilde iyileşir.

Aynı zamanda, bikini ve benzeri şeyler giyilince görülmez. Fazla deri olması halinde yüksek miktarda cilt çıkarılabilir. Aynı zamanda, sarkık göğüslerin dikleşmesi için de etkili bir tekniktir. Büyük ve sarkık memelere sahip olan kişiler tarafından tercih edilerek daha estetik ve sağlıklı göğüslere sahip olunması sağlanabilir.

3) Greft Tekniği ile Meme Küçültme

Memelerin küçültülmesi için uygulanan tekniklerden birisi Greft tekniği olur. Bu yöntemde meme başını besleyen sinirler ve damarlar korunmadan küçültme operasyonu gerçekleştirilir. Oldukça fazla büyük olan göğüslerde ve yaşlı hastalarda daha sık uygulanan bir tekniktir. Ancak belirtmek gerekir ki, bu yöntemde süt kanalları bozulur.

Yani Greft tekniği ile yapılan meme küçültme ameliyatından sonra süt vermek mümkün değildir. Aynı zamanda, süt kanallarının korunmasına ihtiyaç duyulmaması sayesinde, memenin istenilen boyuta kadar küçültülmesi mümkün olur. Bu doğrultuda, belirli bir yaşın üzerinde ve oldukça büyük göğüslerde tercih edilmesi uygundur.

Meme Küçültme Riski Var Mı?

Sağlık alanında yapılan her işlemde olduğu gibi, meme küçültmede de birtakım riskler vardır. Bunlardan birisi de meme içerisinde kan birikmesidir. Bunun yanı sıra, meme asimetrisi de riskler arasında yer alan bir durumdur. İyileşme sürecinin uzaması ve yara izinde açılma meydana gelmesi gibi durumlar da söz konusudur.

Ameliyattan sonra meme ucunda düşük bir his kaybı oluşması gibi bir risk de mevcuttur. Ameliyattan önce, doktorunuz size riskler konusunda detaylı bilgilendirmeyi yapar. Belirtmek gerekir ki, ameliyat ve iyileşme sürecinin en rahat ve risksiz şekilde geçmesi için doktorunuzun talimatlarına uymanızda fayda var.

Meme Küçültme Sonra İz Kalır mı?

Memelerin küçültülmesi için yapılan ameliyatlarda iz kalıp kalmayacağı en önemli sorulardan bir tanesidir. Bu noktada, ameliyat yapılırken oldukça küçük ve az sayıda kesi açılmaya dikkat edilir. Ameliyattan sonra izler koyu kırmızı renkte daha belirgin şekilde olur. Zamanla iyileşme süreci ile birlikte, daha az görünmeye başlar.

Aynı zamanda, yara izinin azaltılması için çeşitli maddeler ve tedaviler de kullanılabilir. Bu kapsamda; meme küçültme ameliyatı sonrasında izlerin minimum düzeyde olması için en gelişmiş teknikler uygulanır. İzler konusunda aklınıza takılan daha fazla soru olması halinde doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

Meme Küçültme Sonra Çok Ağrı Olur mu?

Yapılan her ameliyat sonrasında olduğu gibi, meme küçültme ameliyatından sonrada ağrı yaşanması çok normaldir. Bu ağrılar genel olarak, hafif bir şekilde seyreder. Aynı zamanda, doktorunuz tarafından size verilen ilaçlar ile bu ağrıları dindirmek mümkündür. Genel olarak iyileşme sürecinin hızlı ve rahat olduğunu söylemekte fayda var.

Bu süreçte çok fazla ağrı yaşamazsınız. Tek yapmanız gereken şey, doktorunuz tarafından size söylenen talimatlara uymaktır. Aynı zamanda; sigara, alkol ve benzeri şeyleri kullanmanız iyileşme sürecini yavaşlatır. Daha ağrısız ve hızlı bir iyileşme için bunlardan bir süre uzak durmanız gerekir.

Meme Küçültme Kansere Sebep Olur Mu?

Göğüs küçültme işleminin kanser gibi bir etkisi yoktur. Birçok kişinin merak konusu olan bu soru oldukça fazla sorulur. Bu noktada belirtmek gerekir ki, göğüs küçültme ameliyatı kesinlikle kansere neden olmaz.

Bunun aksine, meme dokusunun azalması sayesinde kanser riski de azalar. Ancak kanser riskini sıfıra indirmez. Göğüslerinizi küçültseniz dahi düzenli taramalara devam etmeyi ihmal etmemelisiniz. Böylece, kanser gibi durumlara erken tanı koymanız mümkün olur.

Göğüslerinizin normalden daha büyük olması durumunda ortaya çıkacak sorunların giderilmesi için küçültme ameliyatı en iyi seçenek olacaktır. Tekrar açıklamak gerekir ki, bu ameliyat hiçbir şekilde kanser ya da başka bir önemli hastalığa neden olmaz.

Meme Küçültme Ameliyatını SGK karşılar mı?

Estetik ameliyatlar kişisel ihtiyaçlar ve tercihler doğrultusunda yapılan bir işlemdir. Bu doğrultuda, hiçbir estetik ameliyatı SGK karşılamaz. Göğüs küçültme ameliyatları da estetik operasyon kategorisinde yer aldığından sigorta tarafından karşılanmaz.

Nadiren de olsa, bel fıtığına sahip olan ve göğüslerinin boyutunu sağlığını ciddi etkileyen kişiler için sigorta tarafından karşılanması mümkündür. Bunun için üç hekim onayı gerekebilir. Bunun haricinde SGK, göğüs küçültme ameliyatlarını karşılamaz.

Meme Küçültme Fiyatları 2022

Göğüs küçültme ameliyatlarında farklı fiyatlar söz konusudur. Bu fiyatlar ne kadar küçültme yapılacağına bağlı olarak değişir. Aynı zamanda, ameliyat için tercih edilecek tekniğin de fiyatlar üzerinde etkisi vardır.

Göğüslerinin büyük olduğunu düşünen herkes bu uygulamadan yararlanabilir.  Dolayısıyla; meme küçültme ameliyatı fiyatları 2022 ile sağlık problemlerini giderirken aynı zamanda daha estetik görünüm elde edebilirsiniz.