fbpx
Whatsapp Whatsapp Telefon Hemen Ara Randevu Messenger Randevu Randevu Al

Göz Kapağı Estetiği

Göz kapağı estetiği diğer adıyla blefaroplasti dünya üzerinde en yaygın görülen 3 estetik türünden biridir. Göz kapağı estetiği kısaca alt ve üst göz kapaklarında birikmiş olan fazla derinin alınması işlemidir. Bu fazla deri size yorgun ve yaşlı bir görünüm katabileceği gibi bazen görüş alanınızı da kısıtlayabilir.

Göz Kapağı Estetiği Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Genetik faktörlere ve yerçekimine bağlı olarak göz kapaklarımız yıllar içinde elastikliğini ve gerginliğini kaybedebilir. Cilt normalde elastik bir yapıya sahiptir. Fakat yaşlandıkça elastikiyeti kademeli olarak azalmaktadır. Bu elastikiyet kaybı sonucu fazla deri ilk olarak göz kapaklarında birikir.

Bu nedenle yaşlanmanın ilk belirtileri göz kapaklarında ortaya çıkmaktadır. Göz kapaklarında ortaya çıkan yaşlılığa bağlı değişimler kişide yorgun, donuk ve olduğundan yaşlı bir görünüme sebep olmaktadır. Alt ve üst göz kapaklarında görülen yaşlanma belirtilerinden bir kısmı;

  • Göz altlarında torbalanma ve renk değişimi
  • Üst göz kapağı düşüklüğü
  • Göz kapağı cildinde kırışıklık ve sarkmalar
  • Göz kenarlarında kaz ayağı çizgileri 
  • Yorgun bir yüz ifadesi şeklinde sıralanabilir.

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz kapağı ameliyatlarında doktorunuzun tercihine ve yapılacak bölgeye göre lokal anestezi, lokal anestezi ve sedasyon kombine edilirek veya genel anestezi ile gerçekleştirilir. Blefaroplasti ameliyatı sadece üst ve alt kapaklara veya iki kapağa birden uygulanabilir. Operasyon süresi uygulanacak yönteme bağlı değişebilir.

Alt ve üst kapaklar bir arada ameliyat edildiğinde 1-2 saat civarı sürdüğü bilinmektedir. Çıkarılacak fazla deri ameliyattan önce işaretlenir. Çıkarılan deri doğal göz çizgisini takip edecek şekilde çıkarılır, deri katlanma yerleri değiştirilmez. Göz kapağı estetiklerinde çok ince estetik dikişler atılır ve genellikle sonrasında iz kalmaması hedeflenir.

İyileşme Süreci Nasıldır?

Hastalar blefaroplasti operasyonu sonrası aynı gün hastaneden taburcu edilir. Genelde pansuman olarak özel bantlar kullanılır, bandaj yapılmaz. Ameliyat sonrasında hafif bir rahatsızlık hissi ve ağrı hissedilebilir ancak bunlar oral ağrı kesiciler ile kolayca dindirilir. Gözlerde hafif şişlik ve morluk oluşabilir, bunun için buz kompresi tavsiye edilir. Ameliyat sonrası toparlanma ve normal yaşama dönme süreci genelde hızlı olur.

Kullanılan özel koruyucu bantlar genelde 3. günde çıkarılır ve 5. günde de dikişler alınır. Koruyucu bantlar gözleri kapatmadığı için televizyon izleyebilir, kitap okuyabilir, bilgisayar kullanabilirsiniz. Genelde hastalar 2-3. günlerden sonra dışarı çıkabilirler fakat ağır egzersizlerden 3-4 hafta boyunca kaçınmaları tavsiye edilir.

Göz Kapağı Estetiği Fiyatları 2023

Göz kapağı estetiği fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.