fbpx
Whatsapp Whatsapp Telefon Hemen Ara Randevu Messenger Randevu Randevu Al

Karın Germe (Abdominoplasti)

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasty)

Karın Germe, karnında gevşeme meydana gelen kişiler için yapılan estetik cerrahi yöntemidir. Karında gevşeme meydana gelmesi birçok şeye bağlı olarak ortaya çıkabilir. Öncelikle kilo alıp verme bu konuda en basit sebeplerden birisidir. Aynı zamanda, hamilelik nedeniyle de karın gevşeyebilir ve sarkabilir.

Bunun yanı sıra; belirli bir yaştan sonra da zamana bağlı olarak gevşeme durumu ortaya çıkabilir. Gevşeyen karın bölgesi sarkık olur ve kötü bir görüntü ortaya koyar. Bölgede oluşan deri fazlalığının giderilmesi için yapılan işleme karın germe adı verilir. Karnın daha estetik ve sıkı görünmesini sağlayan bir yöntemdir. Günümüzde birçok insan tarafından sık tercih edilen bir yöntem olduğunu söylemek mümkündür.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karında yapılacak germe ameliyatının nasıl olacağı uygulanan yönteme göre, değişkenlik gösterebilir. Daha önce sezaryen operasyon geçiren hastalarda mevcut olan iz bölgesinden tekrar işlem yapılması mümkündür. Eğer daha önce açılmış olan bir kesiye sahip değilseniz, bikininin içerisinde kalacak olan bölgeden kesi açılır.

Yani görünür yerlerde herhangi bir iz kalmayacağından emin olabilirsiniz. Mini ve tam karın gerilmesi şeklinde farklı yöntemler ile yapılan ameliyatlar vardır. Hangi yöntem kullanılarak ameliyat yapılacağına ise, doktorunuz karar verecektir.

Muayene sonrasında hastaya en uygun teknik belirlenir ve uygulama yapılır. Aynı zamanda hem ameliyat öncesi, hem de ameliyat sonrası dikkat etmeniz gerekenler konusunda da gerekli bilgiler sunulur.

Karın Germe Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Estetik kaygılar hemen hemen her insanda vardır. Bu kaygılar, özellikle son zamanlarda daha fazla artmıştır. Özellikle kilolar ile alakalı olan sorunlarda estetik cerrahi işlemler ön plana çıkar. Son zamanlarda kilo alıp verme durumları daha sık yaşanıyor. Bu doğrultuda da karında yapılacak estetik operasyonlara daha fazla ihtiyaç duyulur.

18 yaşından büyük olan herkesin bu ameliyatı yaptırma imkânı vardır. Ancak 18 yaşından büyük olmanız tek başına yeterli olmaz. Aynı zamanda, sağlık durumunuzun da bu işlem için uygun olması gerekir. Doktorunuz, ameliyat için uygun olup olmadığınız konusunda size gerekli bilgileri sunar.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalı?

Karnını gerdirmek isteyen kişilerin ameliyat öncesinde dikkat etmesi gereken birçok farklı unsur bulunur. Öncelikle, kan sulandırıcı ilaçların kullanımı bırakılmalıdır. Bunun yanı sıra, ağrı kesici ilaçlara da ameliyata kadar ara verilmesi gerekir.

Operasyondan en az 3 gün önce alkol ve sigara kullanımını bırakmanız da önemlidir. Bunlarla birlikte, 8 saat öncesinden yeme içmeyi de kesmeniz gerekir. Vitamin hapı kullanan kişiler de, gerekli görülmesi halinde bu haplara ara vermelidir. Genel olarak doktorunuzun sizlere ameliyat öncesi ile ilgili sunduğu talimatlara dikkat etmeniz yeterlidir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Ameliyat sonrasında doktorunuz tarafından size verilen ilaçları kullanmanız önemlidir. Aynı zamanda, verilen bütün talimatlara uymanız faydalı olacaktır. Birkaç hafta ani hareketlerden uzak durmanız faydalı olacaktır. Aynı zamanda, karın germe ameliyatı yaptıran kişiler karın bölgesini ve özellikle de burada bulunan dikişleri iyi korumalıdır. Beslenme konusunda da ameliyat sonrasında bilmeniz gereken konular vardır.

Doktorunuz tarafından sizlere yeme içme konusunda, nelere dikkat etmeniz gerektiği açıklanır. Bunlara uymanız halinde yediklerinizden kaynaklı bir sorun ortaya çıkmaz. Hastaların yeterli miktarda sıvı tüketimi gerçekleştirmeye de dikkat etmesi gerekir. Bütün bunlar ve daha fazlası, karnını gerdiren kişilerin ameliyat sonrasında önem vermesi gereken konulardır.

Mini Karın Germe (Mini Abdominoplasti) Estetiği

İnsanların karın bölgesinde meydana gelen sarkma farklı düzeylerde olabilir. Aynı zamanda, deformeler de değişken olur. Bunların az olması durumunda, genel olarak mini karın germe olarak adlandırılan yöntem tercih edilir.

Hamilelik sonrasında ya da kilo alıp vermeden kaynaklı olarak ortaya çıkan deformeler, bazı kişilerde daha az seviyededir. Özellikle yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen sarkmalar daha az olur. Mini germe işlemlerinde küçük bir kesi açılır.

Operasyon ise, ortalama 90 dakika kadar sürer. 90 dakikada bölgede bulunan fazla cilt derisi alınır. Böylece hasta, daha gergin ve estetik görünen bir karın yapısına sahip olur.

İzsiz Karın Germe Ameliyatı (Endoskopik Karın Germe)

Endoskopi germe işlemi, karın için uygulanan estetik cerrahi işlemlerden birisidir. Karın bölgesinde meydana gelmiş olan hafif sarkmaları gidermek amacıyla kullanılır. İzsiz germe ameliyatı şeklinde de bilinir. Özellikle hamilelik döneminde, karnında deformasyon olan ve kaslarında ayrışma meydana gelen kişiler için ideal bir yöntemdir.

Ameliyat sırasında, göbek deliğinden giriş yapılır. Böylece bölgedeki kaslar kolay bir şekilde onarılır. Kesi açılarak işlem yapılmadığı için, operasyon sonrasında herhangi bir iz kalmaz. Ancak belirtmek gerekir ki karnında fazla deri bulunan kişiler için uygun olan bir yöntem değildir. Yani karın bölgesinde daha az deri olanlar için uygun bir tekniktir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamile Kalabilir Miyim?

Karnındaki sarkma ve gevşemelerden kurtulmak isteyen kişiler, germe ameliyatı yaptırabilir. Ancak bu noktada insanların aklına takılan çeşitli sorular olması son derece normaldir. Bu sorulardan bir tanesi de karın germe ameliyatından sonra hamile kalmanın mümkün olup olmadığıdır. Ameliyat olan kişilerin ameliyattan sonra hamile kalmasına bir engel yoktur.

Ancak tabii ki, belirli bir süre beklemeniz gerekir. Bu konuda doktorunuzdan yardım alarak hamilelik sürecini planlayabilirsiniz. Belirtmek gerekir ki, ameliyat sonrasında hamile kalmak için, en az 1 yıl beklemeniz gerekir. Bu süre sonunda hamile kalmanızda herhangi bir engel ya da sakınca yoktur.

Karın Germe Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Karnını gerdirmek isteyen kişilerin aklına takılan önemli konulardan bir tanesi, ameliyatın riskleridir. Her sağlık işleminde olduğu gibi, karın gerdirme ameliyatında da birtakım riskler mevcuttur. Ancak genel olarak basit etkiler söz konusudur ve ciddi problemlerin ortaya çıkması nadirdir. Doktorun talimatlarına uymanız halinde herhangi bir sorun yaşanmaz.

İyileşme süreci de kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Ameliyat sonucunda ortaya çıkabilecek sorunlardan bazıları; kanama, sıvı birikimi, pıhtı atması, enfeksiyon gibi durumlardır. Aynı zamanda, ameliyat izinin belirginleşmesi gibi bir durum da ortaya çıkabilir. Sürecin sorunsuz işlemesi için, alanında uzman doktor tarafından sizlere verilen tavsiye ve talimatlara uymanız gerekir.

Karın Germe Ameliyatı Ağrılı Mıdır?

Karnını gerdirmek isteyen kişilerin ağrı yaşama korkusu olması çok normaldir. Ancak böyle bir şey söz konusu değildir. Ameliyat sırasında hastaya genel anestezi uygulanır. Yani hasta işlem sırasında hiçbir şey hissetmez. Aynı zamanda, bazı durumlarda lokal anestezi uygulanması da söz konusudur. Lokal anestezi uygulanması durumunda da acı hissetmeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, bilmeniz gerekir ki ameliyattan sonra iyileşme sürecinde ağrı yaşamanız mümkündür. Bu ağrılar hem geçicidir hem de uzun süreli değildir. Aynı zamanda, genellikle hafif ağrılar şeklinde olur. Bu kapsamda; karın germe ameliyatından sonra doktorunuz size ağrılarınızı kesmesi için ilaç verecektir. Bu ilaçları kullanarak ameliyat sonrası ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Karın bölgesinde yapılan ameliyatta iz kalması mümkündür. Bu durum, genel olarak kişiden kişiye değişir. Uygulama alanının bikini bölgesine kalması sağlanır. Bu sayede de izler görünür olmaz ve kişileri rahatsız etmez. Germe ameliyatından sonra, izler 6 ay sonunda da az görünür bir hale gelir.

