fbpx
Whatsapp Whatsapp Telefon Hemen Ara Randevu Messenger Randevu Randevu Al

Liposuction (Yağ Aldırma)

Liposuction Nedir?

Liposuction, vakum tekniği kullanılarak bölgesel yağ birikimlerinin giderilmesini sağlayan cerrahi bir işlemdir. Özel şırınga ile yağ birikimleri çekilerek alınır. Genellikle bölgesel olarak zayıflama yöntemiyle giderilemeyen yağlanmalarda tercih edilen bir yöntem olarak ön plana çıkar.

Fazla yağ dokusunun uzaklaştırılması ve vücudun daha iyi bir görünüme sahip olması için sık kullanılır. Halk arasında bu işleme genellikle, yağ aldırma denir.

Estetik görünüme sahip olmak isteyen kişiler tarafından kullanılabilen, etkili bir cerrahi işlemdir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda uygulanabilir. Kadınlar tarafından daha fazla kullanıldığını söylemek yanlış olmaz.

Bu kapsamda; liposuction karın, bel, kalça ve benzeri bölgelerde yaygın olarak tercih edilen son derece yararlı bir işlemdir.

Liposuction Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat öncesinde, doktor tarafından uygulama yapılacak bölgede bazı işaretlemeler yapılır. İlk olarak, hastaya anestezi uygulamak gerekir. Daha sonra, bölgeye steril bir sıvı çözelti enjekte edilir. Bu steril sıvı sayesinde, bölgedeki ağrı hafifler ve aynı zamanda kanama önlenebilir. Çözelti sayesinde bunların yanı sıra, cildin daha sert olması sağlanır.

Çözeltinin etki göstermesinden sonra ise, cilde küçük bir kesik atılır. Bu kesiğe yerleştirilen kanül, vakum makinesine bağlıdır. Vakum borusunun ileri geri hareket ettirilmesi ile yağ parçalanır ve emilir. Belirtmek gerekir ki, liposuction ameliyatından sonra, ödemin önlenmesi için fazla sıvının akması amacıyla kesikler açık bırakılabilir. Son olarak ise, işlem bitince dikiş atılır.

Liposuction İçin Kimler Uygundur?

Günümüzde birçok kişi tarafından yağ aldırma uygulamaları tercih edilir. Başta estetik amaçlar olmak üzere, aynı zamanda sağlık amacıyla da yaptırılabilen bir cerrahi işlemdir. Öncelikle belirtmek gerekir ki, bu işlemi yaptıran kişilerin hedef ağırlığına yakın olması gerekir.

Derisinin altında inatçı yağlar olan ve normal zayıflama yöntemleri ile bu yağlardan kurtulamayan kişiler için uygulanan bir yöntemdir. Kişinin hem sağlık durumu, hem de cilt yapısı, bu cerrahi işlem için önemli bir konudur.

Uygun olup olmadığınızı anlamak için, alanında uzman bir doktordan yardım alabilirsiniz. Bu noktada, gerekli muayenenin yapılmasının ardından işlem için uygunsanız gerekli prosedüre başlanır.

Liposuction Yöntemleri Nelerdir?

Yağ aldırma işleminde farklı teknikler söz konusudur. Bu teknikleri kullanarak kolay bir şekilde, fazla yağlardan kurtulmak mümkün olur. Genel olarak kullanılan yöntemler şu şekildedir:

  • Lazerle liposuction; yağın yumuşaması ve çıkarılması için lazer enerjisi kullanılan yönteme denir. Kanül yardımı ile bu lazer enerjisi ilgili bölgeye verilir.
  • Tümesan yağ aldırma; ameliyat öncesinde hastaya bir sıvı enjekte edilir. Daha sonra ise, kanül yardımı ile yağların alınması işlemi gerçekleştirilir. Bu kanül, genel olarak bir vakuma bağlıdır.
  • Ultrasonik yağ aldırma; ultrasonil enerji ile gerçekleştirilen işlemdir. Ses dalgaları yayan bir çubuğa kanül yerleştirilir ve bu kanül aracılığı ile yağlar parçalanarak alınır.

Belirtilen yöntemler ile yağ alma işlemleri gerçekleştirilebilir.

Liposuction Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Yağ aldırma ameliyatı olacak kişilerin, doktorları ile her türlü bilgiyi paylaşması gerekir. Sağlık durumunu ile ilgili bilgileri eksiksiz ve doğru vermeniz işlemin sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde yapılmasını sağlar. Aynı zamanda, doktorunuz tarafından size söylenen şeylere de dikkat etmeniz gerekir.

Mevcut hastalıklarınızdan, kullandığınız ilaçlara kadar, her şeyi bildirmeniz gerekir. Bu kapsamda; liposuction ameliyatı yaptıracak olan kişilerin en az 2 ile 4 hafta öncesinden, alkol ve sigara kullanımına ara vermesi gerekir.

