Whatsapp Whatsapp Telefon Hemen Ara Randevu Messenger Randevu Randevu Al

Karın Germe (Abdominoplasti)

Nişantaşı Karın Germe

Karın bölgesindeki cildin sarkık, çatlaklı ve karın kasları zayıflamış erkek ve bayanlara uygulanan karın duvarının yeniden gençleştirilip şekillendirilmesi ameliyatıdır. Bayanlarda en önemli neden doğum olmakla birlikte ortak neden hızlı kilo alıp vermeye bağlıdır.

Karnın sıkı, düz ve estetik görünmesinde 3 bölüm vardır; Cilt, Yağ dokusu dağılımı ve Rektus (karın kası). Rektus kasının, bayanlarda hamilelik ile birlikte bağ dokusu zayıflar ve ne kadar kilo verilse de göbekli görünümden kurutulamaz.

Karın germe ameliyatında asıl hedef fazlalık yapan cilt dokusunun uzaklaştırılması iken ek olarak karın ön duvar (rektus) kaslarında sıkılaştırma yapılarak daha düz bir karın görüntüsü elde etmek ve ileride ortaya çıkabilecek olası fıtık ihtimalini ortadan kaldırmaktır.

Karın Germe Ameliyatı uygulama

İki tip karın germe ameliyatı uygulanmaktadır. Tam ve mini olmak üzere ayrılan bu ameliyatlarda işlem başlangıçları birbiriyle aynı iken uygulamada farklılık göstermektedir.

Tam Karın germe ameliyatı

İleri derecede geri gevşekliği, çatlaklı cilde sahip, cilt fazlalığı genital bölge üstüne yığılma gösteren, kas dokusu zayıf olan hastalar için en sık uygulanan işlemdir. Genel anestezi altında yapılan ameliyat ile karın cildi ve ciltaltı yağ dokusu karın ön duvarından serbestleştirilir, rektus kas diastazı onarılır, cilt gerginleştirilerek sarkık ve çatlaklı deri çıkarılır. Bu operasyonlar, uzun bir yatay kesi izi bıraksa da kesiler çamaşırın içerisinde kalacak şekilde en kısa boyutta planlanır. Karın germe ameliyatlarında kısmi germeden farklı olarak göbek deliği yeniden oluşturulur. Yağ dokuda fazlalık varsa liposuction ile kombine edilebilir.

Mini Karın germe ameliyatı

Karın cildi çatlaksız, kas dokusu iyi ve yalnızca göbek seviyesi altında cilt fazlalığı varsa mini abdominoplasti daha uygun olur. Mini abdominoplastide cerrahi kesi kısadır. Göbek deliği etrafında kesi yapılmaz ve yalnızca fazla cilt çıkarılır.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası özel korse takılmaktadır. Karın germe ameliyatlarında güvenlik amacıyla içeride kan veya serum sıvısı birikmesini engellemek için dren adı verilen dıştaki hazneye boşalan özel lastik ya da silikon borular içeriye konu.

Ameliyat sonrası 1-2 gece hastanede konaklama süresi bulunmaktadır. Operasyonu takip eden 7. günden itibaren sosyal hayata rahatlıkla devam edilebilir.

İyileşme süresi

Kozmetik ameliyatlar arasında bu ameliyatlar muhtemelen en yavaş iyileşenidir. Bazı Mini karın germeler aynı gün hastaneden çıkarken eğer karın kasları tamir ediliyorsa hasta bir veya iki gece hastanede kalmalıdır. Egzersiz yapmaya başlamanız en az 6 hafta sonrası başlamaktadır.

Abdominoplasti sonrasında kişilerin %90’dan fazla çoğunluğu ameliyatlarından memnun ve tatmin olmaktadırlar. Abdominoplasti sonrasında görülen en önemli değişiklikler kişilerin duygusal durumlarında, sosyal işlevlerinde ve kendilerine güvenlerinde görülen olumlu değişikliklerdir.