Aynı zamanda, iyileşme sürecinde sigara ve benzeri şeyler kullanmanız halinde, daha geç bir iyileşmeye neden olur. 1 yılın geçmesinin ardından ise, izler çok daha belirsiz bir hale gelir. Daha önce sezaryen operasyonu geçirmiş olan kişilerde yeniden kesi açılmaz ve bu bölgeden işlem yapılır.

Karın Germe ve Liposuction Beraber Yapılır Mı?

Karnı gerdirmek, estetik görünüm açısından oldukça yararlı bir işlemdir. Aynı zamanda, farklı işlemler ile birlikte yapılabilir. Bu bağlamda; karın germe ameliyatı ile birlikte, en fazla yapılan şey liposuction olur. Böylece, daha etkili sonuçlar elde etmek mümkün olur. Daha iyi bir karın ve bel bölgesine sahip olmak isteyen kişiler için, oldukça etkili bir işlemdir.

İki işlemin birlikte yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Hatta doktorlar tarafından bu ikisinin birlikte yapılmasının daha faydalı olduğu söylenir. Liposuction ile fazla yağ ve deri alındıktan sonra, germe işlemi ile de sonuç daha mükemmel bir hale getirilir.

Doğum Sonrası Çatlaklar Karın Germe ile Geçer Mi?

Hamile kadınlarda doğum sonrasında çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Bunların başında ise, doğum sonrasında meydana gelen çatlaklar olur. Doğum sonrasında ortaya çıkan bütün çatlakların giderilmesi için, germe ameliyatı tercih edilebilir. Aynı zamanda, kilo vermeye bağlı olarak ortaya çıkan çatlaklar için de uygun olan bir yöntemdir.

Göbek deliğinizin altında olan çatlaklardan kurtulmak için, uzman bir doktora muayene olabilir ve bunun sonucunda, en kısa sürede germe ameliyatı yaptırabilirsiniz. Karnınızın daha güzel bir görüntüye sahip olması için, gerdirme oldukça etkili bir yol olur. Estetik açıdan son derece kullanışlıdır.

Karın Fıtığı Karın Germe ile Giderilir Mi?

Karın gerdirme operasyonu yaptıracak olan kişiler, çeşitli konularda merak sahibi olabilir. Bunlardan birisi de, karın germe ameliyatı ile birlikte karın fıtığını gidermenin mümkün olup olmadığıdır. Ameliyat sırasında, karın bölgesindeki kaslar onarılır. Bunun yanında, karın bölgesinde oluşan fıtıkların giderilmesi de sağlanabilir.

Yani hem estetik olarak hem de sağlık amaçlı faydalı olan işlemler beraber yapılabilir. Karın fıtığı, birçok kişinin sahip olduğu önemli bir sorundur. Bu sorundan kurtulmak için, doktorunuza muayene olabilir ve gerdirme ile birlikte fıtık için de işlem yapılmasını isteyebilirsiniz. Yani kesin olarak söylenebilir ki karın fıtığı karın gerdirme ameliyatı ile birlikte giderilebilir.

Ameliyat Yazın Uygulanır Mı?

Karnını gerdirmek isteyen kişiler, bunu ne zaman yapabileceklerini merak eder. Belirtmek gerekir ki, herhangi bir sınırlama yoktur. Her mevsim uygulama yapılması mümkündür. Dilediğiniz zaman ameliyat olma fırsatınız vardır. Yani yazın karın gerdirme işlemi yaptırabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır.

Öncelikle, yazın ameliyat olmanız halinde izlerin güneşle temasını önlemeniz gerekir. Bunun için, uygun güneş faktörlerini kullanmanız önemlidir. Bunların yanı sıra; yaz aylarında sıcaktan dolayı, ameliyat izlerinin olduğu kısım kaşınabilir. Bu da rahatsız edici bir durumdur. Belirtilen unsurları dikkate alarak yaz aylarında da ameliyat olmakta bir sakınca yoktur.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları 2023

Karnını gerdirmek isteyen kişiler için fiyatlar önemli bir konu olabilir. Öncelikle, karından ne kadar deri alınacağı fiyatlara etki eden önemli bir unsurdur. Bunun yanı sıra, uygulanan yöntem de fiyatlara etki eder. Aynı zamanda, gerdirme ile birlikte yapılan başka işlemler de fiyatları değiştirir. Dolayısıyla; karın germe ameliyatı fiyatları 2023 değişkenlik gösterir.