Aynı zamanda, kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız buna da ara vermeniz gerekir. Ameliyat öncesi ile ilgili doktor talimatlarına uymanız önemlidir. Doktorunuz size kullanmanız veya kullanmamanız gereken şeyler hakkında gerekli bilgileri sunacaktır.

Liposuction Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Yağ aldırma ameliyatından sonra gerekli olan iyileşme süreci ve bakım hangi bölgede işlem yapıldığına ve bu bölgeden ne kadar yağ alındığına bağlı olarak değişir. Belirtmek gerekir ki, genel olarak birkaç gün içerisinde hasta eski hayatına kolayca dönebilir ve günlük aktivitelerini yapabilir.

Ameliyat sonrasında doktorunuz tarafından size söylenenlere uymanız en iyisi olacaktır. Bu sayede, iyileşme süreci daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. İyileşme sürecinde, bazı rahatsızlıkların olması çok normaldir.

Ancak çok ekstrem durumlar yaşanması durumunda, doktorunuzdan yardım alabilirsiniz. Uyuşma, yara izi, şişme, morarma gibi durumlar olası etkilerdir. Sigara, alkol kullanımı gibi konularda da doktor tavsiyelerine uymanız gerekir.

Liposuction Tekniği Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Yağlar, vücudun birçok noktasında önemli bir sorun olarak gösterilebilir. Bu sorundan kurtulmak isteyen kişilerin, en fazla tercih ettiği yöntem yağ aldırma ameliyatı olur. Ancak hangi bölgelerde bu ameliyatın yapılabileceği merak edilen bir konudur. Vücudun pek çok bölgesinde uygulanması mümkün olan bir tekniktir.

Kalça ve karın bölgesi en fazla uygulandığı alanların başında gelir. Bunların yanı sıra; üst ve alt kollar, dış uyluklar, iç diz bölgesi, erkek memeleri, yanaklar, boyun arkası, sırt, bel gibi bölgelerde de uygulanabilir.

Doktorunuza muayene olduktan sonra, ilgili bölgede hangi tekniğin kullanılacağına karar verilir. Uygulama bölgesine göre, ne kadar yağ alınacağı da değişkenlik gösterir. Vücudun farklı alanları için bu yağ aldırma işlemi yapılabilir.

Liposuction En Sık Nerelerde Tercih Ediliyor?           

Yağlanma, vücudun pek çok bölgesinde meydana gelen bir problemdir. Özellikle standart zayıflama yöntemleri ile giderilemeyen yağlar için, yağ aldırma işlemi gerekir.

Gerek estetik amaçlı, gerekse sağlık amaçlı bu işlemlerin yapılması mümkündür. Yağ aldırma işlemlerinin yapıldığı bölgelerden bazıları; kalça, karın ve bel bölgesi olur. Bu bölgelerde, estetik görünüm elde etmek için oldukça fazla tercih edilir.

Aynı zamanda; sırt, boyun arkası, yanaklar, üst ve alt kollar, dış uyluklar, alt bacak, göğüs bölgesinin üzeri gibi alanlarda da uygulanır. Belirtilen bölgeler ve benzeri yerlerde fazla yağların alınması için, uzman doktor yardımı ile cerrahi işlem yapılabilir.

Liposuction Sonuçları Kalıcı Mıdır?

Yağ aldırma işlemi yaptıracak olan kişilerin aklına takılan birçok soru olabilir. Bunlardan birisi de işlemin kalıcı sonuçlar ortaya koyup koymadığıdır. Belirtmek gerekir ki, liposuction ameliyatı kalıcı sonuçlar ortaya koyar. Yani kurtulamadığınız yağlardan kalıcı olarak kurtulmanız mümkündür.

Doktorlar tarafından gerekli muayene yapıldıktan sonra, uygun yağ aldırma yöntemi seçilir. Daha sonra ise, belirlenen yöntem ile yağların alınması sağlanır. Yağlar alındıktan sonra ise, zayıflama kalıcıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Ameliyattan sonra kilonuza dikkat etmeniz gerekir. Eğer aşırı kilo alırsanız, işlem kalıcı olmasına karşın deformasyonlar ortaya çıkabilir.

Liposuction Ameliyatı Genel Anestezi ile Mi Yapılır?

Yağ aldırma ameliyatı sırasında hastanın acı çekmemesi için anestezi yapmak gerekir. Bu noktada, ne tür bir anestezi ile işlem yapılacağı merak edilebilir. Hangi bölgeye uygulama yapılacağına bağlı olarak, anestezi türü de değişir.

Genel olarak, az miktarda yağ alımı yapılacağı zaman bölge uygunsa lokal anestezi tercih edilir. Bunun yanı sıra, yüksek miktarda yağ alınacağı zaman ise, genel anestezi yapılmasına ihtiyaç duyulabilir. Genel ya da lokal anestezi yapılıp yapılmayacağına uzman doktor karar verir.

Bu noktada; liposuction ameliyatında lokalize bir bölgede yağ alımı yapılacaksa, genellikle lokal anestezi tercih edilir. Ancak birden fazla bölgede ve yüksek miktarda yapılımı gerçekleştirileceği zaman, genel anestezi yöntemi tercih edilir.

