fbpx
Whatsapp Whatsapp Telefon Hemen Ara Randevu Messenger Randevu Randevu Al

Genel Göz Ameliyatları

GENEL GÖZ AMELİYATLARI

 

Hastanemiz birçok göz ameliyatı ve tedavileri yapılmaktadır. Tüm göz tedavilerimiz hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın…

 

Excimer Lazer ile yapılan Uzak, Yakın ve Astigmat Lazer Göz Ameliyatları

Lazer Göz Ameliyatı,  Göz yapısı uygun, Miyop (Uzak),  Hipermetrop (Uzak), Presbiyopi (Yakın), Astigmat ve keratokonus problemi olan hastaların göz kusurlarının giderilmesine yönelik yapılmaktadır. Lazer Göz Ameliyatları halk dilinde Göz Çizdirme olarak da anılmaktadır. Özellikle bu görme kusurları, hastaların günlük yaşamını zorlaştıran ve yaşam kalitelerini oldukça düşürebilen sağlık problemlerindendir. Ayrıca bu görme sıkıntıları bireylerin yaşam kalitelerini yukarıya taşımak için kontakt lens veya gözlük kullanımını zorunlu hale getirmektedir. Sonuç olarak hastaların yaşam konforunu oldukça düşürmektedir. Bilhassa bu zorunluluklar bir çok kişinin günlük yaşamlarında rahatsızlık veren istenmeyen durumlar oluşturmaktadır.

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN 

 

Katarakt (Akıllı Mercek) ve Göz içi Fakik lCL Lens Ameliyatları

Özellikle Katarakt seviyesinin artması ile genelde 60 yaşından sonra her seviyede yaşa bağlı görme kaybı yaşanması ihtimal dahilindedir.  Bunun Katarakt tan kaynaklanıp kaynaklanmadığından emin değilseniz, yine de lens değiştirme ameliyatı için uygun olabilirsiniz. Neticede bu işlem doğal lensinizin yapay bir lensle değiştirildiği bir operasyondur. Bilhassa çok doğru ve dikkatli karar verilmesi gerekmektedir.

Seçilecek merceğin uygun olmayan gözlere takılması durumunda kalıcı olan yan etkileri olacaktır. Özellikle görme kalitesi düşüklüğü, ışık paralaması, gece göz kamaşması ve benzeri kalıcı sorunlar ortaya çıkması mümkündür. Bilhassa Miyop Uzak kusuru olan hastaların şayet Katarakt hastası değilseler mercek değiştirme ameliyatını olmak istemeleri halinde çok dikkatli karar vermeleri gerekmektedir. Mercek değişiminde Trifokal veya Multifokal mercek takılan Hipermetrop kusuru olan hastalar bu tedaviden daha fazla memnun kaldıkları tıbbi bir gerçektir. Doktorlarımız tarafından yapılacak muayeneneniz sonucunda size en doğru bilgileri vereceğiniden emin olunuz.

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

 

Keratoconus Hastalığı Cross-Linking Ameliyatları

Keratokonus Hastalığı dışarıya doğru koni şeklinde gelişen kornea bulanık görmeye neden olur. Bu sebeple hastalık ışığa ve parlamaya karşı hassasiyet oluşturur. Hastalık genellikle her iki gözü de etkiler. Ancaksıklıkla bir gözü diğerinden daha fazla etkilemesi mümkündür. Genellikle 10 ila 25 yaş arasındaki kişileri etkilemeye başlar. Keratokonus 10 yıl veya daha uzun süre yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Bu hastalığının gelişmesi genelde 35 yaşından sora yavaşlar ve durur.

Keratokonus hastalığının Cross-Linking ile Tedavi Yöntemi

Çapraz bağlama yani Cross-Linking ameliyatıKeratokonus ilerlemesini önlemek amacıyla korneanın biyomekanik stabilitesini arttırmak için yapılmaktadır.

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

 

Blefaroplasti ve Göz Kapağı Şekil Bozukluğu Ameliyatı

Göz kapağı ameliyatı (blefaroplasti), Üst ve Alt göz kapaklarındaki fazla deri veya yağın alınması için yapılan kozmetik bir cerrahidir. Amaç, Deforme veya sarkık göz kapaklarını veya göz torbalarını iyileştirmektir. Göz kapağı kaldırma veya blefaroplasti, cildinize ve göz kapaklarınıza yağ eklemek veya çıkarmak için yapılan bir prosedürdür.

Diğer göz kapağı şekil bozuklukları Entropion ve Ektropion olarak ikiye ayrılır. Entropion ve Ektropion, göz kapağınızı etkileyen durumlardır. Entropion nun tanımı: Göz kapağınızın içe doğru döndüğü ve kirpiklerinizin korneaya (gözünüzün önündeki şeffaf dış tabaka) sürtünmesine neden olduğu şekil bozukluğudur. Ektropion nun tanımı ise, göz kapağınızın dışa veya aşağıya doğru sarktığı şekil bozukluğudur. Ektropion nu olan hastaların kirpikleri kornea değmez.

