fbpx
Whatsapp Whatsapp Telefon Hemen Ara Randevu Messenger Randevu Randevu Al

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi)

Tüp Mide Ameliyatı obezite cerrahisinde yaygın olarak uygulanan gıda alımını kısıtlayıcı (restriktif) ameliyatlardandır.

Sleeve Gastrektomi yöntemi ile tüp mide ameliyatı olan hastalarda besinlerin emilim problemi olmaz ve dolayısıyla rutin vitamin ve mineral takviyesi gerekmemektedir.

Morbid Obez Bireyler İçin

Birçok hastada yeterli bir cerrahi girişim olurken SÜPEROBEZ hastalarda malabsorbtif (emilim bozucu) ameliyatlar öncesi, ameliyatın komplikasyonlarını azaltmak amacıyla birinci basamak ameliyat olarak da uygulanmaktadır.

Vücut Kitle İndeksi 40’ın üzerinde olan hastalar önemli bir tedavi seçeneğidir.

Cerrahi Operasyon

Tüp Mide Ameliyatında; özetle laparaskopik yöntemle midenin büyük kenarı dikey olarak kesilip çıkartılarak 150-200 cc hacme sahip tüp şeklinde yeni bir mide oluşturulur.

Mide hacminin küçültülmesi gıda alımının kısıtlanmasına ve açlık hormonu olarak bilinen Ghrelin Hormonunun salgılandığı midenin fundus bölümünün çıkartılmasıyla oluşan tokluk hissi de iştah azalmasına yol açarak kilo kaybına katkıda bulunur.

Komplikasyon Riski

Tüp Mide Ameliyatının olası komplikasyonları tüm cerrahi girişimler için de geçerli olan kanama, organ yaralanması, emboli ve anesteziye bağlı komplikasyonlardır.

Ameliyata özel komplikasyon ise midenin kesilen ve dikilen hattından olan sızmalardır. Ameliyat sırasında mide içi özel mavi boyalı serum ile şişirilerek dikiş hattı kontrol edilir, sızdırmazlık testi yapılır. Böylece risk minimuma indirilmiş olur.

Bazen ikinci bir ameliyat ya da ameliyatsız müdahaleler gerekebilir.

Cerrahiye bağlı ölüm riski % 0.2 gibi çok düşük oranlardadır.

Kilo Koruma

Tüp Mide Ameliyatı sonrası ilk 1-2 yılda fazla kiloların %60-70 kadarı kaybedilir. Sonuçlar birçok çalışmada Gastrik Bypass’a yakın bulunmuştur.

Sadece gıda alımını kısıtlayıcı bir yöntem olduğu için sıvı ve yüksek kalorili beslenenlerde etkisi azalabilir.

Uzun dönemde yeniden kilo alma oranı % 10-20, tekrar MORBİDOBEZ olma oranı ise %2 civarındadır. Bu gibi durumlarda Gastrik Bypass veya Duodenal Swich gibi prosedürlere dönüşüm yapılabilir.

Yaşam Boyu Obezite Yönetimi Nedir?

Obezite yönetimiyle ilgili olarak yıllardır birçok araştırma yapılmıştır. Artık ağırlık kaybına odaklanmak yerine, kaybedilen ağırlığın korunması üzerine daha çok çalışma yapılmaktadır.

Önemli olan kaybedilen ağırlığı korumak.

Fiziksel aktivite sadece ağırlık kaybının sağlanmasında değil, kaybedilen ağırlığın korunmasında da önemli olduğu fark edilmiştir.

Obezite tedavisi ve yönetiminde amaç, sadece kilo kaybı sağlanması olmamalıdır. Ağırlık kaybıyla beraber, sağlığın geliştirilmesi ve sağlık risklerinin azaltılması da oldukça önemlidir. Ağırlık yönetimine odaklanmak gerekmektedir. Obezitenin derecesi ve tipine bağlı olarak, bireyin yaşına, yaşam şekline göre değişik düzeylerde ağırlık kaybı sağlanması, neredeyse imkansız olan kilo hedefine sağlıksız koşullarda ulaşmaktan çok daha iyidir.

Orta düzeyde kilo kaybı ve bunun korunması, hızlıca fazla ağırlık kaybedip, tekrar geri almaktan daha başarılı bir durumdur.

Tüp Mide Ameliyatı Aşamaları

Obezite Cerrahı ile ön görüşme gerçekleştirilir. Buradaki muayene ile uygulanacak yöntem planlanır.

Operasyon öncesi kapsamlı kan tetkikleri yapılır. Diyetisyen, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları, İç Hastalıkları, Anestezi ve Genel Cerrahi uzman hekimlerince muayeneleri yapılır.

Gastroskopi ile görüntüleme işlemini Genel Cerrah tarafından uygulanır.

Obezite Cerrahı tarafından değerlendirme sonucuna göre uygulanacak işlem belirlenerek operasyona alınır.

Yaklaşık 1-1,5 saat süren laparaskopik işlem sonrası 3-4 günlük süreç içerisinde hastanede yatışı gerçekleştirilir.

Hasta 4.günü sonunda taburcu edildikten sonra sosyal yaşantısına başlayabilir ancak egzersiz ve ağır iş yaşamına yaklaşık 1-2 hafta sonrasında rahatlıkla başlayabilir.

Belirli periyotlar ile genel kontrolleri yapılarak uygulanan diyette düzenlemeler yapılmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları 2023

Tüp mide ameliyatı fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.