Liposuction Ameliyatı Riskleri Nelerdir? Yan Etkisi Var Mıdır?

Bölgesel yağlanmalardan kurtulmak için yapılan yağ aldırma ameliyatı, her sağlık işleminde olduğu gibi bazı yan etkilere sahiptir. Öncelikle deri altında geçici kan birikmesi meydana gelebilir. Bunun yanı sıra, uygulama bölgesinde uyuşukluk durumu söz konusu olabilir.

İyileşme süreci beklenenden daha uzun olabilir. Bunlarla birlikte; yağ embolisi, hematom, dehidratasyon ve benzeri riskler de vardır. Akciğerde sıvı birikmesi anlamına gelen pulmuner ödem de mevcut riskler arasında yer alır.

Doktorunuz size ameliyat öncesinde riskler ve yan etkiler konusunda gerekli bilgilendirmeleri yapacaktır. Böylece, yağ aldırma ameliyatının olası riskleri hakkında bilgi sahibi olursunuz.

Liposuction Kilo Verme Amacıyla Yapılabilir Mi?

Kilo vermekte zorlanan ve vücudunun daha estetik bir görünüme sahip olmasını isteyen kişiler, cerrahi yöntemlere başvurur. Bunlardan biri olarak ise, liposuction çok fazla ön plana çıkar. Ancak belirtmek gerekir ki, tek başına bir kilo verme yöntemi olarak kullanılmaz. Her ne kadar kilo vermeyi sağlasa da istenmeyen yağlanmalardan kurtulmak amacı ile uygulanan cerrahi bir işlemdir.

Yani bölgesel olarak meydana gelen yağlanmaları gidermek için tercih edilebilir. Aynı zamanda, bu işlemden sonra yeniden kilo almanız da mümkündür. Yani formunuzu korumak için, sağlıklı beslenmeye dikkat etmenizde fayda var. Böylece hem daha zayıf, hem de daha sağlıklı olabilirsiniz.

Bir Seferde Kaç Litre Alınabilir? Liposuction Tekrar Yapılabilir Mi?

Yağ aldırma ameliyatında en sık sorulan sorulardan bir tanesi, kaç litre alım yapılacağıdır. Aynı zamanda, ileride tekrar yapılıp yapılamayacağı da merak edilen bir konudur. Hastanın vücut fonksiyonlarında herhangi bir sorun meydana gelmeden 4 ile 5 litre arasında yağ alma imkânı vardır.

Hastanın dengesini bozmamak adına, bu miktarın uygun olduğunu söylemek mümkündür. Sıvı ve kan verilmesi ile daha fazla alım yapılması gibi bir imkân da vardır.

Aynı zamanda, alanın genişlemesi gibi bir durum söz konusu olursa 3 ile 6 ay arasında tekrar ameliyat yapılabilir. Ne kadar alım yapılacağına ve tekrar cerrahi işlem yapılıp yapılmayacağına doktorunuz ile birlikte karar verirsiniz.

Liposuction Yaptıranların Yorumları

Yağ aldırma işlemi yaptıran kişiler, genel olarak olumlu geri dönüşler sağlar. Yapılan yorumlardan bazıları şu şekildedir:

  • Ameliyattan sonra hareket kabiliyetim gelişti ve daha estetik bir görünüme sahip oldum. Birkaç aylık iyileşme sürecinin ardından hiçbir sorun kalmadı.
  • Ameliyat süreci de iyileşme süreci de çok iyi geçti. Elde ettiğim sonuçlardan son derece memnunum. Hem görsel hem de sağlık açısından oldukça başarılı bir işlemdi.
  • Doktorumdan gerekli bilgileri aldıktan sonra bu işlemi yaptırmaya karar verdim. Kısa sürede sonuçlar kendini gösterdi ve çok memnun kaldım.
  • Karın bölgemdeki fazla yağlardan kurtulmak için ameliyat oldum ve sonuçlar çok güzel oldu.
  • İyileşme sürecinden sonra hiç acı kalmadı ve fazlalık yağlarım yok olmuştu. Günlük hayatıma kısa sürede döndüm.

Liposuction Fiyatları 2023

Yağlarından kurtulmak isteyenlerin aklına en fazla takılan konulardan bir tanesi, bu ameliyatın fiyatları olur. Belirtmek gerekir ki, fiyatlar çeşitli unsurlara bağlı olarak değişir. Öncelikle hangi bölgede uygulama yapılacağı önemli bir konudur. Bunun yanı sıra, uygulama yapılacak bölgeden alınması gereken yağ miktarı da fiyatlara etki eder.

Hangi bölgenizdeki yağları aldırmak istediğinize bağlı olarak, ödemeniz gereken ücret farklı olur. Doktorunuz ile görüştükten sonra, yapılan muayenenin ardından fiyat bilgisi alabilirsiniz. Dolayısıyla; liposuction fiyatları 2023 genel olarak işleme göre belirlenir.