fbpx
Whatsapp Whatsapp Telefon Hemen Ara Randevu Messenger Randevu Randevu Al

Jinekomasti, aşırı meme gelişimi olarak bilinmekte ve erkekler de görülmektedir. Ergenlik çağındaki bireylerde daha fazla görülmekle beraber aynı zamanda bebeklik çağında ya da yaşlılık döneminde de gözlemlenebilmektedir.

Aşırı meme büyümesi olarak gözlemlenen bu durum özellikle ergenlik çağındaki bireyler için daha sıkıntılı bir hal alabilmektedir. Bireylerin özellikle eğitim hayatlarına denk gelen ergenlik dönemlerinde sahip oldukları bu farklılık kendilerini kötü hissetmelerine ve utanma duygusunu yaşamalarına sebebiyet verebilmektedir.

Aşırı meme gelişimi hormonel sebeplerden meydana gelmektedir. Östrojen ve testesteron hormonların vücut içinde düzensiz bir şekilde ya da dengesiz olarak yayılmasından kaynaklı olarak gözlemlenebilir. Vücutta meydana gelen bu hormon değişiklikleri bazen doğal yollar sebebiyle bazende başka rahatsızlıklar sebebiyle oluşum gösterebilir.

Jinekomasti Belirtileri Ve Tedavisi

Jinekomasti tedavisine başlanırken doğru bir teşhis konulması için öncelikle hastalığın hormonlardan kaynaklı olup olmadığının belirlenmesi gerekmektedir. Bu sebeple aşırı meme büyümesi şüphesiyle hastaneye giden bireyler öncelikle alanında uzman bir endokrinoloji uzmanına görünmelidir.

Meme büyümesinin tedavisinde farklı yollar izlenmektedir. Eğer büyüme belirli bir ölçüdeyse ve kontrol altındaysa kendi kendine geçmesi beklenir.

Bununla beraber büyümenin hastaya verdiği rahatsızlık ve geçen süre zarfı göz önünde bulundurularak medikal tedavi ya da cerrahi tedavi yöntemleri gibi farklı uygulamalara da gidilebilir. Medikal tedaviler tercih edilirken hastanın yaşı, tıbbi geçmişi, hormon seviyesi gibi etkenler göz önünde bulundurularak tedaviye başlanır.

Jinekomasti belirtileri genellikle ağrı, şişkinlik, meme ucundan sıvı gelmesi ve hassasiyet şeklinde sıralanabilir. Her hastalıkta olduğu gibi bu tür hormonel hastalıklarda da kişinin zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna giderek doğru tanı ve tedavi yöntemi eşliğinde sonuç alması gerekmektedir.

Kişinin hayat şartlarını ve sosyal yaşantısını zora sokabilen bu tür hastalıklar tedavi edilmediği takdirde kişinin yaşamında belli başlı zorlukları beraberinde getirebilmektedir.

Özellikle son zamanlarda sağlık teknolojisi alanında yaşanan gelişmeler sayesinde bu tür hastalıkların tanısı ve tedavisi daha kolay gerçekleştirilebilmekte aynı zamanda kişilerin tedavi süresi kısaltılıp olağan yaşantılarına daha hızlı dönmeleri sağlanabilmektedir.

Her iki memenin uzman doktor tarafından elle muayenesi ve şüpheli hastaya usg uygulaması yapılması jinekomasti tanısı koyulurken büyük önem arz etmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı

Birçok hastalıkta olduğu gibi aşırı meme büyümesi gözlemlenen bir kişi içinde cerrahi müdahale kesin çözüm olabilmektedir. Cerrahi müdahalenin türü uzman hekim tarafından belirlenen şekilde gerçekleştirilir. Glandüler tip jinekomastilerde, yağlı tip jinekomastilerde, karışık tip jinekomastilerde farklı uygulamalar gereklidir ve gerekli olan tedavi yöntemi hekim tarafından belirlenir.

Ameliyatlardan sonra kullanılan jinekomasti korsesi hastanın tedavi sürecinde büyük önem taşımaktadır. Bu korsenin doğru ve sürekli olarak kullanılması tedavi sürecinde hastanın en çok dikkat etmesi gereken konuların başında gelmektedir. Kullanımı kolay olan bu jinekomasti korseleri ameliyattan hemen sonra uzman hekimin ön gördüğü şekilde ve süre zarfında kullanılmalıdır.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları 2023

Jinekomasti ameliyatı fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.