fbpx
Whatsapp Whatsapp Telefon Hemen Ara Randevu Messenger Randevu Randevu Al

Roux en Y Gastrik Bypass

Roux en Y Gastrik Bypass; Dünyada en sık uygulanan obezite cerrahisi ameliyatlarındandır. Günümüzdeki haliyle roux en y gastrik bypass zayıflatma cerrahisinde kullanılan ameliyat yöntemleri arasında en güvenli ve en etkili yöntem olarak kabul edilmektedir.

Tip 2 diyabeti olan hastalarda uygulanan müde küçültme bypass yöntemi etkin sonuçlar vererek diyabeti remisyona sokmakta çok etkilidir. Laparoskopik olarak yapılan bu ameliyat ileri düzey laparoskopik cerrahi becerisi ve deneyimi gerektirmektedir. Bu ameliyat belirli bir deneyime ulaştıktan sonra görece düşük morbidite ve mortalite ile yapılabilmektedir.

Mide yemek borusunun altından 30-50 cc mide kalacak şekilde kesilir. Böylece yemeğin geleceği küçük bir mide poşu ve kullanılmayan büyük bir mide poşu olarak ikiye ayrılır.

Daha sonra ince bağırsaklar 40-60 cm’den kesilerek alt ucu küçük mide poşuna bağlanır. Safra ve pankreas salgısının bulunduğu büyük kör mide poşundan gelen üst uç ise yeni küçük mideye bağlanan ince bağırsakların ortalarında bir yere bağlanır.