Pitozis üst göz kapağının gözün üzerine düşmesidir. Göz kapağı, göz bebeğini kapatacak kadar az veya çok düşebilir. Pitoz normal görüşü sınırlayabilir veya hatta tamamen engelleyebilir. Çocuklarda ve yetişkinlerde pitozis görülmektedir

Pitozis ameliyatı, üst göz kapağını kaldıran kası germe ameliyatıdır.

Göz kapağı şekil bozuklukları hakkında

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

 

Pterjiyum – Göz eti (Kuş Kanadı) Ameliyatı

Bir Pterjiyum, gözünüzün beyaz kısmını kornea üzerinde kaplayan konjonktiva veya mukoza zarının büyümesidir. Kornea, gözün şeffaf ön kaplamasıdır. Bu iyi huylu veya kanserli olmayan büyüme genellikle bir kanat şeklindedir. Halk dilinde Kuş Kanadı veya Göz eti yürümesi olarak bilinir. Pterjiyum genellikle sorun yaratmaz veya tedavi gerektirmez, ancak görüşünüzü etkiliyorsa sorun çıkarılabilir ve tedavi olmanız gerekir.

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

 

Şaşılık Ameliyatları (Strabismus)

Strabismus veya bilinen adıyla şaşılık, gözün istem dışı kayması ile oluşur. Şaşılık gözlerin yanlış pozisyonda bulunup farklı noktalara doğru baktığı bir durumdur. Gözlerden bir tanesi tam karşıya bakarken diğeri dışa yukarıya içe ya da aşağıya bakmaktadır. Yanlış pozisyon sürekli belirgin olabileceği gibi bazı yöne bakışlarda da ortaya çıkabilmektedir.

Şaşılığı düzeltmek için göz dışı kas cerrahisi yapılır. Şaşılıkta, gözlerin herhangi birinin yatay, dikey veya Torsion (burulma) yönde kayma söz konusudur ve çocukları veya yetişkinleri etkileyebilir.

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

 

Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığı Tedavisi (Dacryocystorhinostomy) DSR Ameliyatı

Tıkalı bir gözyaşı kanalı, burun üzerindeki geçiş kanalları gözyaşı sıvısını gözlerinizden düzgün bir şekilde tahliye edemediğinde oluşur. Tıkalı bir göz yaşı kanalınız oluştuğunda kaşıntılı, tahriş olmuş veya sulu gözlere sahip olabilirsiniz. Bazen bebekler tıkalı gözyaşı kanallarıyla doğarlar ve kendilinden açıldığından genelde tedaviye ihtiyaçları olmayabilir. Yetişkinlerde ise tıkalı bir gözyaşı kanalı kendi kendine iyileşebilir veya ameliyat olmanız gerekebilir. Tedavi ile çoğu insan semptomlarda tam bir rahatlama yaşar.

DSR (Dakriyosistorinostomi) ameliyatı, gözyaşınızın gözleriniz ve burnunuz arasında akması için yeni bir yol oluşturan bir ameliyattır. Gözyaşı kanalınız tıkanmışsa bu ameliyata ihtiyacınız olabilir. İşlem, ciltte bir kesi ile dışarıdan veya ciltte bir kesi bırakmadan burun içinden endoskopik olarak yapılabilir. Her iki yöntem de eşit derecede başarılıdır.

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

 

Vitrektomi Ameliyatları

Vitrektomi, retina ve vitreus ile ilgili çeşitli sorunları tedavi etmek için yapılan bir tür göz ameliyatıdır. Ameliyat sırasında cerrahınız vitrözü çıkarır ve yerine başka bir solüsyon koyar. Vitreus, gözünüzün orta kısmını dolduran jel benzeri bir maddedir.

Retina, gözünüzün arkasındaki bir hücre tabakasıdır. Bu hücreler, beyninize görsel bilgi göndermek için ışığı kullanır. Normalde vitreus şeffaf olmalıdır, böylece ışık gözünüzden geçebilir ve retinanıza ulaşabilir.

Aşağıdaki göz problemlerinden birine sahipseniz Vitrektomi Ameliyatına ihtiyacınızın olabilir:

  • Diyabetik retinopati.
  • Retina dekolmanı.
  • Vitreus kanaması.
  • Göz içinde enfeksiyon.
  • Şiddetli göz yaralanması.
  • Retinanızın orta kısmında bir delik (makula).
  • Retinanızın orta kısmında bir kırışıklık.
  • Katarakt ameliyatı sonrası bazı sorunlar.

