fbpx
Whatsapp Whatsapp Telefon Hemen Ara Randevu Messenger Randevu Randevu Al

Diyet ve Beslenme Tedavisi

Sağlığımızı korumak, yaşam kalitemizi yükseltmek için vücudun ihtiyacı olan besin gruplarının alınması beslenme olarak tanımlanır.

Beslenme ve Diyet

Diyet ve Beslenme Tedavisi; Sağlığımızı korumak, yaşam kalitemizi yükseltmek için vücudun ihtiyacı olan besin gruplarının alınması beslenme olarak tanımlanır. Sağlıklı bir beslenme için alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede olması gerekir. Alınan enerjinin, harcanan enerjiden fazla olması durumunda kişinin vücudunda yağ depolanmakta ve kilo artışı olmaktadır.

Diyet tedavisinde gerekli tetkikler yapıldıktan sonra kişinin yaşına, boyuna, kilosuna, cinsiyetine, fiziksel aktivite düzeyine uygun bir beslenme programı hazırlanır. Vücut ağırlığının, boya göre olması gereken düzeyi (BKİ) göz önüne alınarak, programlar kişiye özel olarak planlanır. Ayrıca;

Çocukluk, ergenlik, gebelik dönemi beslenmesi

Mide ve bağırsak hastalıklarına özel beslenme

Zayıf kişiler için kilo artışına uygun beslenme

Diyabet, kalp damar ve tansiyon hastalarına uygun beslenme programları düzenlenir ve takibi yapılır.

Şişmanlık (Obezite)

Dünya Sağlık Örgütüne göre obezite, vücutta sağlığı bozacak ölçüde aşırı yağ depolanması olarak tanımlanır. Obeziteye genetik, çevresel, fizyolojik birçok faktör etki etmektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre  her yıl en az 2.8 milyon insan aşırı kilolu ya da obez olmaktan dolayı yaşamını yitirmektedir.

Obezitenin sınıflandırılmasında genellikle beden kütle indeksi (BKİ) kullanılır.  Vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle BKİ elde edilir.

Bki Değerleri;

18.9 kg/m²’nin altında olanlar – ZAYIF

19-24.9 kg/m²’nin arasında olanlar – NORMAL

25-29.9 kg/m²’nin arasında olanlar – TOPLU

30-34.9 kg/m²’nin arasında olanlar – ŞİŞMAN (OBEZ)

35 kg/m²-üzeri olanlar – AŞIRI ŞİŞMAN

…olarak sınıflandırılır.

Obezite tedavisinde vücut yağ, kas ve sıvı oranı, metabolizma hızı, kilo fazlalıklarının bölgesel dağılımı, metabolizma yaşı, iç organlar çevresi yağlanma durumu biolektrik empedans sistemi ile çalışan özel tartılarla ölçülür. Haftada bir yapılan ölçümlerle kaybedilen kilonun yağdan mı yoksa kas dokusundan mı olduğu belirlenir.

Diyet tedavisinde hedef, istenilen ağırlığa kavuştuktan sonra bu kilonun korunması ve beslenmede yaşam tarzı değişikliğinin sağlanmasıdır.

Diyet ve Beslenme Tedavisi Fiyatları 2023

Diyet ve beslenme tedavisi fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.