Tüm bu tıbbi problemler görme kaybına neden olması mümkündür. Tedavi edilmezse, bazıları körlüğe bile neden olur. Bazı durumlarda Vitrektomi kaybedilen görüşü geri getirmesi mümkündür. Acil bir durumda ameliyat yapılması gereklidir. Örneğin bir göz yaralanması gibi. Diğer durumlarda, göz doktorunuz ameliyatınızı önceden planlayabilir.

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

 

Glaucoma- Glokom Göz Tansiyonu Ameliyatı

Glokom, Göz sağlığınız için ve iyi görme için hayati önem taşıyan optik sinire zarar veren çok önemli ve sinsi bir göz rahatsızlığıdır. Bu hasara genellikle gözünüzdeki anormal derecede yüksek basınç neden olur.

Glokomun birçok formunun hiçbir uyarı işareti yoktur. Etki o kadar kademelidir ki, durum ileri bir aşamaya gelene kadar görüşte bir değişiklik fark etmeyebilirsiniz.

Glokoma bağlı görme kaybı telafi edilemediğinden, erken evrelerinde bir teşhis konulabilmesi ve uygun şekilde tedavi edilebilmesi için göz tansiyonunuzun ölçümlerini içeren düzenli göz muayeneleri yaptırmanız önemlidir. Glokom erken teşhis edilirse görme kaybı yavaşlatılabilir veya önlenebilir. Eğer Glokom hastası iseniz, genellikle hayatınızın geri kalanında tedaviye ihtiyacınız olacaktır.

Diğer tedavi seçenekleri arasında lazer tedavisi ve çeşitli cerrahi işlemler yer alır. Aşağıdaki teknikler, göz içindeki sıvının drenajını iyileştirmeyi ve böylece basıncı düşürmeyi amaçlar:

Lazer tedavisi: Açık açılı glokomunuz varsa Lazer Trabeculoplasty bir seçenektir. Doktorunuz trabecular ağdaki tıkanmış kanalları açmak için küçük bir lazer ışını kullanır. Bu prosedürün tam etkisinin ortaya çıkması birkaç hafta sürmesi mümkündür.

Trabeculectomy ameliyatı: Cerrahi bir prosedürle, cerrahınız gözün beyazında (sclera) bir açıklık oluşturur ve trabecular ağın bir kısmını çıkarır.

Drenaj-Tüp Yöntemi: Bu prosedürde, göz cerrahınız göz basıncınızı düşürmek için fazla sıvıyı boşaltmak için gözünüze küçük bir tüp yerleştirir.

İşleminizden sonra, takip muayeneleri için doktorunuzu görmeniz gerekir. Ve göz tansiyonunuz yükselmeye başlarsa veya gözünüzde başka değişiklikler meydana gelirse, sonunda ek prosedürlerden geçmeniz gerekebilir.

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

 

Protez Göz Ameliyatı – Evisserasyon – Enükleasyon

Enükleasyon ve Eviserasyon, gözü göz yuvasından veya yörüngeden çıkarmak için yapılan ameliyatı ifade eden terimlerdir.

Enükleasyon, göz kapaklarının ve göz kaslarının astarını geride bırakarak tüm göz küresinin cerrahi olarak çıkarılmasıdır.
Eviserasyon, gözün beyaz kısmını (sklera) ve göz kaslarını sağlam bırakarak sadece gözün içeriğini çıkarır.

Enükleasyon veya Eviserasyon cerrahisinde, boşalan göz yuvasına protezi yerleştirmeden önce hazırlamak gerekmektedir. Göz yuvasını hazırlamak üzere gözü çevreleyen dokuya uyum sağlamak için orbital implantlar ve gözün içine yerleştirilen occular kalıplar kullanılır. İki parçalı orbital implant ve oküler protez sistemi, göz yuvasının stabil ve iyi tolere edilen estetik restorasyonunu sağlar. Orbital implant ve oküler protez yerleştirilerek gözün alınmasıyla görme sağlanamasa da doğal bir görünüm elde edilebilir.

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

 

Kornea Nakli Keratoplasti

Kornea nakli tıbbi değimi ile keratoplasti ameliyatı, korneanızın üst kısmının bir donörden alınan kornea dokusuyla değiştirmek için yapılan çok hassas cerrahi bir işlemdir. Kornea, gözünüzün üst kısmını kaplayan şeffaf, kubbe şeklindeki katmandır. Işığın veya görüntünün gözünüzden ilk geçtiği katman olup, gözünüzün net görebilmesindeki önemli ve büyük rolü oynar.

Başarılı bir bir kornea nakli, görme kabiliyetinizi geri getirebilir, gözünüzde kornea sebepli oluşan ağrılarınızı ağrıyı azaltabilir ve hasarlı veya hastalıklı bir göz görünümünü düzeltebilir.

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN